Bezpečnost | Děti | Rodičovství

Máma a táta na síti. Co online výuka dala a vzala dětem

Máma a táta na síti. Co online výuka dala a vzala dětem

Jaký vliv měla a má online výuka na děti? Ovlivní tato doba změnu ve školském systému? Ve čtvrté epizodě podcastu Máma a táta na síti zpovídá herec a otec tří dětí Matouš Ruml ředitele základní školy na Praze 8. Série navazuje na úspěch vzdělávací platformy Buď safe online Nadace Avast, která už čtyři roky pomáhá dětem s bezpečností na internetu. V novém díle podcastu se dozvíte například to, jak se přizpůsobit moderní propojené době, co dělat s kyberšikanou a jak naučit děti ověřovat si informace.

Jan Korda je ředitelem základní školy, která nese přívlastek smysluplná. Na škole se snaží vytvořit takové prostředí, které učitele i žáky motivuje, a díky němuž chodí do školy rádi. I tato škola se ale musela vypořádat se zcela novou formou výuky. „Distanční výuka byla zátěžovou zkouškou pro děti, učitele i rodiče. Když to začalo, tak jsme na to vůbec nebyli připraveni a hledali jsme nějaké cesty. Vydali jsme se cestou samostatnosti dětí. Díky tomu se všichni velmi zdokonalili v oblasti technologií. Dokonce se u nás na škole našly děti, kterým tento způsob vzdělávání vyhovoval, ale samozřejmě bylo také dost studentů, kterým to vůbec nepomohlo. Často se jednalo o jedince ze složitého domácího prostředí,” popisuje Jan Korda, jaký vliv měla online výuka na žáky.

Velkým problémem dnešní doby je přesycenost informacemi a také mnoho fake news. “První krok je komunikace s dětmi. Vy musíte vědět, že na něco takového vaše dítě narazilo. Tahle konverzace musí vždy vyjít z nějaké situace, ideálně ze situace, kterou dítě samo zažilo. Tuto situaci vy pak jako rodič můžete využít k tomu, abyste dítě v téhle oblasti nějak vzdělali,” vysvětluje Jan Korda.

Podívejte se na celou epizodu Máma a táta v síti:

Důležité je naučit děti ověřovat si informace. “Základem je, aby si děti uvědomily to, že všechno, co si někde přečtou nebo slyší, nemusí být pravdivé a je nutné si to ověřit. Teď chystáme projekt na fake news. Po dětech chceme, aby si zkusily takovou zprávu vytvořit. Funguje to tak, že děti vědí, co je pravda, ale zkouší vymyslet nepravdu a nějaký jiný spolužák pak ověřuje, co je pravda a co ne,” dodává Korda.

S technologiemi a sociálními sítěmi přibývají i případy kyberšikany. “Nejběžnější případ je ten, že se děti uráží někde na chatu. Často pak tato situace dítě trápí, ale nesdílí ji ani s rodiči ani s učiteli. Výjimečná, ale není ani kyberšikana ze strany rodičů,” popisuje problém ředitel základní školy v Praze.

Tipy na to, jak pomoci dítěti správně se orientovat v online světě, najdete na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, nebo sledujte na YouTube. Celý rozhovor s Janem Kordou si už nyní můžete pustit ve videu pod článkem.

Váš názor Další článek: ELONOVINKY: Tesly místo metra a taxíků. Muskova Boring Company podvrtá celé Las Vegas

Témata článku: YouTube, Internet, Bezpečnost, Spotify, Psychologie, Děti, Síť, Praha, Škola, Rodičovství, Výuka, Vztahy, Máma a táta na síti, Máma, Google Podcasts, Učitel, Táta, Rodiče, Základní škola, Apple Podcasts, DítěRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack