Mají SSD smysl, když je RAMka levnější?

Při současných cenách RAM se zdá, že by bylo lépe začít namísto SSD s flash pamětmi používat zálohované RAMdisky.

Ze všech stran se na nás hrnou zprávy výrobců o zahájení výroby nejrůznějších disků využívajících flash pamětí, označovaných jako SSD – Solid State Disk. Kapacity jsou ale nízké, a ceny jsou přinejmenším vysoké. Přitom už je na čase, aby něco nahradilo hodně pomalé pevné disky, které jsou dnes největší brzdou počítačů. SSD mají proti klasickým diskům výrazně navrch v přístupových dobách – u klasických disků je to typicky kolem 9-10 ms, u SSD jsou kolem 0,1 ms.

I když je za posledních pár let cítit znatelné zlevňování flash pamětí, ceny jsou stále příliš vysoké na to, aby si je člověk pořídil, podobně jako desetitisíciotáčkové Raptory, alespoň na systém.

Stávající flash disky mají také další „drobnou“ nevýhodu – přenosové rychlosti při čtení či sekvenčním zápisu se zase tak výrazně neliší od toho, nač jsme zvyklí z klasických disků. Pravda, dá se to relativně jednoduše obejít tím, že sáhneme po RAIDu, do kterého zapojíme několik SSD, multimilionáři si pak mohou pořídit 640GB PCI Express ×4 kartu iO drive, která zvládá přenosové rychlosti 800 MB/s při čtení a 600 MB/s při zápisu.

Když se na to podíváme skeptičtějším pohledem a oprostíme se od srovnání s lenochody v podobě klasických disků, nevypadá to už tak růžově. Na trhu existuje jiná technologie, u níž jsme za poslední rok sledovali velký propad cen – klasické operační paměti typu DDR2. A je přinejmenším podivné, že je rychlá operační paměť v dnešní době levnější, než technologie, která má sloužit pro uchovávání dat.

Cena za gigabajt DDR2 RAM, která může oproti flash pamětem dosahovat mnohem vyšších přenosových rychlosti, je dnes o něco nižší, než je tomu u SSD. Opět tedy přichází na přetřes otázka, zda by v některých situacích nebylo lepší sáhnout po zálohovaném ramdisku. Je jasné, že české obchody jsou svými cenami za těmi západními zejména u exotického zboží trochu jinde, ale když se podíváte na ceny paměťových modulů a srovnáte je s cenou SSD obdobných kapacit, přejde leckoho na pořízení relativně pomalých SSD chuť.

 cena/modul4 moduly8 modulů
A-Data DIMM 1024MB DDR II 667MHz426 Kč4 GB1 704 Kč8 GB3 408 Kč
Corsair DIMM 1024MB DDR II 533MHz VS1GB533D2 CL4477 Kč4 GB1 908 Kč8 GB3 816 Kč
A-Data DIMM 2048MB DDR II 533MHz Retail877 Kč8 GB3 508 Kč16 GB7 016 Kč
1GB DDR2 800MHz ECC Registered with Parity CL5 Dual Rank x81 022 Kč4 GB4 088 Kč8 GB8 176 Kč
2GB DDR2 667MHz ECC Registered with Parity CL5 Dual Rank x4 KINGSTON BOX2 069 Kč8 GB8 276 Kč16 GB16 552 Kč

 cena
APACER 1GB ADM (ATA Disk Module)1 546 Kč
HAMA 2, 5" 8GB SATA SSD Hard Disk, 0.2ms4 307 Kč
HAMA 2, 5" 16GB SATA SSD Hard Disk, 0.2ms9 245 Kč
HAMA 1, 8" 32GB SSD Hard Disk, 0.2ms, ATA 513 041 Kč

Už před dvěma lety vzbudil rozruch Gigabyte i-RAM disk, který využíval v té době dožívající DDR moduly. Jenže už v té době byla celkem limitující maximální kapacita 4 GB a použité rozhraní SATA 1,5 Gb/s, kvůli kterému dosahoval přenosových rychlostí kolem 120 MB/s. Gigabyte i-RAM však vyžaduje prakticky neustálé napájení – při vypnutí či v případě výpadku proudu dokázala připojená baterie udržet obsah pamětí jen asi šestnáct hodin.

Společnost HyperOS má v nabídce podobné zařízení – jenže to je také do velké míry unikátní, čemuž odpovídá i jeho cena, která daleko převyšuje klasické SSD obdobných kapacit. Výrobce totiž prodává základní typ s maximální kapacitou 16 GB, který není osazený pamětí ani diskem za 2390 dolarů – u nás by se tedy podobné zařízení prodávalo asi za šedesát tisíc korun. Lepší 32GB verze je o dvě stě dolarů dražší. Kvůli ceně se tedy domů také hodí ještě méně, než stávající SSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrobce jej právem označuje jako nejrychlejší pevný disk – na rozdíl od i-RAM od Gigabyte je totiž schopen data zálohovat rychlostí 2 GB/min na připojený 40GB notebookový disk, či rychlostí 1,5 GB/min na SSD (obnova dat je u SSD o 0,5 GB/min rychlejší). Oproti i-Ram je HyperDrive4 bezpečnější díky tomu, že se využívá ECC pamětí, bohužel také dražšího staršího typu DDR. Stejně jako v případě i-RAM je ale největší brzdou to, že disk komunikuje s počítačem pomocí SATA 1,5 Gb/s rozhraní. V průběhu příštího roku se pak má objevit rychlejší verze se SATA 3,0 Gb/s – výkony takového zařízení tedy mohou být i přes pro podobné účely nevhodné rozhraní výrazně vyšší, než je tomu u stávajících nejrychlejších SSD s rychlostí pohybující se kolem sta megabajtů za vteřinu.

Klepněte pro větší obrázek

Server Tom’s Hardware v listopadu toto řešení testoval. Výsledek asi vytušíte – znamená obrovské zrychlení odezvy počítače při běžné práci se systémem a aplikacemi – vyšší, než jakýkoliv jiný upgrade, ale na dnešní dobu šílená cena z něj dělá spíše zařízení, které se ani náročnějším smrtelníkům nevyplatí.

Kdybychom měli v dnešní době k dispozici podobné levnější řešení coby kartu pro PCI Express se čtyřmi či osmi DIMM sloty, bateriemi pro napájení notebookového disku pro zálohování dat, a možnost zavést z této karty operační systém, mohou se jít SSD se svým výkonem klouzat.

Osud téměř experimentálních zařízení, jako je i-RAM, pro běžné nasazení, je nejspíš zpečetěn. Ale i přesto bych asi nebyl sám, kdo by větší aktivitu výrobců v této oblasti uvítal – náklady na 16GB RAM disk zálohovaný na 7200otáčkovém disku by se v současnosti mohly pohybovat někde kolem deseti tisíc korun s daní, což není s ohledem na velký výkon takového řešení nepředstavitelná částka – stačí si jen vzpomenout na to, že před rokem stály nikterak závratné 2 GB DDR2 RAM něco kolem šesti tisíc.

Na obdobu drahého HyperDrive4 asi budeme občas narážet v souvislosti s nasazením, ve kterém je klíčový počet vstupních a výstupních operací za vteřinu a flash disky jsou pro něj příliš pomalé.

Samozřejmě, že je SSD stále ještě v plenkách. Flash paměti už nějakou dobu mají smysl – stačí se podívat na multimediální přehrávače, mobily, navigace a podobná zařízení a paměťové karty, u kterých jde pro jejich jednoduchost a nízkou cenu při dostačující kapacitě o výborné řešení. Stejně tak se jednodušší SSD do notebooku vejde lépe, než dalších 32 GB RAM se záložním diskem a příslušným zázemím.

Velké firmy investují do výroby flash pamětí nemalé prostředky a dá se čekat, že je budou chtít prosazovat všemi možnými způsoby – i když to třeba Intelu s Turbo Memory zatím nějak nevychází. Letitá technologie se až dnes pořádně rozjíždí a můžeme předpokládat, že bude pokles cen SSD do budoucna výrazně rychlejší, než v případě RAM. A tak si i SSD s flash pamětmi užijí svých pět minut slávy, než je nahradí některé z dalších vyvíjených technologií – třeba PRAM či MRAM. S cenovým, kapacitním a bohužel i výkonnostním odstupem mohou vše ještě pár let v poklidu sledovat klasické pevné disky.

Zdroj: HyperOS Systems

Témata článku: Hardware, SSD, Paměti ddr2 800mhz, Podobný typ, Pomalá doba, 32Gb, Šílená cena, Hard Disk, Nejrychlejší SSD, Hama, Nejrychlejší typ, Hard, Flash disk, Raptor, Smysl, DDR2

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje