DIY | Maker Faire

Maker Faire Prague Online: Postavte si z cédéčka spektroskop

Maker Faire Prague Online: Postavte si z cédéčka spektroskop

Spektrografie je věda, která se dá dělat velmi jednoduše, dokonce až kutilsky s nástrojem postaveným z lega nebo z papíru. O tom, jak si vytvořit amatérský spektrograf a jak s ním můžete prospět vědě, se dozvíte na právě probíhajícím festivalu Maker Faire Prague Online

Živý přenos sobotního programu Maker Faire Prague Online:

Video prezentace makera Ivana Millera ze spolku Žádná věda v sobotu v 09:44-09:56 ukáže, jak si vytvořit jednoduchý spektroskop. Základem je staré CD, nebo ještě lépe DVD, které pomocí lepicí pásky zbavíte stříbrného povlaku.

Stavíme spektroskop:

Dále už potřebujete jen mobilní telefon a kus černého papíru. Pokud si chcete práci ulehčit, můžete využít návrh skládačky, který přímo pro festival vytvořil designer Petr Bakoš. Ke skládačce přilepíme odstřižený kousek starého cédéčka a spektroskop máte hotový. Celou věcičku potom připojíme ke kameře mobilního telefonu.

Soukromá sbírka světla

S pomocí spektroskopu z cédéčka jednoduše dosáhnete podobného rozkladu světla jako s použitím školního optického hranolu. Stejně jako duha na obloze, kdy se sluneční světlo v kapkách deště rozkládá na jednotlivé barvy srovnané podle vlnové délky, uvidíte světelné spektrum na displeji telefonu a můžete si ho vyfotografovat.

Zajímavé navíc je, když se se spektroskopem podíváte na rozdílné zdroje světla: na hořící svíčku, zářivku, žárovku či LED diodu. Spektrum světla bude pokaždé odlišné. Takto si lze vytvořit soukromou sbírku světla.

Spectral Workbench

Pro ty, kdo chtějí pokračovat dál, tím ale zábava nekončí. Aplikace Spectral Workbench umožňuje snímek z papírového spektrografu okamžitě nahrát do veřejné knihovny a dále zanalyzovat.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Spectral Workbench

Nejdřív si spektrograf zkalibrujete na konstantním zdroji světla, a pak se můžete pustit do přesnějšího měření. Pro tyto účely můžete použít také  „pokročilejší“ nástroj vyrobený z lega a staré webkamery.

K čemu to všechno? Vzhledem k tomu, že má spektrografie silnou komunitu a měřit se dá leccos, od piva, vína, kávy přes vodu v akváriu až po čistotu vzduchu, využití si snadno můžete domysle. A svým publikovaným příspěvkem můžete, zjednodušeně řečeno, pomoci vědě.

Diskuze (2) Další článek: Maker Faire Prague Online: Sledujte sobotní přímý přenos

Témata článku: Věda, Fyzika, Lego, Světlo, DIY, Maker Faire, Cédéčko, IVA, Skládačka, Zdroj světla, Soukromá sbírkaJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy