Mapy Google slaví 20 let. Svět se tehdy přesunul od papírových map k digitálním, ale funkce byla ze začátku vlastně docela stejná. Ale pak začaly přibývat funkce, v zařízeních s GPS přijímačem začala na uživatele blikat aktuální poloha, postupně se přidávalo trasování, navigace, rostla databáze zájmových bodů i s nimi spojené podrobnosti a fotografie. Dnes na Mapy od Googlu každý měsíc spoléhají více než dvě miliardy lidí po celém světě, většina z nich neustále sdílí a aktualizuje informace o světě kolem nás, takže se například dozvíte o nehodě dlouho před tím, než k ní přijedete.
Podobně se vyvíjely i mapové podklady. Od jednoduchého gridu hlavních silnic jsme se posunuli ke Street View, fotomapám, 3D modelům a navigace umí pracovat s rozšířenou realitou.
Google se u příležitosti jubilea jedné z jeho klíčových služeb podělil o pár zajímavých čísel:
- Uživatelé s pomocí navigace jen v roce 2024 ujeli bilion kilometrů.
- V databázi Map je dnes 250 milionů podniků a míst.
- Každý rok přispívá do map 500 milionů uživatelů recenzemi, fotografiemi, hodnoceními a hlášeními o dopravní situaci.
- Denně se v systému provede 100 milionů aktualizací.
Tak šel čas
- 8. únor 2005: Takhle Google oznámil spuštění Map. Prvotním cílem bylo „zjednodušit lidem cestu z bodu A do bodu B“.

- 2005: Integrace veřejné dopravy. Začalo to jako tzv. 20% projekt, kdy spustila skupina inženýrů v Portlandu aplikaci Google Transit Trip Planner, která se později stala základem pro dnešní informace o veřejné dopravě v Google Mapách. Dnes Google spolupracuje s více než 10 000 dopravními podniky a agenturami po celém světě.
- 2007: Aktuální dopravní informace a názorné barevné rozlišení – zelené, žluté a červené – umožňují řidičům zjistit hustotu provozu na naplánované trase (nebo kdekoliv jinde). Služba začala ve 30 městech USA a postupně se rozšířila do celého světa.

- 2007: Zrod Street View. Byl to Larry Page, kdo přišel s nápadem projet ulice a zaznamenat jejich podobu řadou panoramatických snímků. Od té doby Google nasbíral miliardy snímků a kamery připevnil na auta, sněžné skútry, velbloudy, ale do Street View umí fotit i speciální batoh, který unese jeden chodec. Street View je dnes na trasách o souhrnné délce více než 20 milionů kilometrů (což odpovídá 500 cestám kolem světa).

Takhle vypadalo první auto pro snímkování Street View.



Google se Street View experimentoval (a bavil se).
- 2007: Mapy Google v mobilech. Prvně to byly platformy Blackberry, Palm, Symbian a mobilní Windows, až později se přidal iPhone a Android. O dva roky později se přidala navigace s hlasovými pokyny, což prakticky znamenalo začátek konce pro jednoúčelové navigační přístroje.


Takhle vypadaly Mapy na tlačítkové Nokii s operačním systémem Symbian a později už s navigací na Androidu.
- 2009: Vlastní mapy. Do té doby Google podklady přebíral či nakupoval, ale v roce 2009 začal od základu tvořit své vlastní. Zdrojem dat byla data místních úřadů, snímky ze Street View, satelitní fotografie a díky tlačítku „Nahlásit problém“ také uživatelé Map.
- 2012: Trekker. Díky tomuto batohu s 360° se Mapy Google dostaly i mimo silnice, mimo dosah aut. První expedice vedla do Grand Canyonu a od té doby Trekker zachytil místa od hlubin amazonského pralesa až po vrchol Eiffelovy věže.



- 2014: Podrobnější informace o místech. Google přidal otevírací dobu, hodnocení podniků a cenové rozpětí restaurací, barů či hotelů.
- 2015: Local Guides. Tahle celosvětová komunita spojuje dobrovolníky, kteří sdílejí recenze, fotky a důležité informace, třeba o přístupnosti míst.
- 2019: Navigace s rozšířenou realitou. Dříve se funkce jmenovala Live View, dnes Lens v Mapách a umožňuje do okolního světa sledovaného přes fotoaparát chytrého telefonu přidat navigační šipky. Dnes je funkce dostupná ve více než 100 zemích včetně Česka.
- 2023: Immersive View. Funkce, která umožňuje prohlížet památky, parky nebo stadiony v realistickém 3D zobrazení.
- 2024: Gemini. Díky umělé inteligenci umí Mapy shrnout informace a najít vám inspiraci pro cesty a aktivity.
- 2025 a dále: ???