Umělá inteligence | Mapy Google | Podvod

Mapy Google bojují s trolly pomocí umělé inteligence. Zablokovaly miliony podvodných pokusů

Moderování jakéhokoli obsahu na internetu je v mnoha směrech nesmírně náročný úkol. Google si na pomoc zavolal umělou inteligenci, jejímž úkolem bylo dohlížet na editaci údajů v jeho Mapách. V nedávno vydané zprávě se pochlubil, že pomocí strojového učení a lidských operátorů zablokoval více než 100 milionů pokusů o podvodné úpravy firemních profilů.

Google dále odstranil více než sedm milionů falešných profilů, přičemž 630 tisíc z nich bylo zrušeno na základě hlášení uživatelů. Kromě toho uvádí, že zablokoval 12 milionů pokusů o vytvoření falešných firemních profilů a zrušil 8 milionů podvodných nároků na již existující profily. Další milion účtů Google zablokoval kvůli aktivitám porušujícím zásady, jako je online vandalismus nebo podvody.

Umělá inteligence jako Viktor Čistič

Zpráva o spolehlivosti Map obsahuje také výčet opatření, která Google přijal, když se v roce 2021 začaly opět otevírat podniky a někteří lidé se je pokoušeli poškodit falešnými recenzemi. Vyřadil proto více než 95 milionů recenzí porušujících jeho zásady, z nichž více než 60 000 bylo odstraněno kvůli věcem souvisejícím s pandemií covidu-19.

Umělá inteligence se také podílela na méně restriktivních opatřeních – například pomohla týmu kolem Map Google s odstraněním téměř 200 milionů nekvalitních nebo zásady porušujících fotografií a videí. To vše se daří díky pokračujícímu pokroku v modelech strojového učení, které zlepšily svou schopnost zachytit aktivitu botů a odhalit podezřelé vzorce činnosti.

„Ve světě, který se neustále mění, je důležité, aby vám Mapy Google poskytovaly co nejčerstvější a nejaktuálnější informace – abyste věděli, jestli restaurace ve vaší ulici znovu otevřela nebo zda je v sousedním obchodě s potravinami možnost vyzvednutí zboží. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je poskytovaný obsah.“ konstatuje produktový manažer pro obsah vytvářený uživateli Pavithra Kanakarajan.

Jen jedno procento, ale...

Google od uživatelů svých Map denně obdrží přibližně 20 milionů příspěvků obsahujících všemožné informace od aktualizované provozní doby a telefonních čísel až po fotografie a recenze. Bohužel zhruba v jednom procentu případů se jedná o obsah, který je podvodný, urážlivý či jiným způsobem závadný.

„Místní znalosti, kterými přispívá naše globální komunita, jsou velkou součástí toho, co dělá z Map Google víc než jen navigační nástroj. Budeme i nadále investovat do toho, aby tyto údaje byly čerstvé a spolehlivé, abyste mohli objevovat informace o světě kolem sebe.“ uzavírá Kanakarajan.

Diskuze (7) Další článek: Gmail dosáhl plnoletosti. Před 18 lety působil jako aprílový žert

Témata článku: Google, Umělá inteligence, Internet, Mapy, Mapy Google, Strojové učení, Podvod, Troll, Viktor Čistič, Mapa, Obsah, Uživatelé, Profil, Recenze, Zásada