Makrofotografie

Makro levně. Poradíme, jak proniknout do kouzel zvětšeného světa a neutratit majlant

Fotografování je velmi drahý koníček, vždy ale existuje cesta, jak se k dobrým fotkám dostat levněji. S příchodem fotogenického jara se zaměřím na makro.

Co se myslí slovem makro? Klíčovým termínem je poměr zvětšení, tedy poměr mezi skutečnou velikostí fotografovaného objektu a velikostí jeho promítaného obrazu na senzoru foťáku. Pokud tedy fotíte květ s šířkou 2 cm a promítaný obraz na senzoru bude mít také 2 cm, dosáhli jste poměru zvětšení 1 : 1.

Kdybyste měli poměr zvětšení 2 : 1, znamenalo by to, že centimetrový objekt zabere na senzoru dva centimetry. Typické jsou spíše poměry zvětšení jako 1 : 2 nebo 1 : 3, kdy například šesticentimetrový objekt na senzoru zabere 3, resp. 2 cm. Jako pravé makro se považuje zvětšení 1:1 a větší.

Poměr zvětšení je vlastností objektivů a kombinací faktorů ohniska a zaostřené vzdálenosti. Optimální jsou střední ohniska od přepočtených 50 mm, ideálně okolo 100 mm kvůli úhlu záběru, který ořeže rušící okolní prvky. Největšího zvětšení lze dosáhnout na nejkratší zaostřovací vzdálenosti. Pokud nevyužíváte nejkratší zaostřovací vzdálenost, poměr zvětšení se snižuje. Přitom menší zvětšení není vždy na škodu, pro některé situace se může hodit.

Postačí mi mobil?

Pokud bychom měli najít úplně nejlevnější možnost, jak vyfotit kvalitní makro, nabízí se mobil. Telefony přece často mívají makro objektivy, takže by tuto disciplínu měly zvládat, ne? Bohužel nezvládají. Velká část mobilů má v makro foťáku jen 2Mpx snímač, což ani není ten největší problém. Senzory bývají velmi nekvalitní, mají špatný dynamický rozsah, až překvapivě často nehodící se objektiv s velmi širokoúhlým ohniskem a kvalitativně zkrátka nestačí. Několikrát jsem namísto dedikovaného makro foťáku v recenzích smartphonů doporučil použít digitální zoom hlavního fotoaparátu – to dokládá běžně zoufalou kvalitu makro objektivů v mobilech.

Ještě se mi nestalo, abych se při testování telefonů dostal do bodu, kdy by mě vůbec zajímal poměr zvětšení. Vždy byl makro objektiv z důvodů uvedených výše nekvalitní. Nicméně s poměrem zvětšení u makro objektivů u mobilů to je složité, neboť výrobci nezveřejňují velikosti senzorů u makro fotoaparátů. V takovém případě není možné žádné měření a výpočet. Každopádně platí, že smartphony nejsou pro makro dostatečně dobré.

Kompakty už poslouží

Kompaktní fotoaparáty jsou většinou velmi univerzální a díky tomu zvládají i solidní, i když ani zdaleka ne perfektní, makro. Mají totiž minimálně jednu relativní výhodu, a to menší senzor, případně zajímavý poměr zvětšení na kratších ohniscích. To pomáhá s větší hloubkou ostrosti. Při makro fotografii je malá hloubka ostrosti problematická, protože může dosahovat i jen několika milimetrů, což nestačí na proostření fotografovaného objektu. Ne všechny kompakty však mají iriso­vou nastavitelnou clonu, ale je daná. To zase neumožňuje jemnější hrátky s hloubkou ostrosti.

Zásadním problémem hlavně při výběru kompaktu pro makro fotografii je zavádějící označení pro makro. Typicky výrobci udávají nejkratší zaostřitelnou vzdálenost, s níž se pojí dva problémy. Neudává se zároveň údaj o ohnisku a problematičtěji se tato vzdálenost může pro různá ohniska měnit. Pokud tedy naleznete u kompaktu údaj „ostří od 5 cm“, může to platit pro velmi širokoúhlé ohnisko a pro střední ohnisko už se tato vzdálenost může prodloužit, což snižuje poměr zvětšení. Abyste nenaletěli na toto marketingové mlžení, je potřeba si projít podrobné recenze, v těch lepších bývá tabulka ukazující maximální poměr zvětšení pro každé ohnisko.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Články z Computeru, Fotografování, Canon, Makrofotografie, Ostrost, Clona, Ohnisko, Apo, Senzor, Nikon, Hloubka ostrosti, APS-C, Zvětšení, Makro, ISO, Objektiv, KroužkyVyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku