Malé i, velká podpora Internetu

6. července 1999
Agent 003 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Co přináší databázový systém Oracle8i.
Nejnovějším přírůstkem z dílny společnosti Oracle v oblasti databázových technologií je Oracle8i. Systém, kterému se říká „databáze pro Internet“. Jak vyplývá z názvu, technologicky produkt vychází ze systému Oracle8 a rozšiřuje jej o nové vlastnosti pro tvorbu dynamických intra- a extranetových aplikací. Bojíte se, že se opět jedná pouze o silná slova? Posuďte sami.

Mnohdy jsou skutečnými novinkami nových verzí pouze kosmetické úpravy. V případě systému Oracle8i tomu tak ale není. Vývojáře aplikací příjemně překvapí podpora Javy (součástí databázového serveru je JVM), k dispozici je sada nástrojů pod názvem Oracle WebDB pro vývoj aplikací pracujících s daty uloženými v databázi a využívajících jako klienty běžné webové prohlížeče. Díky technologii iFS (Internet File System) mohou být snadno do databáze ukládány soubory libovolného typu a k těmto souborům mohou uživatelé následně přistupovat pomocí standardních nástrojů, jako je například Průzkumník z Windows (technologie je k dispozici pouze pro vybrané instalace – běžný zákazník ji ve verzi 8.1.5 bohužel nedostane). O správu multimediálních dat se stará komponenta interMedia.

Pomocí Oracle8i lze také vytvářet vysoce výkonné datawarehousové aplikace (k dispozici jsou bit-mapové indexy či indexy založené na funkcích). „Samozřejmostí“ je, stejně jako v případě dalších databázových serverů od této firmy, stabilita a vysoký výkon (k dispozici je vylepšené paralelní zpracování dat – například včetně paralelního vytváření indexů, podpora SMP i MPP). Výčet by mohl být mnohem delší a zabral by celou dnešní přílohu.

O kvalitě rozhoduje především databázové jádro!
Základem je databázový server vycházející z kvalitního jádra systému Oracle8. Podporován je jak relační, tak objektově–relační model (včetně uživatelských metod vytvářených v Javě, jazycích PL/SQL či 3GL, objektových pohledů nebo příkazů vyhovující SQL3). Implementace JVM do databáze také znamená, že v tomto jazyce můžete psát triggery, uložené procedury a funkce. SQLJ zase umožní používat příkazy jazyka SQL v programech vytvořených v Javě. Implementace SQL vychází z normy ANSI/ISO SQL 92, stoprocentně je podporována vstupní úroveň. Na stejné úrovni je také implementována entitní a referenční integrita. Tradičně dobré je vyřešení národní podpory (včetně možnosti nastavit duální znakovou sadu databáze).

Když i, tak i!
Systém Oracle8i je primárně určen pro tvorbu intra- a extranetových aplikací. Jejich vývoj usnadňuje jednak již zmíněná implementace JVM, jednak nástroj Oracle WebDB, který je integrální součástí systému. Aplikaci je tak možné snadno nasadit v rámci celé podnikové infrastruktury – od serveru až po uživatele mobilní výpočetní techniky. Podporována je také komunikace pomocí standardu CORBA IIOP. Systém Oracle8i je těsně integrován s oraclovským aplikačním serverem.

Zajímavou je komponenta interMedia. Vedle podpory multimediálních dat je její součástí také technologie pro logické vyhledávání v textových datech známá pod jménem ConText (pro Oracle7 byla k dispozici v podobě Oracle ConText Option, pro Oracle8 v podobě Oracle ConText Cartridge). Mezi podporované formáty patří pochopitelně HTML, Excel, PDF i Word.

Internet File System přináší snadnost použití běžnou v souborových systémech. Uživatel není závislý na způsobu, kterým k datům přistupuje – je pouze na něm, zda zvolí webový prohlížeč, ftp-klienta či již uvedeného Průzkumníka. Přístup k datům je zajištěn podporou protokolů SMB, HTTP, FTP, SMTP, IMAP4 a POP3.

V případě internetových aplikací se často hovoří o jejich bezpečnosti. Pro zabezpečení dat systém nabízí šifrovací algoritmy DES a RSA (RC4). K dispozici je také podpora SSL, X.509v3. Bezpečnostní třída systému je C2 (US TCSEC), respektive E3 (ITSEC). Součástí i nadále pochopitelně zůstaly bezpečnostní mechanismy známé z předchozích verzí, jako jsou role či objektová a systémová práva.

Proč tyto snahy?
Přínosem informačních systémů (právě ony především využívají výhod databázových technologií) jsou peníze. Platí to jak pro jejich tvůrce, tak pro jejich uživatele. Oracle8i by měl ušetřit něco z rozpočtu právě uživatelům – snadnější správou (i v rámci heterogenního prostředí), větší univerzálností vytvořených aplikací, větším výkonem a především možností snadno využít nejnovějších technologií, ke kterým ty internetové zcela jistě patří. Výkonnostní testy navíc dokazují, že tento systém je schopen pokrýt požadavky celé široké škály uživatelů.

Co vy na to?
Doufám, že se vám z toho všeho nezatočila hlava. Vlastností, které činí z Oracle8i databázovou platformu minimálně pro začátek příštího století, je totiž opravdu hodně. Pravda, některé z nich jsou dostupné i u konkurenčních produktů, avšak nikdy ne tak komplexně jako v případě Oracle8i. Databázové produkty společnosti Oracle ovládají okolo 40 % tohoto segmentu trhu (bez ohledu na operační platformu), toto procento však ovlivní právě Oracle8i na straně jedné a nové produkty konkurence (například MS SQL Server 7.0) na straně druhé. Ať již souboj dopadne jakkoli, nejnovější systém od Oracle nejenže jasně ukázal směr pro nejbližší léta, ale také se jím bez okolků vydal. A dle mého osobního názoru nijak špatně. Podrobnou recenzi tohoto systému přineseme v některém z příštích čísel časopisu Connect!

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Agent 003

Témata článku: Technologický produkt, Příští století, Běžná aplikace, Stará komponenta, Trigger, Běžná součást, Nejnovější technologie, Podpora, Nejnovější produkt, Cartridge, Velká podpora, Textová podoba


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky