Malé blýskání na lepší časy

Je určitá naděje, že propad internetových a počítačových firem se už zastavil.
Přehánění a extrémní střídání nálad je pro dnešní dobu jaksi typické: když se věci daří, tvrdí se, že vše stoupá až do nebes, a když nastává určitý pokles, varuje se před katastrofou. Je ale pravdou, že rok 2000 byl pro internetový a počítačový trh skoro tragický; na Živě jsme o tom psali ostatně už několikrát a důsledky se zřetelně projevují i na českém trhu – exemplárním případem je například firma Globopolis, která v době bujaré důvěry ke všemu s předponou e- získala kapitál ve výši mnoha miliónů dolarů (údajně – kapitál byl do Globopolisu pouštěn zřejmě po kapkách a z celé částky mohl být utracen jenom malý zlomek) a v nedávných dnech zčistajasna zavřela krám: investorům prostě došla v éře všeobecné nedůvěry trpělivost.

Mezi „skoro tragédií“ a „tragédií“ je ještě dost značný rozdíl. Pokud by totiž hodnoty těchto firem klesaly podobným tempem i letos a pokud by se pro tuto oblast signifikantní kurs Nasdaqu propadl pod oněch zde i jinde diskutovaných 2000 bodů, pravděpodobně by už slova o tragédii, katastrofě, chaosu a temném období pro celou branži byla na místě.

Jenomže od druhého ledna vidíme zcela opačný obrázek: americké burzy zaznamenávají oživení a citovaný kurs Nasdaqu je někde na 2700 bodech. Co zapříčinilo tento neočekávaný vzrůst? Můžeme nalézt několik argumentů:

  • americká ekonomika na tom není tak zle, jak se očekávalo. Pokles růstu nastane, to je celkem jasné, ale zdůrazněme si právě slova pokles růstu: ekonomika stále roste, jen o něco pomaleji než dříve. Žádný pokles se nekoná.
  • Americká centrální banka snížila úrokové míry, čímž zlevnila peníze. To logicky napomáhá investování a růstu: peníze jsou levnější.
  • Důležitou zprávou je oficiální výsledek prosincových prodejů v maloobchodě: očekával se coby známka problémů zhruba půlprocentní propad, ale nastal 0,1procentní růst. To není zlé.
  • Po pár měsících chaotického vývoje akcií technologických firem (volatilita, výkyvy nahoru a dolů, spíše ovšem dolů) došlo k jejich uklidnění: institucionální investoři si v tom „udělali jasno“. Dnes je totiž celkem všeobecně uznává, že tyto firmy jsou na rozdíl od minulého nadhodnocení dnes naopak silně podhodnocené: mělo by se vyplatit do nich investovat, ovšem selektivně a chytře, protože nyní jde o „dobrý nákup laciných, ale kvalitních akcií, které půjdou nahoru“.
  • K dispozici jsou také zprávy o vánočních internetových prodejích v největších zemích světa. A tato čísla jsou natolik vysoká a optimistická, že je nemůže přehlížet ani největší nepřítel e-komerce, který neustále poukazuje na ztrátový provoz e-shopů: lidé prostě chtějí a budou nakupovat na Internetu, je zde trh, jsou zde zákazníci – budou zde tedy i obchody.
Po třech týdnech je samozřejmě nemožné tvrdit, že k oživení dochází. To, co se děje, je něco jako malé blýskání na lepší časy. Kéž by to nastalo: lidé, i v České republice, přicházejí Internetu stále více na chuť a bylo by jakousi ironií dějin, kdyby nejagresivnější nabídka na Internetu byla v době, kdy na něm nenajdete zákazníka, a kdyby tato nabídka přestala být zajímavou a atraktivní v době, kdy se na něj zákazníci jenom hrnou.
Diskuze (1) Další článek: Computer Press získává obchodní podíl ve firmě Clark Net Project, s.r.o.

Témata článku: LEP, Americká ekonomika, Malý zlomek, Celá éra, Největší nepřítel, Oficiální výsledek, Centrální banka, Chaos, Čas, Extrémní rozdíl, Značný rozdíl, Největší rozdíl, Dobrý nákup


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk