Malé MP3 přehrávače s diskem

Již několikrát jsme informovali o různých MP3 přehrávačích. Dnes představíme výrobky firmy ARCHOS, které si zaslouží vaši pozornost.
Firma ARCHOS vyrábí tři druhy MP3 přehrávačů: Jukebox 6000, Jukebox Recorder a Jukebox Studio 20. Jednotlivé přehrávače se odlišují pouze v detailech. Modely Jukebox 6000 a Jukebox Studio 20 se od sebe liší pouze kapacitou disku, kde Jukebox 6000 obsahuje 6 GB pevný disk a novější Jukebox Studio 20 obsahuje 20 GB pevný disk. Jukebox Recorder obsahuje také „pouze“ 6 GB pevný disk, ale umí navíc MP3 soubory nejenom přehrávat, ale i zaznamenávat a to do 160 Kbps.

Přístroje vybavené šesti gigabytovým diskem vystačí na více jak 100 hodin nahrávek v "kvalitě blízké CD", 128 Kbps. Přehrávat můžete soubory pouze formátu MP3 (do 320 Kbps včetně VBR), ale kvůli tomu si takový přístroj přeci kupujete. Výhoda přístrojů od Archosu je v časté aktualizaci firmwaru, který vylepšuje stávající funkce, ovládání přístroje a v budoucnu může nabídnout i podporu dalších formátů.

Klepněte pro větší obrázekOchranou na bocích přehrávače mírně připomínají malé činky na posilování. Všechny typy se ovládají kruhovým ovladačem „joystick“ a dvěmi vedlejšími tlačítky. Prováděnou činnost můžete sledovat na čtyřřádkovém LCD-displeji. Rozměry přístroje jsou 115 x 82 x 34mm a hmotnost 290 g. Pokud by jsme ho porovnali s iPodem je tedy o něco věší a těžší (102×62×20 mm, váha 185 g) a má menší displej (6 řádků). O napájení se starají čtyři články AA (tužkové baterie) a k přehrávači jsou v ceně přibaleny i NiMH články včetně nabíječky, na něž má přístroj hrát až 8 hodin. Skladby se do přístroje přesouvají přes rozhraní USB metodou „drag & drop“ z Exploreru nebo jiného správce souborů. Zajímavou možností je využití přehrávače jako přenosného paměťového média, pevný disk s USB rozhraním, na který můžeme uložit i jiný druh souborů než MP3. Podporované systémy jsou Windows 98 SE a vyšší nebo Mac OS 8.6 a vyšší. Nerušený poslech zajišťuje vyrovnávací paměť o velikosti 2 MB.

Přehrávač Jukebox Recorder se od svých kolegů odlišuje nejenom o 60 g větší hmotností, ale zejména tím, že umí MP3 i zaznamenávat. Zaznamenávat můžete z analogového nebo digitálního zdroje a to až do 160 Kbps. Nahrávky můžete dostat zpět do počítače opět bez pomoci specializovaného softwaru metodou „drag & drop“. Mít nahrané celé přednášky a o přestávkách poslouchat hudbu, to je věc.

Spolu s přehrávačem získáte pouzdro, sluchátka, síťový adaptér a propojovací kabel USB. Doprovodný software tvoří MusicMatch Jukebox. Navíc si můžete dokoupit sadu pro připojení přístroje v autě.

U nás jsem objevil pouze jednu společnost, která nabízí přehrávač JukeBox 6000 za 19 508 Kč s DPH. Radši ho kupte na Amazonu za 240 USD (9 000 Kč).

MP3 přehrávače s pevnými disky mají velkou budoucnost, už i SONY chystá CD Walkman Compact Disc/MP3 Player s označením D-CJ01. Zatím pouze na CD, ale časem se snad objeví i MP3 přehrávač od SONY s pevným diskem. Na rozdíl od MP3/CD přehrávačů mají přehrávače s pevnými disky výhodu ve své velikosti, kapacitě úložného prostoru a odolnosti proti přerušení skladby při běhu či pohybu. A taky se dají využít jako přenosný disk, pomalý, ale funkční.

Diskuze (4) Další článek: Palm zavírá portál MyPalm

Témata článku: Windows, MP3, Drop, Walkman, Kruhový ovladač, Jukebox, Sony Walkman, Analogové rozhraní, Přehrávač, Archos


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11