Mapa Silicon Valley: kde vlastně leží legendární údolí?

Každý o něm mluví, každý tuší, že tam někde je, co je to ale vlastně Silicon Valley a kde se přesně v USA nachází? Podívejte se na interaktivní mapku a letecké snímky.

Každé malé dítě ví, že se dnes počítače vymýšlejí v Silikonovém údolí kdesi v Americe a montují na pobřeží Tichého oceánu – na pobřeží Asie. Samozřejmě to neplatí úplně, něco na tom pravdy ale je. O softwaru a většině populárních webových služeb to pak platí skoro ve všech případech. Kde ale vlastně to Silikonové údolí skutečně leží?

Silicon Valley je sice umělý název, o údolí se ale jedná, v podstatě jde totiž o konurbaci – o několik propojených měst – při jižním okraji Sanfranciské zátoky, kterou z východního a západního směru svírají holá pohoří, která utváří údolí Santa Clara.

Historie technologické výroby v údolí sahá až ke sklonku 19. století. Boom elektrotechniky ale nastal až v druhé polovině 20. století zejména díky absolventům Stanfordovy univerzity, která se nachází při severním okraji údolí. Termín Silicon Valley pak byl poprvé použit na počátku 70. let, kdy se z měst na jih od San Francisca postupně stalo americké centrum výpočetní techniky.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na Křemíkové údolí od východu. Vpravo je patrný okraj San Francisco Bay, při levém okraji pak jižní centrum San Jose s výškovými budovami, kde sídlí třeba Adobe (zdroj: Wikipedia)

V Křemíkovém údolí dnes sídlí stovky firem a své štěstí tu v loftových kancelářích starých fabrik San Francisca zkouší snad tisíce startupů. Některé znáte, některé jejich produkty používáte a ty ostatní zaniknou dříve, než jejich věhlas doputuje až do vzdálené Evropy.

Pro představu jsem vytvořil mapu údolí s vyznačením těch nejslavnějších velikánů. Mapu budu nadále spravovat a upravovat, pokud tedy znáte některé význačné firmy a adresy jejich ústředí, dejte mi vědět.

Klepněte pro větší obrázek
Křemíkové údolí od severu, vlevo dole okraj San Francisco Bay (zdroj: Google Earth)

Nejprve je ale třeba připomenout firmy, které na severu Kalifornie nesídlí – respektive jejich pobočku zde najdete, tu mají v okolí skutečně všichni, ale centrální sídlo je kdesi na druhé straně Států. Je to samozřejmě případ Microsoftu (Redmond) ale také Amazonu (sousední Seattle). V okolí Sanfranciské zátoky nesídlí ani Dell (Texas), Western Digital, Kingston, Belkin nebo Qualcomm. Tyto ryze hardwarové společnosti hledejte o něco jižněji v okolí Los Angeles.

Další tlupa legend ovládá východní pobřeží USA. V okolí New Yorku byste našli jak legendární Xerox, tak neméně významné IBM, Novell nebo třeba AOL.

Mapa Křemíkového údolí

Modré puntíky v mapě patří softwarovým a internetovým firmám. Ćervené putníky pak hardwarovým, ačkoliv to není vždy jednoznačné (Apple).


Zobrazit místo Silicon Valley na větší mapě

A teď už konečně ti, kteří se zabydleli okolo San Francisco Bay. Silicon Valley má v podstatě několik jader. Tím prvním je samotné San Francisco na severním cípu. Sídlí zde Twitter, Wikimedia Foundation (správce Wikipedie) a všechny ty drobné startupy, které si vystačí s několika židlemi, automatem na kolu a s dovážkou pizzy.

Redwood City

Třicet kilometrů leteckou čarou směrem na jih kousek pod mezinárodním letištěm se nachází další zóna. Ještě to není to klasické údolí, každopádně v okolí Redwood City najdete nádherný vodní areál, v jehož výškových budovách sídlí ústředí Oraclu. Ten loni pohltil Sun. Pokud se z nejvyššího patra podíváte k jihu, hned za malým jezírkem si všimnete komplexu herního hegemona Electronic Arts. V oblasti sídlí celá hromada dalších IT společností, my ale půjdeme ještě o něco více na jih.

Klepněte pro větší obrázek
Oracle – město uvnitř města a jako bonus jezero (zdroj: Google Earth)

Palo Alto

Přijíždíme do legendárního Palo Alta, rodiště snad úplně všeho v IT. Prakticky si toho ale nevšimnete, celé pobřeží zálivu je totiž zcela zastavěné a původní městečka jsou v podstatě propojená. Než narazíte na první komplexy superfIrem, udělejte si zastávku ve Stanfordu – univerzitě, kde začínali jak zakladatelé Googlu, tak lidé, kteří stojí za internetem a dalšími technologiemi. Studoval tu třeba i otec internetu Vint Cerf.

Prakticky hned za branami kampusu najdete areály, ve kterých sídlí HP a Facebook. Ve svazích nad městem pak v malém komplexu sídlí Sequoia Capital. Tato investiční společnost v minulých desetiletích poskytla základní kapitál pro růst snad všem IT firmám současnosti. Podíly drží jak v Googlu, tak Applu, Ciscu, PayPalu a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
V nenápadné vilce na kraji města sídlí jeden z nejvýznamnějších investorů ve světě IT (zdroj: Google Maps)

Mountain View

My ale pokračujeme dál na jihovýchod a přijíždíme do centra Mountain View. Poblíž místního letiště najdete Google, Symantec, sídlo Mozilla Foundation nebo populární službu Linkedin. Za letištní plochou se ve skromnějších ubikacích skrývá poblíž bažin Yahoo.

Klepněte pro větší obrázek
Solární Google (zdroj: Google Maps)

Santa Clara

To už ale přijíždíme do dalšího centra údolí – Santa Clary. Sídlí zde AMD, Nvidia a také Intel, Santa Clara je tedy jednoznačně hardwarovou kolébkou celého údolí a je také v podstatě uprostřed. Na vše ze severu hledí vesnička Cisco a SGI.

Klepněte pro větší obrázek
Komplex Nvidie připomíná větrník (zdroj: Google Maps)

San Jose a Cupertino

Míříme dále na jih a opouštíme centrum křemíkového údolí na spojnici měst Palo Alto – Mountain View – Santa Clara. Další významné firmy jsou už rozesety více ledabyle mimo „silikonový downtown“. Po dalších deseti kilometrech tak narazíte na výškové budovy Adobe a na stejné rovnoběžce, jen o pár kilometrů více na východ, se nachází Cupertino a komplex Applu.

Klepněte pro větší obrázek
Jednou z dominant San Jose jsou výškové budovy Adobe (zdroj: Panoramio)
Vzhledem k počtu výškových budov v San Jose je město považováno za byznysové centrum údolí

Celé Silicon Valley je v podstatě relativně malé. Pokud uvážíte i firmy v Los Angeles, protáhne se sice na stovky kilometrů, 99 % firem ale najdete v pruhu o rozměrech 8 × 30 kilometrů. Centrum San Francisca je pak od centrály Applu vzdálené asi šedesát kilometrů leteckou čarou. Optikou zdánlivě maličké České republiky se tak v podstatě slavné údolí rozkládá na stejné ploše jako pomyslný trojúhelník ohraničený městy Mladá Boleslav, Kladno a Praha. To je pro naše startupy docela výzva, nemyslíte?

Klepněte pro větší obrázek
Nenápadný vilkový komplex Applu (zdroj: Google Maps)

Témata článku: Technologie, Alta, Alto, Earth, Los Angeles, Maps, Mountain, Panoramio, Pizza, San Francisco, Sever, Silicon Valley, Vodní zdroje, Letecká mapa, Vodní pára, Mladá Boleslav, Budova, Okolí, Dovážka, Santa Clara, Mountain View

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Filip Dobrovolný 17. 11. 2011 13:06:42
    díky moc dělám do školy referát na toto téma
  • Jan Dolecek 5. 6. 2011 16:59:51
    Dik za pekny prehled firem, jdu doplnit zivotopis a posilam :))
  • T3RM1T 2. 6. 2011 16:55:40
    Kvalitní článek, stejně jako včerejší rozhovor o Google Mapách na ČT24.
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?