Ještě zítra máte možnost navštívit druhý největší festival kutilů v Česku – brněnský Maker Faire.
Podívejte se na několik momentek z prvního dne. Festival probíhá v pavilonu A brněnského výstaviště a vedle stánků kutilů a firem z oboru nabízí také hromadu přednášek a workshopů ať už přímo na stáncích, nebo v improvizovaných učebnách.

Plánek vystavovatelů Maker Faire Brno 2023
Létající kuřecí křidélka
Studenti z Vysokého učení technického v Brně zde ukázali třeba svůj malý hybridní VTOL Chicken Wings. Místní jej mohou občas spatřit na letišti v Medlánkách. Kvadrokoptéra s křídlem umožňuje vertikální vzlet i přistání, stejně tak ale umí klouzat jako klasické letadlo.

Letoun od studentského týmu Chicken Wings. Další fotografie najdete v galerii
Ponorka na vodík
Další tým ze studentského spolku StrojLAB se zase pochlubil stavbou ponorky. Ambice nemají malé, chtějí totiž s její pomocí dosáhnout dna Hranické propasti.
Nejprve ale budou muset vyvinout sonarovou analogii lidaru, podvodní dron totiž bude muset ke dnu sestupovat v plně autonomním režimu. Energii dodají vodíkové články, lithiové akumulátory jsou totiž příliš těžké.

Ponorka z brněnského StrojLAB
České cubesaty poletí do vesmíru
Opodál jsem narazil naopak na stánek s experimentálními českými cubesaty. Do kosmu by se měli díky podpoře EU podívat už během několika příštích let. Rolovací metr slouží jako prototyp antény (podobný princip se používal i na československých družicích).

České cubesaty s anténou ze stahovacího metru
Open source bota pro běžce
Maker Faire ale není jen pro malé a velké elektrotechniky. Na své si přijdou kutilové a kutilky všeho druhu. Třeba ti, kteří místo pájení raději lepí a šijí. A pokud u toho i běhají, mohl by se jim zalíbit projekt open source boty Open Run.
Z webu si stáhnete předlohy a návod a ze základních surovin (umělá kůže, pěna, guma aj.) vystříháte, vyřežete, sešijete a slepíte boty všech základních velikostí. Není to žádný vtip, když jsem se totiž zeptal, jak dlouho taková bota vydrží, autoři mě ubezpečili, že v ní běhají dokonce i maratony.

Open source bota
Sbírka všech LaskaKitů
Na místě nechyběl ani mezi elektrokutily oblíbený český e-shop a vývojové studio LaskaKit a jeho sbírka tolik typických červených prototypovacích desek s řídícími procesory ESP32, různých čidly a pomocnými obvody.

Typické červené prototypovací desky a moduly od českého LaskaKitu
Prusa Research, PWS, Karmen a další
A protože jsme byli na Maker Fairu, samozřejmě nechyběl ani zástup 3D tiskáren a výrobců tiskového materiálu. Vedle Prusa Research si na své přišli třeba fanoušci Print With Smile, jejichž novou mašinu PWS400K jsme si na Živě.cz představili už na jaře.
Svůj stánek měla na Maker Fairu také cloudová tisková služba Karmen. I na ni jsme se nedávno podívali pod drobnohledem.

Na stánku Prusa Research
Karmen přivezl automatiku na 3D tisk Jobox
Vývojáři z Karmen do Brna přivezli německou mašinu Jobox, která ve spojení s jejich cloudovou službou vše dokonale zautomatizuje. Jobox je totiž speciální doplněk pro Prusa MK3/4 a Prusa Mini, který dokáže po tisku automaticky odstranit tiskový plát s hotovým modelem a nasadit nový.

Prusa MK3 s automatickým podavačem tiskových plátů Jobox
Díky důmyslnému a vlastně extrémně jednoduchému systému k tomu všemu přitom stačí v podstatě jen pohyby tiskové desky a upravený GCODE. Podívejte se na video.
Jobox v akci: Pomocí pohybů tiskovou deskou se odstraní stávající plát a nasadí ze zásobníku nový:
Maker Faire Brno 2023 můžete navštívit ještě v neděli 22.10. do 16:00. Vstupenky koupíte elektronicky, nebo rovnou až na místě. Jednodenní vstup přijde dospělé na 250 Kč, studenty a seniory na 200 Kč a děti do 15 let na 50 Kč.