Málo, málo: analytici nespokojeni se ziskem Intelu

1,7 miliardy čistého zisku za čtvrtletí neuspokojilo náročné finančníky z Wall Streetu.
Intel, který z pohledu finanční výkonnosti jede už několik let jako nezastavitelná lokomotiva, ohlásil výsledky pro další čtvrtletí. Při obratu 6,75 miliardy dolarů firma vydělala 1,7 miliardy, což je stále nepřekonatelně mnoho na hardwarového producenta; analytici ale spokojeni nejsou, neboť čekali o něco maličko víc a hned to nechali firmě pocítit na poklesu akcií. Očekával se i o něco větší příjem (6,9 miliardy); obě čísla jsou ale vysoce nad příjmy ze stejného období loňského roku (zisk 1,2 miliardy, obrat 5,9 miliardy), nicméně níže než z bezprostředně předchozího kvartálu (zisk 2 miliardy, obrat 7,1 mililardy, jenomže to je běžná sezónní křivka, Intel má vždy lepší první čtvrtletí než druhé, to je dáno sezónností činností jeho zákazníků). Zatímco makléři brblají, jsou představitelé Intelu spokojeni: Craig Barrett tvrdí, že firma se dobře usazuje v „internetové ekonomice“, že se daří v uvádění rychlého procesoru Pentium III na trh, a že firma získala zpět kus ztraceného trhu v nejlevnějších čipech od AMD. Intel navíc očekává zvýšení zisků v dalších čtvrtletích, především díky zlevnění produkce (levnější řešení díky novým pouzdrům).

Živě komentuje: Intel v minulém roce především potěšil zákazníky. Přistoupil na hru, že čipy budou levné – samozřejmě, kvůli válčení s AMD, přizpůsobil tomu i nové návrhy čipů (cartridge), které zlevňují výrobu, a neukončil produkci levných Celeronů. To vedlo ve výsledku jednak k historicky nejlevnějším počítačům všech dob, a profit firmy to narušilo jen nepatrně. Intel vůbec ušetřil na řadě front (propouštění, dočasné uzavírání provozů atd.) a úspory povětšinou „věnoval“ zákazníkům; toto šetření má navíc pokračovat, Intel se hodně věnoval dalším zlevňujícím výrobním technologiím, což má nyní přinést ovoce.

Navíc, není cesty zpět (pokud AMD nezkrachuje, ale to se nestane, nejhůř ji někdo koupí). Nejlevnější Celerony půjdou ještě dolů, i když o pár dolarů, a protože mají poměrně dostatečnou výkonnost, asi nebudou jen tak vyřazeny z výroby. A náročnější z nás se mohou těšit na příjemné ceny počítačů s Pentiem III (nebo s Athlonem?). Co by ještě moc pomohlo, by byly levné rychlé čipy do notebooků s malou spotřebou energie; tady se už dlouho nic pořádného nestalo.

Váš názor Další článek: Chcete mít předpřipravenou tiskárnu?

Témata článku: Lokomotiva, Cartridge, Rok šetření, Málo, Válčení, Zisk, Malý producent, Nejlevnější notebooky, Nejlevnější cesta, Dostatečná energie, Profit

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů