Malá zařízení: operační systém je nepodstatný a Microsoft na to doplatí

Díky neuvěřitelné pestrosti mobilních a jednoúčelových zařízení ztratí operační systém svůj význam.
Je pravděpodobné, že díky povaze budoucích „malých zařízení“, sahajících od mobilních telefonů přes kapesní počítače, přehrávače, inteligentní hodinky (atd…) až k služebníčkovi hlídajícímu vaši ledničku, ztratí na svém významu to, co dnes považujeme za klíč k počítači a jeho jádro – operační systém. Tato zařízení budou mít víceméně limitovanou, specializovanou funkčnost a proto i zjednodušené rozhraní; klíč k jejich funkci bude v komunikaci, a k tomu vlastně žádný konkrétní operační systém není potřeba – dnešní komunikační jazyk (protokol) jde bez problémů naprosto napříč operačními systémy.

Neznamená to ovšem, že tato zařízení operační systém mít nebudou; pouze ustoupí do pozadí, pouze se stane jedním z významných prvků zařízení, ale ne prvkem, okolo kterého se dnes točí vše včetně hardwaru a samozřejmě aplikací, jak je tomu u Windows. Pokud nebude operační systém určující, není určující ani hardwarová platforma (tj. komu patří procesor s čipsetem), takže historie duopolu Intel-Microsoft, který dnes naprosto dominuje osobním počítačům a ostatním ponechává spíš jen menší část ziskového koláče, se už asi nebude opakovat. Jak co bude vypadat, co bude umět, jaký čip a operační systém bude uvnitř, budou určovat koncoví výrobci těchto zařízení: pravděpodobně dnešní významné firmy jako výrobci mobilních telefonů, spotřební elektroniky nebo i počítačů – a ti budou mít spíše tendenci si ke spolupráci vybrat „poslušné“ partnery, jako je malý chipmaker a malý výrobce operačního systému.

Tento obrázek v sobě ovšem skrývá nebezpečí: nevznikne jasný a všemi podporovaný standard uživatelského rozhraní (ani výrobci mobilních telefonů nebyli schopni se shodnout a sjednotit uživatelské rozhraní svých přístrojů, které plní do jednoho naprosto stejnou funkci!), na trhu to bude mnoho let vřít, spousta firem zanikne a zanechá své uživatele na holičkách s produktem, který jim časem bude k ničemu. Microsoft sice může být obviňován z brzdění pokroku, z toho, že chce „uzavřít celý svět do oken“, ale jeho přínos k rozšíření počítačů a jejich standardizaci a standardizaci aplikací je mimořádný a v počítačovém světě jej nelze s ničím srovnat (kdo si ještě vzpomíná na dobu okolo roku 1988, kdy firma ještě neměla velkou sílu, a na tehdy panující šílený zmatek v programech, dá jistě za pravdu).

V souboji těchto dvou argumentů ale přece jen spíše zvítězí ten první – to, že zatímco bylo možné a velmi prospěšné „uzavřít svět PC do oken“, u malých zařízení čili information appliances to nebude ani prospěšné a zřejmě ani možné. Microsoft pravděpodobně dobře uspěje tam, kde bude možné ještě hovořit o počítačích – tedy v oblasti multifunkčních strojů schopných provozovat aplikace, bližších malým PC než čemukoli jinému. Tady zřejmě časem přemůže Palm OS a další možné kandidáty (EPOC, Be OS ad.); půjde o podobnou práci jako s PC a o podobné aplikace, a proto zde zvítězí argumenty důvěrně známého uživatelského rozhraní. Zařízení ovládající ledničku ale už z tohoto soudku nebude a stejně tak jím nemusí být ani internetová televize (nebo televizní Internet?), protože zde bohatě stačí prohlížeč, jehož operační systém de facto běží na serveru.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft zabalil Fahrenheit a jede si jen na svém písečku

Témata článku: Microsoft, Internet, Uživatelské rozhraní, Zjednodušené rozhraní, Mimořádná spolupráce, Malý výrobce, Zář, Hardwarová platforma, Program televize dnes, Opera, Opera ?, Pravděpodobný kandidátRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Důkaz proti nepoctivým poskytovatelům internetu. ČTÚ spouští vlastní měřič rychlosti
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Připojení k internetuInternet
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály