Máme si počkat na druhé pololetí

Už příští rok budou běžně na trhu čipy na taktu 500 MHz.
Současná krize hned několika velkých producentů PC vyvolala velkou debatu: neznamená to náhodou nějaký konec zájmu o počítače, nasycení trhu, příklon k síťovým počítačům či jiným miniaturám? Připomeňme si, co se stalo: Compaq přiznal, že silně přecenil zájem o osobní počítače a že má plné sklady neprodaných strojů; totéž v proužkovaně bledě modrém přiznává IBM, v obdobné krizi jsou i další producenti PC snad kromě přímých prodejců Dellu a Gateway 2000. Nedosti na tom, problémy postihly i Intel, který zaznamenal špatné finanční výsledky a poprvé za dlouhou dobu redukuje výrobu.

Osobně se domnívám, že se jedná o spekulace založené na čiré atraktivnosti tématu – přece každý si rád přečte, že pécéčka jsou v krizi, zatímco články o tom, že pécéčkům se daří dobře, nikoho nezaujmou. A protože každý článek má v záhlaví inzertní banner a každý banner znamená pár centů zisku (a možná pár milicentů příjmu i pro autora), stáváme se svědky nové internetové žurnalistiky i u odborných médií – i když zase ne až tak nové, redaktoři Blesku ad. znají efekt přejetých babiček a jiných senzacechtivých titulků velmi dobře.

Intel, kterého přílišná medializace tohoto tématu určitě netěší, si pospíšil s vysvětlením. Firma tvrdí, že díky pádu cen v nejbližších měsících se vrátí enormní zájem o PC v druhé polovině roku, rovněž ovšem díky tomu, že nastává nový produktový cyklus i v oblasti software (nezapomeňme – Windows 98!). Intel navíc tvrdí, že brzy spustí jakýsi systém elektronické komerce praktikovaný mezi ním, výrobci počítačů a výrobci pamětí, který by se měl postarat o správné předpovídání zájmu o počítače a jejich komponenty a zabránit tak těmto nepříjemným výkyvům a nadměrným skladovým zásobám.

Nicméně i Intel přiznává, že až do léta to bude s poptávkou poměrně mizerné, a to i přes uvedení levného čipu s názvem Celeron. Vina se pak, jako v poslední době celkem tradičně, dává asijské krizi – ovšem tuto náhradní kartu příliš "neberu".

Zajímavější jsou ale další prohlášení Intelu. Podle nového ředitele Barretta budou už příští rok běžně na trhu čipy na taktu 500 MHz, tedy zhruba dvojnásobkem dnešních nejrychlejších procesorů. Souběžně s dalším zlepšováním technologií (sběrnice, nižší tloušťka waferu až na 0.18 mikronů, multiprocessing) to může znamenat o hodně více než dvojnásobný vzrůst výkonnosti za jediný rok, a to je velice povzbudivá informace. Čip na 500 MHz bude určen jak pro servery, tak pro stanice – bude totiž obsahovat novou sadu MMX instrukcí, původně pocházejících z čipu s kódovým označením Katmai. Levné čipy (asi dnešní Celeron) pak obdrží za stejnou či nižší cenu vysokorychlostní cache na čipu a samozřejmě půjdou také s taktem nahoru.

Konečně, posledním oznámením je zase nové jméno, a to zní Xeon – označení špičkových čipů technologie Pentium II. Ač zní název lépe než zeleninový Celeron, stále se nám zdá, že špičkoví sloganisti Intelu, respektive firmy Lexicon, která se soustřeďuje na vymýšlení nových jmen pro nejrůznější počítačové produkty, jsou delší dobu na dovolené – určitě jsou na světě hezčí jména než takto banální kosmicko-molekulárně-scifistický název. Navíc je sporné, zda je rozumné vytlačovat z lidských myslí nesmírně zakořeněné (v dobrém slova smyslu) slovo Pentium.

Xeon bude opravdu špičkový čip, vybavený až 2 MB sekundární cache (!), samozřejmě v konfiguraci Slotu 2. Jeho cena bude také po dlouhé době hodně mastná, údajně až k 2000 USD. Je jasné, kam tyto čipy míří – k poměrně nevelkému množství zákazníků, kteří požadují tu nejvyšší výkonnost a nehledí příliš na cenu, tj. pro některé grafické stanice a zejména pro servery. Čipy Xeon, již v prvních verzích taktované na 400 MHz a se sběrnicí na 100 MHz budou navíc umožňovat osmicestný multiprocessing, takže cesta k serverům typu "Unix-killer" se zdá být otevřená.

Váš názor Další článek: Active Channel Bar nezrušen, ale je nepovinný

Témata článku: Software, Windows, M/s, Současná krize, Nový čip, Dlouhá doba, Producent, Katmai, Enormní množství, Druh, Killer, Druhé pololetí, Pololetí, Nejrůznější počítač


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5