Office 365 | Microsoft 365

Makra z roku 1992 stále útočí. Excel je proto zakáže

Makra z roku 1992 stále útočí. Excel je proto zakáže

Kompatibilita je dobrý sluha, ale zlý pán. Microsoft se po mnoha letech rozhodl, že omezí makra představená původně v Excelu 4.0. Tento tabulkový kalkulátor byl na trh uveden v roce 1992. Letos v létě firma představila ovládací prvky, pomocí nichž můžete tento typ maker založených na XML v programu zakázat.

Výrobce už tehdy nastínil, že ve výchozím stavu postupně makra sám zablokuje v balíku Microsoft 365. Jak upozorňuje BleepingComputer, Redmondští v poslední době rozesílají informační e‑maily těm, kteří si předplácejí zmíněnou službu. Podle nich je plán následující:

  • Od října až do začátku listopadu budou makra z Excelu 4.0 vypnuta v instalacích Office zapojených do testovacího kanálu Insider Slow.
  • Na standardní distribuční kanál s aktuální spotřebitelskou verzí Office (tj. Current Channel) dojde v období od začátku do poloviny listopadu.
  • Monthly Enterprise Channel se se starými makry rozloučí v půlce prosince.
  • Semi-Annual Enterprise Channel (Preview) přijde na řadu hned v lednu.
  • Posledním kanálem bude Semi-Annual Enterprise Channel v červenci příštího roku.
Klepněte pro větší obrázek
Starý typ maker bude brzy ve výchozím stavu v Excelu 365 vypnutý z bezpečnostních důvodů

Nic by se nemělo změnit, pokud jste si funkci nakonfigurovali ručně (např. pomocí zásad skupiny). Nástupcem uvedených maker, která umožňují provádět jednoduché příkazy zadáním do buněk, se stala makra vytvořená pomocí VBA. Ta přitom byla představena jen o chvíli později – v Excelu 5.0. Microsoft použití novějšího typu doporučuje mj. z důvodu, že je dokážou skenovat antivirové programy. Skrze starý typ maker se přitom dodnes šíří malware.

Zdroje: Excel Blog | BleepingComputer

Diskuze (8) Další článek: Recenze notebooku Acer Swift X. Nenápadný crossover se vzhledem kanceláře a duší hráče

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Microsoft Office, Office 365, Excel, Microsoft 365, Kanál, Makro, Typ, Výchozí stav, Channel, Redmondský, Spotřebitel, Bleeping Computer, Instalace, VBA, PreviewBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost