Manuál Googlu pro armádu webových soudců radí, jak mají zatočit s hoaxem

  • Český Seznam bude bojovat proti hoaxům
  • Proti fake news bojují i v zámoří
  • Google má speciální manuál
Manuál Googlu pro armádu webových soudců radí, jak mají zatočit s hoaxem

Minulý týden vzbudil český Seznam jisté emoce, když oznámil, že nebude spolupracovat s weby, které vědomě šíří hoaxy. Takové stránky si již napříště nebudou moci vydělávat třeba skrze jeho reklamní systém.

Boj proti nepravdivým zprávám sílí i v zámoří. V minulosti s ním ve velkém začaly sociální sítě a také Google, který se jinak snaží být maximálně otevřený a do obsahu na internetu zasahovat co možná nejcitlivěji. To platí zejména o jeho vyhledávači, který je společně s reklamou jádrem jeho byznysu.

O tom, jak vysoko bude stránka v seznamu výsledků vyhledávače dnes rozhoduje hromada faktorů, které vyhodnocuje automat, na samotném počátku je však člověk, který softwaru sdělí, co je dobré, a co je už naopak za hranou.

Manuál pro armádu webových soudců

V případě Googlu se jedná například o Search Quality Rating Program, v rámci kterého lidé s hutným manuálem v rukou hodnotí, jestli webová stránka splňuje všechny náležitosti. Software se pak na základě podobného lidského hodnocení učí, jak má hodnotit všechny podobné stránky.

Manuál General Guidelines zmíněného programu dnes čítá 160 stran (PDF) a před pár dny se dočkal nové aktualizace, která je pro kontext doby klíčová, upřesnila totiž definici oněch fake news, hoaxů a všemožných konspiračních teorií a hlavně toho, jak je mají lidští hodnotitelé vlastně zpracovat.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud vaše stránka lže, může z Googlu prakticky zmizet

Když se do tučného manuálu začtete, zjistíte, že Google rozhodně nemá v plánu snižovat skóre každé stránky, na které se objeví zakázané slovíčko, třeba chemtrails. Web bude mít problém pouze v případě, pokud bude chemtrails vydávat za fakt.

Web bude mít problém, pokud se bude jednat o „A non­satirical webpage or website presents unsubstantiated conspiracy theories or hoaxes as if the information were factual.“

To znamená, že jeho interní pravidla se vyrovnají s recesí, informací o chemtrails jako o fenoménu, nicméně pokud bude autor webu hlásat, že chemtrails je skutečnost, aniž by ji podložil věrohodnými a uznávanými zdroji, jeho stránka dostane nižší skóre tak, aby na čtenáře nejprve vyskočila věrohodnější informace – třeba článek o chemtrails na Wikipedii.

Ještě větší problém budou mít weby, které budou zcela bezostyšně lhát. Jak tomu rozumět? Dejme tomu, že budete věřit v existenci spiknutí okolo chemtrails. Budiž, je to tedy pro vás fakt a za fakt jej také vydáváte ostatním. Pokud byste však pro zvýšení věrohodnosti citovali některou z autorit, aniž by to kdykoliv prohlásila, váš web v době vyhledávačové bez skrupulí skončí v koši.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad Googlu, jak vypadá zjevný hoax. Nejen že vydává nesmysl za fakt, ale ještě se zaštiťuje neexistující citací věrohodné agentury NASA.

Google jako příklad udává další spiklenecký fenomén, kterého je plný internet, planetku Nibiru, která prý jednou zahubí celé lidstvo. Psát o ničím nepodloženém budoucím kataklyzmatu samozřejmě nikdo nikomu nebrání, pokud se však jako na obrázku výše zaštítíte neexistující citací věrohodné agentury NASA, koledujete si o to, aby se na váš web dostali jen ti, kteří znají jeho přesnou adresu. Z vyhledávače může zmizet, protože jste ještě hruběji porušili pravidla.

Oříšek pro roboty

Podobný sofistikovaný boj proti hoaxům bude výhledově velmi obtížný, i pro člověka je totiž mnohdy těžké rozlišit, co je vážně míněná konspirační teorie a co pouze recesistický web. Kvůli velikosti internetu však podobné soudy ve větším měřítku přirozeně nebude moci provádět člověk, ale automat. A podobné automaty včetně neuronových sítí jsou stále v plenkách.

Identifikovat na stránce třeba základní rasistický kontext nebo odhalené ňadro je totiž dnes pro strojovou analýzu jednoduché, ovšem rozlišit recesistický článek o chemtrails na az247.cz od (pravděpodobně) vážně míněného článku třeba na stránkách tajomstva.org, pokud je pro vzdělaného rozumného člověka legrační i ten druhý, je mnohdy téměř nemožné. Natož pro stroj.

Evropa nedávno potrestala vysokou pokutou, v případě boje proti hoaxu jsou ale na stejné lodi:

Diskuze (10) Další článek: Italové celý den nespali a překonali rekord. Jejich Tesla Model S ujela přes 1 000 kilometrů

Témata článku: Google, Web, Umělá inteligence, Evropa, Vyhledávače, Strojové učení, Wikipedia, Fake News, Neuronová síť, Hoaxy, Strojová analýza, Vysoká pokuta, Celé lidstvo, Nová aktualizace, Oříšek, Nízké skóre, Manuál, News, Přesná adresa, Sociální síť, Podobná stránka, Stránka, Velké měřítko, Velký problém, Interní pravidlo


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji