Malej ale šikovnej a navíc německy precizní: FSC Amilo Pro V3205

Prodeje notebooků stoupají. Mnozí uživatelé se však ohlížejí po neznačkových výrobcích, jejichž životnost i užitná hodnota jsou malé. Na Živě vás v poslední době zásobujeme recenzemi toho lepšího, co jsme v kategorii přenosných počítačů našli. Po ultravýkonném Amilu Xi1546 jsme si všimli MacBooku a dnes přichází na řadu další kousek od Fujitsu-Siemens: Amilo Pro V3205.
Malej ale šikovnej a navíc německy precizní: FSC Amilo Pro V3205

Amilo Pro V3205 od Fujitsu-Siemens je profesionálně cíleným malým notebookem se vším všudy: nízkou hmotností, obstojnou výdrží i svou osobitou elegantní roztomilostí. Cílová skupina zákazníků je jasná. Pořídí si jej ten, kdo uvažuje o malém notebooku. Ostudu neudělá podnikateli na obchodním jednání, cosi o svém majiteli ale jistě vypoví třeba i v pouhé univerzitní studovně. Výrobce přirovnává rozměry stroje k listu papíru formátu A4 a není přitom daleko od reality; rozměry se liší pouze v milimetrech.

Klepněte pro větší obrázek

Krasavec, chce se říci

Přístroj je oděn do černé barvy se stříbrnými prvky. Vrchní strana krytu má lesklou povrchovou úpravu, krást tedy doporučujeme pouze s rukavicemi. Nejen, že se zde hromadí stovky otisků, problém je i s jejich odstraňováním. Prostým otřením se jich totiž nelze zbavit bezezbytku. Na otisky tentokrát spíše zpocených dlaní je náchylná i vnitřní deska pod klávesnicí. Ani tu nelze snadno očistit.

Uprostřed krytu najdeme stříbrně vyvedené logo výrobce. Na přední straně krytu je blok z lesklejšího materiálu, jenž plynule přichází do malého držadla sloužícího pro otvírání. Klasickou západku zde nenajdeme, kryt totiž nemá zámky, což však není na škodu. Panty jsou velmi tuhé a navíc v posledních zhruba patnácti stupních je v nich kloub, díky němuž se víko samo dovírá a zavřené i drží. Jak bude tento mechanismus fungovat po dlouhodobém používání však říci nedokážeme.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice Amila se Fujitsu povedla. Všechny důležité klávesy mají standardní notebookovou velikost, ke zmenšení došlo pouze u kurzorových šipek, obou kláves Windows, klávesy pro kontextové menu a pravého Ctrl. Její rozložení však není právě ideální. U Fujitsu nejde o nic netradičního, přesto si neodpustíme zmínku: Klávesy Fn a Ctrl jsou prohozené, Fn je tak na okraji klávesnice. Oba Shifty jsou krátké, u levého zabírá prostor klávesa pro psaní zpětného lomítka a svislé čáry.

Klepněte pro větší obrázek

Nad klávesnicí najdeme sadu pro řadu Amilo typických stříbrných obdélníkových tlačítek. Zleva doprava slouží k aktivaci a deaktivaci bezdrátové komunikace, zpomalení chlazení i výkonu tak, aby byl počítač co nejtišší, spuštění Windows Media Playeru, e-mailového klienta a webového prohlížeče a konečně hlavní vypínač. Pod klávesnicí je umístěn touchpad, na němž však výrobce zbytečně šetřil. Je přiliš malý (hlavně nízký) a nedisponuje oddělenou zónou pro skrolování. Přitom v okolí touchpadu zůstává poměrně dost místa, na nějž by se mohl rozrůst. Tlačítka jsou velká dostatečně a po zmáčknutí příjemně klikají. Kladou přijatelný odpor. Indikační diody v okolí klávesnice jsou sice na pohled pěkné a stylové, bohužel září až příliš jasně, což velmi kontrastuje se slabě podsvíceným displejem a obtěžuje v tmavším prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Ani rozložení konektorů po bočních stěnách není pro tohoto výrobce netypické. Na levé stěně najdeme slot pro Express kartu, DVD mechaniku, jeden USB port, konektor RJ-45 pro ethernet a konektor pro zámek Kensington lock. Vzadu můžeme využít další USB port a S-Video výstup na televizi či projektor. Pravá stěna nese 3,5mm minijacky pro sluchátka a mikrofon, další dvojici USB portů, konektory RJ-11 a DVI a konečně IEEE1394. Vpředu najdeme pouze čtveřici indikačních diod (aktivita Wi-Fi, nabíjení baterie, aktivita pevného disku a indikace zapnutí notebooku) a zdířku čtečky SD, MMC a SD/Pro karet. Celá konstrukce Amila je poměrně pevná a troufám si říci, že snese i mírně nešetrné zacházení. Plasty se - možná trochu více než je zdrávo - prohýbají v místě, kde je DVD mechanika. Hmotnost není vysoká, ale po několika hodinách na rameni se projeví: 1,8 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Nahoře huj, dole... žádný béčko

V3205 tak trochu klame tělem. Díky svým rozměrům nepůsobí dojmem nikterak výkonného stroje, opak je ale pravdou. Jistě, na svého kolegu Xi1546 samozřejmě nemá, to ani není účelem, ale snaží se a své náročné uživatele jistě uspokojí. Testovaný kousek byl vybaven procesorem Intel Core2 Duo T5500 na frekvenci 1,66 GHz se dvěma megabajty L2 cache. Fujitsu Siemens však má pro řadu V3205 v nabídce širokou paletu procesorů od Core Duo T2300 až po opravdu výkonný Core2 Duo T7200 2 GHz (4 MB cache).

Procesoru zdatně sekunduje 1 GB DDR2 SDRAM PC4200 (533 MHz). K dispozici jsou dva paměťové sloty, instalovaný gigabajt však bohužel obsazuje oba. Při upgradu tak bude potřeba se nejméně jednoho modulu vzdát. Spolupráci všech komponent zajišťuje čipová sada Intel 945GM + ICH7-M. O DirectX 9 grafiku se stará integrovaný grafický procesor Intel GMA950 s technologií pro dynamicky volitelnou videopaměť. Pro zobrazení slouží 12,1" širokoúhlý displej s rozlišením 1280×800 px vybavený technologií CrystalView a zabudovaným snímačem okolního osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek

Pevným diskem je 120GB Western Digital otáčející se 5400× za minutu. Jde o nejvyšší model, jímž Fujitsu-Siemens tuto řadu vybavuje. Optické disky najdou své místo ve dvouvrstvé DVD vypalovačce značky Optiarc. Zvuk zajišťuje integrovaný HD kodek Intel 82801GB (ICH7). K síti se připojíme po kabelech prostřednictvím čipu Intel PRO/100 či vzduchem prostřednictvím Intel PRO/Wireless 3945ABG. Baterie je vyrobena technologií Li-ion, její kapacita činí 2200 mAh. Výrobce deklaruje výdrž 3,5 hodiny, v našich testech jsme se však přiblížili hodinám čtyřem.

Jaký je?

Krátce: Pohledný a šikovný. Amilo Pro V3250 je notebook nesmírně skladný a praktický, navíc s výborným poměrem cena / výkon. Mezi dvanáctipalcovými notebooky s procesorem Core2 Duo nenajde konkurenta. Za cenu kolem 31 000 korun (s Windows XP Professional) totiž nabízí bezkonkurenční hardwarovou konfiguraci. Výkon počítače je více než dostatečný, bez obtíží je splněna certifikace Windows Vista Premium. Grafická karta postačuje na běžné potřeby (Windows Aero), na moderní hry ale zapomeňme. V 3DMarku 2003 totiž GMA950 dosahuje pouhých 1494 bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Daní za velikost je nedostatečné chlazení. To totiž není ani tiché ani efektivní. Při nízké zátěži se ventilátor ozve jen zřídka, hlasitější je pevný disk. Při větším generovaném teplu je však zvuk chladícího systému již velmi výrazný, přitom ale efektivita nízká. V zátěži se totiž V3250 opravdu hodně zahřívá. Držet jej v takových chvílích na klíně je nepříjemné.

Displej nabízí poměrně značné rozlišení při velmi malých rozměrech. Je škoda, že designéři Fujitsu-Siemens neosadili displej rozměrů větších, rámeček toho současného je totiž nepřirozeně silný. Podsvícení displeje je rovnoměrné, pozorovací úhly však považuji za značnou slabinu. Ve vodorovném směru je vše v pořádku a obraz se ztrácí až při překročení 170°. Ve svislém směru však je zaznamenatelné tmavnutí, rozmazání obrazu a inverze barev již při úhlu 120°.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zájemce o malý notebook za malý peníz a navíc s výborným procesorem je Amilo Pro V3250 možnou volbou. Nejde o stroj ideální, množství drobných chyb není zanedbatelné, avšak žádná mezi nimi nevyčnívá tak, aby anulovala 25% cenový rozdíl oproti stejně vybaveným konkurentům. Chcete-li výbornou mobilitu kombinovanou s výkonem postačujícím pro Windows Vista, odpovídající výdrží na baterie a máte-li zároveň hlouběji do kapsy, neprohloupíte.

Témata článku: Notebooky, Windows, Prohlížeče, Bezdrátové nabíjení, Panty, Notebooky malé, Sluchátka k televizi, Výborný notebook, Malý výrobce, Malé rozmazání, Obchodní zóna, Malá hmotnost, Drobná zmínka, Malý rozměr, Prohozená klávesa, Prohozený Fn, Stříbrné tělo, Malý stroj, Drobný stroj

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vaklaf 6. 7. 2007 22:09:54
    Mam ho neco pres 4 mesice. Na notebooku mi nevadi vubec nic. Otevrel...
  • heh 22. 4. 2007 23:15:51
    Jo to by me taky zajimalo jakej notebook. Vubec netusim a tendle se mi...
  • jaydoo, jaydoo 5. 4. 2007 15:23:45
    A aky 12" NTB odporucate, ked mate vyhrady k FSC Amilo Pro V3205 ???
Určitě si přečtěte

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 18

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 85

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

** Původně kanadská obrněná bojová vozidla Stryker od společnosti General Dynamics existují v celé řadě verzí ** Některá slouží k průzkumu, jiná jsou vybavena těžkými zbraněmi ** Nyní bylo představeno nové raketové vozidlo Stryker, které je vyzbrojeno raketami Sidewinder a Hellfire

11.  8.  2017 | Stanislav Mihulka | 1

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

Včera | Jakub Čížek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí