Majáky.cz – blíž o jednom pokaženém projektu

Autoři možná rozumějí dětské duši, nikoli však Internetu.
Článek „Děti na Internetu – tak vypadá budoucnost“ zmínil velice krátce web Majáky a k této krátké zmínce se objevila diskuse na webu, obracející se i na moji mailovou schránku. Protože reagovali často i tvůrci projektu a vyzývali mě ke konkrétním připomínkám, dovolím si k tomuto webu napsat něco více.

Pan Žalud z liberecké firmy Century, která se k tvorbě projektů hlásí (mimochodem, tato firma vytvářející weby nemá vlastní webovou stránku? Hm…), tvrdí, že to je projekt mnoha tvůrců…To je horší, než kdyby to byl projekt jednoho tvůrce – tam by se to dalo ještě prominout, ale kvanta nedomyšleností u „mnoha tvůrců“ jsou už asi neprominutelná. Kam jste dali oči?

Zmíním jenom nejbolavější výtky:

  • je to web pro děti, podle zaměření předpokládám okolo deseti let. Jak se s tím shoduje vaše proklamace na titulní stránce
  • "Tento nekomerční a ojedinělý projekt má za cíl prostřednictvím Internetu zpříjemnit dlouhodobě nemocným dětem jejich pobyt v nemocnicích. Zároveň je zde snaha o rozšíření komunikace nejen mezi nemocnými dětmi, ale o postupné prorůstání do světa zdravých a vytvoření tak dětského komunikačního serveru, který zatím nemá v českém Internetu obdoby". Další vysvětlení určené přímo pro děti obsahuje perly jako „Životnost lodi je svým způsobem omezena“. To si mají desetileté děti číst a snažit se tomu porozumět? Co když si Pepíček řekne "ale já přece nejsem dlouhodobě nemocný"
  • web má velmi nestandardní ovládání. Nelze přece hned malým dětem naservírovat web s ryze grafickým ovládáním, kde se kliká na jakéhosi potápěče. Chcete lákat děti, a přitom vyžadujete trpělivost dospělých: bloudit kurzorem po obrazovce a marně čekat, kdy se promění v ručičku. Proč lze kliknout na potápěče a proč ne na maják nebo na loď? Co znamená ta loď, na kterou se nedá kliknout, u které je číslo 006 a šipečka? Nepochopil jsem to; asi jsem natvrdlejší než Pepíček.
  • v registraci píšete, že datum narození se má vyplnit jako "rrmmdd". Zkuste se zeptat vašeho osmiletého dítěte (jestli žádné takové nemáte, odchyťte si je na ulici), co to je rrmmdd.
  • Odkaz na registraci a vstup je psán grafikou, která odpovídá zhruba sedmi- až osmibodovému fontu. Každý, kdo vydává dětské knihy, vám potvrdí, že se používá zhruba 14bodové písmo; děti nemají tak vycvičené oči jako dospělí. Slovo „přezdívkou“ je ale téměř nečitelné i pro člověka s ostřížím zrakem.
  • V registraci je uveden „příklad“ registrace dítěte Pepíčka, který se narodil v roce 1980, je mu tedy nyní dvacet let.
  • V registraci je uvedeno „Heslo“ a „Potvrzení hesla“. Co tam má dítě napsat? „Potvrzuji“? Jak má vědět, že má napsat znovu své heslo?
  • Registrace má nepochopitelně ještě další krok, kdy se chce rodné číslo, přitom se musí ZNOVU vyplnit heslo. Přitom napíše „Neplatné rodné číslo“, aniž bylo jakékoli žádáno. Když napíšu neplatné (vymyšlené) rodné číslo, tak mě to pustí dál. To jste si nemohli dát trošku práce a kontrolu rodného čísla na validitu (pomíjím už raději to, že žádat po osmiletém rodné číslo je blbost, navíc, když tam může napsat cokoli. Zaregistroval jsem se tam jako 99letý člověk a byl jsem systémem chutě uvítán). Překvapivě mě to nepustilo dál pod přezdívkou „KOKOT“, protože systém pravil, že takovou přezdívku již někdo používá.
Mohl bych takto pokračovat dál a vesele tím nudit čtenáře Živě ještě na dlouhé hodiny. Je mně líto, ale projekt, pod který se svou podporou podepsaly renomované firmy, jako je AutoCont, školicí středisko Gopas i samotný Microsoft, jeho tvůrci zkazili. Pokažené se nedá lehce napravit, protože ten, kdo přijde po vás a bude znovu žádat u komerčních firem pro podporu, bude muset vyvracet špatnou majáčí pověst: „Děkujeme, už jsme se spálili“.

Jinak samozřejmě prohlašuji spolu s panem Žaludem, že i mně se hnusí obchodování s dětskou důvěrou. Zde se s ní sice neobchoduje, ale hazarduje. (Původní reakce:)Dobry den,

neda mi, abych nereagoval na Vas clanek a na nektere ohlasy na nej. Jsem jednim z MNOHA tvurci projektu Majaky a myslim, ze muzu smele prohlasit, ze projekt netvori jednomuzna firma jak se zde nekde pise. Nase firma se v tom tymu podili praci programatorskou, grafickou a dokonce i tim, ze "detske dusi trochu rozumi". Pripravy projektu se zucastnilo nekolik detskych psychologu, specialnich pedagogu a detskych lekaru. Ja sam jsem dlouholetym vedoucim detskeho turistickeho oddilu a tak si troufam rici, ze o detech taky neco vim.

Samozrejme chapu, ze pokud Vase kritika smerem k Majakum byla vedena tim, ze postradate komercni vyuziti tohoto serveru, tak je naprosto opravnena, koneckoncu zacatek clanku je toho docela prikladem. Nepripada Vam, ale sproste deti zneuzivat k takovym vecem? Me ano a vsem, kteri Majaky delame, taky.

Pokud byste se, byt jen malinko pokusili nahlednout do pozadi Majaku, zjistili by jste, ze cely projekt neni jen o webu, ale ze napriklad do nemocnic byly zdarma poskytnuty pocitace a konektivita k Internetu. Cely projekt je tak prinosem prave pro deti, nikoli pro obchodni aktivity ruznych "obchodniku" s detskou duverou, kteri se me osobne opravdu hnusi.

Ing. Vita Zalud, Century s.r.o., Liberec

Diskuze (51) Další článek: Computer 4/00

Témata článku: Dítě, Majak, Malá ručička, Maják, Zdravý člověk, Majaku, Jed, Century, Projekt, Vase, Tvůrce, Špatný zrak


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5