Historie | Mapy Google | Mapy

Mapy Google (už zase) některým uživatelům „ztratily“ data o historii jejich polohy

Mapy Google nabízejí celou řadu funkcí – mimo jiné například ukládání historie polohy. Zájemci, kteří si tuto možnost aktivují, pak mohou na stránce Časová osa sledovat v mapových podkladech svou pozici v průběhu času. To ale nyní některým uživatelům nefunguje.

Prakticky stejný problém nastal v květnu tohoto roku, kdy některým uživatelům z časové osy zmizely starší záznamy, nasbírané v průběhu uplynulých měsíců a let. Google chybu uznal, později ji opravil a veškerá zdánlivě ztracená data se opět objevila.

Ztracená historie

Ukládání historie polohy lze zapnout na zařízeních s operačním systémem Android v nastavení účtu Google v sekci Historie polohy. Zařízení pak ukládá místa, která uživatel navštívil, a údaje o tom, kde (a jak) se pohyboval v průběhu času. Můžete tak třeba zjistit, kde jste tento den byli před jedním, dvěma či více roky.

Podmínky ke správnému fungování jsou dle oficiální nápovědy následující:

  • přihlášení k účtu Google,
  • zapnutí Historie polohy,
  • aktivace Hlášení polohy v zařízení.

Historii polohy je možné sledovat, spravovat a mazat pomocí časové osy Map Google, jež je k dispozici v rámci mobilní aplikace i na webu. Uživatelé zde mají možnost smazat celou historii nebo pouze její části. Volitelně lze také nastavit automatické mazání údajů o historii polohy starších než 3 nebo 18 měsíců.

Aktuální problém vypadá tak, že po otevření časové osy jsou zobrazeny informace jen z několika posledních dnů. Data z předchozích měsíců a let jako by vůbec neexistovala. Logicky tak na mysli vytane otázka: ztratil Google nasbírané údaje?

Je to patrně jen chyba

Problém se ztracenou historií ohlásil v pondělí na oficiálním fóru podpory uživatel Albi Mema. „Při používání funkce Vaše časová osa v Mapách Google jsem si všiml, že tato funkce nefunguje.“ uvedl v příspěvku, který zůstal bez jakékoli odezvy.

Ověřili jsme situaci na jednom z účtů Google, u kterého máme aktivované ukládání historie polohy. Na základě našich zjištění můžeme potvrdit, že zhruba u poloviny dnů měsíce října chybí data. V předchozích měsících a letech pak historie chybí úplně – ačkoli zde ještě nedávno byla dostupná.

Stejně, jako při „první květnové vlně“ jsme se rozhodli ověřit, zda Google data ztratil, nebo jestli jde jen o chybu v jejich zobrazování. Nechali jsme si tedy vyexportovat svá data ve formátu KML pomocí Google Takeout. Po otevření v aplikaci Google Earth se ukázalo, že data ve skutečnosti nechybí. Lze tedy předpokládat, že podstata problému tkví jen v zobrazování časové osy, nikoli v samotné absenci dat.

Diskuze (7) Další článek: Testy na koronavirus: Co zmůžou a co naopak ne?

Témata článku: Software, Google, Historie, Android, Mapy Google, Mapy, Cestování, OSA, Průběh času, Ukládání, Mapa, Data, Google Earth, Uživatelé, Poloha, Časová osa


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu