Mandriva Linux 2007.1 CZ

Poslední vydání knihy Ivana Bíbra Mandriva Linux je věnováno verzi 2007.1. Přibalená instalační média přinášejí oproti běžně dostupným obrazům něco navíc.
Kapitoly článku

První pohled

Kniha s Mandriva Linuxem by měla být k dostání v každém lepším knihkupectví, případně v elektronických obchodech. V balení najdete 416 stránkovou knihu společně se dvěma dvouvrstvými instalačními DVD. Jedno DVD je určeno pro dvaatřicetibitové počítače, procesory Pentium a novější, druhé je určen pro čtyřiašedesátibitové, kompatibilní s x86-64. Pokud vlastníte počítač s jinou architekturou procesoru, například PowerPC, nebo Sparc, budete muset použít jinou distribuci.

Od 9. verze Mandrake Linuxu, jak se Mandriva Linux jmenoval před odkoupením Connectivy, je možné koupit distribuci včetně velmi kvalitně napsané příručky, která pomůže zejména začínajícím uživatelům. Příručka byla původně velmi slabá a byla jednoduchým průvodcem pro opravdu začínající uživatele Mandrake Linuxu, ale dnes poslouží i těm pokročilejším. Na 416 stránkách, což je o 100 stránek více, než měla příručka k verzi 2007, se dozvíte o rozdílech mezi aktuální a předchozí verzí, postup při instalaci, určený především začínajícím a přecházejícím uživatelům, základy práce v Mandriva Linuxu i vybraných aplikacích, informace o správě distribuce a nejběžnější kladené otázky. V příručce se objevuje i velmi osobitý humor Ivana Bíbra. Například hned v úvodu zmiňuje, že u knihy se čtenář stěží pobaví, protože se jedná o manuál.

Klepněte pro větší obrázek

Po typografických konvencích platných pro celou příručku je uveden seznam změn oproti předchozím verzím, z nichž vybíráme ty nejdůležitější:

 • Edice Mandriva Linuxu 2007.1 je v podstatě známým souborem verzí Free, PowerPack (z této verze vychází i distribuce u příručky), PowerPack+ a One (živé CD, ze kterého je možné systém nainstalovat). PowerPack je mnohem rozsáhlejší, než verze Free, především obsahuje vylepšenou podporu hardware a další bonusy.
 • Podpora 64-bitové architektury je zvětšena výrazným způsobem, většina aplikací je v 64-bitových portacích a ubylo problémů s ovladači. Na 64-bitové architektuře běží i 32-bitové aplikace, což je třeba pro ty, které nebyly zatím přeloženy (Flash Player, kodeky). 32-bitovou verzi lze pochopitelně nainstalovat na 64-bitové PC, obráceně nikoliv.
 • Nový proces zavádění instalace a ukončená podpora pro zavedení instalace z disket přinášejí vylepšenou podporu češtiny a slovenštiny v instalačním procesu, ale i nemožnost použít startovací disketu pro počátek instalace distribuce.
 • Změna zavaděče systému z LILO na GRUB. Od verze 2007.1 je zaváděčem GRUB, přičemž většina uživatelů tuto změnu ani nemusí postřehnout, jelikož vzhled je stejný. Pokud bude uživatel aktualizovat z dřívější verze, zůstane mu nastavené LILO v čistě textovém módu, protože nová verze Mandrivy nemá grafické téma pro tento boot manager. Start je urychlen paralelními init scripty, což přináší potřebu vyšší pozornosti při úpravách a nahrazování distribučních inicializačních scriptů.

Klepněte pro větší obrázek

 • Podpora hardwaru a nové verze aplikací jsou zvyklostí každé nové verze snad libovolné distribuce. Takto prodávaná verze Mandriva Linuxu automaticky identifikuje grafickou kartu a nainstaluje správné ovladače. Bohužel nejsou stále podporovány zvukové karty Creative Labs X-Fi, kde výrobce přislíbil podporu ve 2. čtvrtletí roku 2007. Jádro 2.6.17 zůstalo stejně jako ve verzi 2007, ale je doplňené o úpravy potřebné pro nový hardware. Ve verzi 2007.1 jsou změny v automatickém připojování médií, kdy celé připojování a odpojování výměnných médií mají na starosti grafická prostředí. Je dodržována LSB (Linux Standard Base), média se nepřipojují do adresáře /mnt/ jako dosud, ale do /media/.
 • Změny v aplikacích RpmDrake a Mandriva Update jsou v oblasti podpory transakcí při aktualizacích či instalacích a přidána byla ikona v oznamovací oblasti, která uživateli signalizuje dostupnost aktualizací. Od verze 2007 je nové dělení verzí jádra, které usnadňuje výběr té potřebné.
 • Kódování UTF-8 bylo možnou volbou již před verzí 2007, ale nyní se jedná o výchozí volbu. Pokud uživatel pracuje s aplikacemi, pro něž je UTF-8 problematické kódování, může použít původní kódování ISO-8859-2.
 • X.org 7.2 nahradil X.org 7.1 z  verze 2007. 3D desktop je krásná hříčka, která ohromí nejednoho, začínajícího, uživatele GNU/Linuxu. Efekty, které jsou plně srovnatelné s efekty v MS Windows Vista, ale s nepoměrně menšími nároky na hardware. Pokud uživatel nedovolí systému nastavit podporu hned při instalaci systému, je možné pozdější nastavení nástrojem Drak3D, který usnadní výběr mezi Xgl, AIGLX (volba mezi těmito dvěma technologiemi bude záviset na grafické kartě v počítači) a volbu okeního manažera mezi Compiz, Beryl a Metisse. Pochopitelně je zapotřebí mít grafickou kartu, která umí 3D akceleraci.
 • Změny v českém vydání představují největší přidanou hodnotu v oblasti software při koupi distribuce oproti stažení free verze. Protože v porovnání s předchozím vydáním jsou zvolena dvouvrstvá média, je nadílka software velmi štědrá a vyjma aktualizací není potřebné stahovat vše z internetu, což ocení uživatelé mající nízké FUP limity.
  • main2/ obsahuje software, který reflektuje oficiální nabídku Mandriva Linuxu.
  • plf/ software z oblíbeného repozitáře, obsahujícího neoficiální balíčky Mandriva Linuxu. Z DVD jsou vyloučeny baliky, které jsou v rozporu s licencí dovolující jejich další šíření.
  • OOo_2.2.0cz/, opera/ a sim/ obsahují poslední verze českého kancelářského balíku OpenOffice.org, webového prohlížeče Opera a oblíbeného komunikátoru SIM.

Témata článku: Software, Linux, Firefox, Potřebná aplikace, Instalace, Lily, Battle, Powerpack, První pohled, Desktop, Rozdělená stránka, Grafický efekt, Evolution, Lili, Blender, Samba, Kontrolní centrum, Audacity, Populární model, Postfix, Neoficiální verze, Potřebný hardware, Lin, Audacious, Aktualizace ovladače grafické kartyTip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Google přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

Google přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

** Asistent Google může nahrávat zvuk i když není aktivován pokynem ** Zaměstnanci Googlu poslouchají některé nahrávky konverzací ** Vyplývá to z informací člena indického parlamentního výboru

Karel Kilián
Google AsistentIndieSoukromí
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Kdy dorazí Windows 11 a jak to bude podporou a aktualizacemi Windows 10?
Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Operační systémy
Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft