Majáky.cz – blíž o jednom pokaženém projektu

Autoři možná rozumějí dětské duši, nikoli však Internetu.
Článek „Děti na Internetu – tak vypadá budoucnost“ zmínil velice krátce web Majáky a k této krátké zmínce se objevila diskuse na webu, obracející se i na moji mailovou schránku. Protože reagovali často i tvůrci projektu a vyzývali mě ke konkrétním připomínkám, dovolím si k tomuto webu napsat něco více.

Pan Žalud z liberecké firmy Century, která se k tvorbě projektů hlásí (mimochodem, tato firma vytvářející weby nemá vlastní webovou stránku? Hm…), tvrdí, že to je projekt mnoha tvůrců…To je horší, než kdyby to byl projekt jednoho tvůrce – tam by se to dalo ještě prominout, ale kvanta nedomyšleností u „mnoha tvůrců“ jsou už asi neprominutelná. Kam jste dali oči?

Zmíním jenom nejbolavější výtky:

  • je to web pro děti, podle zaměření předpokládám okolo deseti let. Jak se s tím shoduje vaše proklamace na titulní stránce
  • "Tento nekomerční a ojedinělý projekt má za cíl prostřednictvím Internetu zpříjemnit dlouhodobě nemocným dětem jejich pobyt v nemocnicích. Zároveň je zde snaha o rozšíření komunikace nejen mezi nemocnými dětmi, ale o postupné prorůstání do světa zdravých a vytvoření tak dětského komunikačního serveru, který zatím nemá v českém Internetu obdoby". Další vysvětlení určené přímo pro děti obsahuje perly jako „Životnost lodi je svým způsobem omezena“. To si mají desetileté děti číst a snažit se tomu porozumět? Co když si Pepíček řekne "ale já přece nejsem dlouhodobě nemocný"
  • web má velmi nestandardní ovládání. Nelze přece hned malým dětem naservírovat web s ryze grafickým ovládáním, kde se kliká na jakéhosi potápěče. Chcete lákat děti, a přitom vyžadujete trpělivost dospělých: bloudit kurzorem po obrazovce a marně čekat, kdy se promění v ručičku. Proč lze kliknout na potápěče a proč ne na maják nebo na loď? Co znamená ta loď, na kterou se nedá kliknout, u které je číslo 006 a šipečka? Nepochopil jsem to; asi jsem natvrdlejší než Pepíček.
  • v registraci píšete, že datum narození se má vyplnit jako "rrmmdd". Zkuste se zeptat vašeho osmiletého dítěte (jestli žádné takové nemáte, odchyťte si je na ulici), co to je rrmmdd.
  • Odkaz na registraci a vstup je psán grafikou, která odpovídá zhruba sedmi- až osmibodovému fontu. Každý, kdo vydává dětské knihy, vám potvrdí, že se používá zhruba 14bodové písmo; děti nemají tak vycvičené oči jako dospělí. Slovo „přezdívkou“ je ale téměř nečitelné i pro člověka s ostřížím zrakem.
  • V registraci je uveden „příklad“ registrace dítěte Pepíčka, který se narodil v roce 1980, je mu tedy nyní dvacet let.
  • V registraci je uvedeno „Heslo“ a „Potvrzení hesla“. Co tam má dítě napsat? „Potvrzuji“? Jak má vědět, že má napsat znovu své heslo?
  • Registrace má nepochopitelně ještě další krok, kdy se chce rodné číslo, přitom se musí ZNOVU vyplnit heslo. Přitom napíše „Neplatné rodné číslo“, aniž bylo jakékoli žádáno. Když napíšu neplatné (vymyšlené) rodné číslo, tak mě to pustí dál. To jste si nemohli dát trošku práce a kontrolu rodného čísla na validitu (pomíjím už raději to, že žádat po osmiletém rodné číslo je blbost, navíc, když tam může napsat cokoli. Zaregistroval jsem se tam jako 99letý člověk a byl jsem systémem chutě uvítán). Překvapivě mě to nepustilo dál pod přezdívkou „KOKOT“, protože systém pravil, že takovou přezdívku již někdo používá.
Mohl bych takto pokračovat dál a vesele tím nudit čtenáře Živě ještě na dlouhé hodiny. Je mně líto, ale projekt, pod který se svou podporou podepsaly renomované firmy, jako je AutoCont, školicí středisko Gopas i samotný Microsoft, jeho tvůrci zkazili. Pokažené se nedá lehce napravit, protože ten, kdo přijde po vás a bude znovu žádat u komerčních firem pro podporu, bude muset vyvracet špatnou majáčí pověst: „Děkujeme, už jsme se spálili“.

Jinak samozřejmě prohlašuji spolu s panem Žaludem, že i mně se hnusí obchodování s dětskou důvěrou. Zde se s ní sice neobchoduje, ale hazarduje. (Původní reakce:)Dobry den,

neda mi, abych nereagoval na Vas clanek a na nektere ohlasy na nej. Jsem jednim z MNOHA tvurci projektu Majaky a myslim, ze muzu smele prohlasit, ze projekt netvori jednomuzna firma jak se zde nekde pise. Nase firma se v tom tymu podili praci programatorskou, grafickou a dokonce i tim, ze "detske dusi trochu rozumi". Pripravy projektu se zucastnilo nekolik detskych psychologu, specialnich pedagogu a detskych lekaru. Ja sam jsem dlouholetym vedoucim detskeho turistickeho oddilu a tak si troufam rici, ze o detech taky neco vim.

Samozrejme chapu, ze pokud Vase kritika smerem k Majakum byla vedena tim, ze postradate komercni vyuziti tohoto serveru, tak je naprosto opravnena, koneckoncu zacatek clanku je toho docela prikladem. Nepripada Vam, ale sproste deti zneuzivat k takovym vecem? Me ano a vsem, kteri Majaky delame, taky.

Pokud byste se, byt jen malinko pokusili nahlednout do pozadi Majaku, zjistili by jste, ze cely projekt neni jen o webu, ale ze napriklad do nemocnic byly zdarma poskytnuty pocitace a konektivita k Internetu. Cely projekt je tak prinosem prave pro deti, nikoli pro obchodni aktivity ruznych "obchodniku" s detskou duverou, kteri se me osobne opravdu hnusi.

Ing. Vita Zalud, Century s.r.o., Liberec

Diskuze (51) Další článek: Computer 4/00

Témata článku: Malá ručička, Špatný zrak, Dítě, Jed, Majak, Century, Maják, Vase, Zdravý člověk, Tvůrce, Majaku, ProjektPřed 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)
Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony