Technologie | Počítače | Intel

Malinký počítač Intel NUC 11 Extreme bude mít dosud nepředstavený mobilní čip a vysoký výkon

Intel tento rok uvede další generaci svého počítače v krabičce, který nazývá „NUC“ (Next Unit of Computing). Oproti minulým generacím ale použije nejnovější mobilní čipy, které aktuálně ještě nejsou ani představené.

Uvnitř Intel NUC 11 Extreme by totiž měl být mobilní čtyřjádrový čip řady Tiger Lake-U s jádry Willow Cove, který bude vyráběn 10nm technologií podobně jako předchůdce Ice Lake. Jak se ale čerstvě objevilo v databázi testů 3DMarku, ze základní frekvence 2,3 GHz se tento procesor dokáže naboostovat až do vysokých 4,4 GHz. TDP čipu je přitom pouze 28 W.

Čipy Tiger Lake přinesou podporu PCI Express 4.0 a hlavně budou mít i zcela přepracovanou integrovanou grafiku Gen12 na bázi nové architektury Intel Xe, která kromě vyššího výkonu a nových technologií bude mít podporu třeba i pro HDMI 2.1.

A protože Intel NUC 11 Extreme musí dostát svého jména, bude mít kromě zmíněné integrované grafiku také i samostatnou, konkrétně GeForce GTX 1660 TI s 1 536 jádry a 6 GB paměti GDDR6. Oproti standardní desktopové verzi bude omezená na TDP 80 W.

Vše s kompletní výbavou totiž bude uvnitř krabičky o objemu 1,35 litru, takže možnosti chlazení jsou značně omezené. Intel NUC 11 Extreme se objeví v prodeji během druhé poloviny roku, cena zatím nebyla zveřejněna.

Diskuze (8) Další článek: Simulace odhalily, proč vyhynuli dinosauři: asteroid narazil do Země pod nejhorším možným úhlem

Témata článku: Technologie, Hardware, Počítače, Intel, Čipy, Procesory, Ica Lake, Tiger Lake-U, GHz, Tiger Lake, Vysoký výkon, GeForce, Willow Cove, Čip, PCI Express, Počítač, Next Unit of Computing, Extreme

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači