MainStage 2: živé hraní na Macu

MainStage je druhá nejdůležitější aplikace z balíku Logic Studio. Slouží pro živé koncertní hraní, kdy zvuky vytváří přímo počítač Apple.
Kapitoly článku

Tento článek navazuje na už dříve zveřejněnou recenzi hudebního studia Logic Pro 9. Oddělil jsem ho jen kvůli délce, jinak je totiž MainStage stejně jako Logic Pro a další menší aplikace součástí hudebního balíku Logic Studio. Přestože jsem o MainStage dříve psal jako o jednom ze dvou nejdůležitějších programů v balíku, ve skutečnosti je až ten druhý – Logic Studiu jasně dominuje Logic Pro.

Naživo

K čemu MainStage slouží? K hraní. K živému nebo studiovému hraní prostřednictvím počítače, přičemž použití se liší podle toho, jestli k Macu – opět se bavíme pouze o počítačích Apple – připojíte MIDI zařízení, kytaru nebo mikrofon. V prvním případě se při hraní se přenášejí pouze digitální signály, hraje přímo počítač. Jestli si vzpomínáte na článek o aplikaci Logic Pro, je to stejné, jako při nahrávání s využitím jeho vestavěné zvukové banky. Ostatně i v MainStage se využívají stejné zvuky, prostředí programu je ale připraveno na živou produkci.

Klepněte pro větší obrázek 
MainStage 2 při spouštění aplikace

Kytara se nepřipojuje přes MIDI (pokud nejde o speciální digitální nástroj), ale stejně jako při nahrávání konektorem jack 3,5 mm do linkového vstupu počítače. Podobné je to i s mikrofonem.

V článku najdete řadu obrázků i zvukových ukázek. Přesto doporučím také návštěvu webu Apple s prezentací MainStage. Nepřehlédněte tam ukázková videa.

Všechny nástroje se načtou při otevření

Připravené nástroje se v MainStage skládají do dokumentu nazvaného přiléhavě koncert. Do sekcí, které mohou být pojmenovány třeba názvy skladeb, si připravíte všechny zvuky nebo efekty, které v nich používáte. Skvělé je, že přecházení mezi nástroji je naprosto bezešvé (tímto slovem jsem se snažil přeložit vystihující anglický přívlastek „seamless“). V praxi jde o to, že můžete ještě držet akord původního nástroje a za jeho stálého znění se přepnout a hrát dalším nástrojem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadají koncerty před otevřením, jsou to ukázky kombinací, které připravil Apple

Nástroje a efekty je opět možné pokročile upravovat. Už jen tohle by si zasloužilo celou knihu nebo alespoň samostatný článek. Původní nasamplovaný zvuk lze změnit k nepoznání, možnosti úprav jsou skutečně obrovské. Myslím ale, že mnoho uživatelů se do této úrovně přizpůsobení nikdy nedostane.

Klepněte pro větší obrázek
Koncert po otevření v editačním režimu: levý sloupec – připravené sekce a nástroje; černý střední panel – náhled prostředí; spodní panel – zde konkrétně výběr zvuku, jindy nastavení různých parametrů; pravý panel – navrstvené nástroje a efekty

Jak hrát a sahat?

Protože MainStage je určen pro živé hraní, nedá se předpokládat, že by si muzikant s rukama plnýma práce při produkci hrál s myší a trefoval se na malá tlačítka. Prostředí je tomu přizpůsobeno, všechny prvky jsou velmi velké, navíc je k dispozici celoobrazovkový režim. Přesto by se velmi hodil hardwarový kontroler, ideálně třeba s nášlapnými spínači. Apple na to myslí, a celé Logic Studio je proto kompatibilní s řadou takových ovladačů, viz přehled na této stránce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hrát vybraným nástrojem je možné už i v předchozím editačním pohledu, hodí se to při úpravách. Když je ale hotovo, přehlednější je hraní buď v pohledu na prvním obrázku, nebo v režimu přes celou obrazovku. Mimochodem při hře se tisknou virtuální klávesy na obrazovce přesně podle toho, co stisknete na skutečném nástroji a přes MIDI přenesete do počítače

Hudebník se nemusí spokojit s rozmístěním prvků, které nachystal výrobce. Sám si může úplně od začátku nadefinovat vlastní ovládací panel. Jednotlivým softwarovým ovladačům lze přiřadit jejich protějšky na hudebním nástroji. Tím lze částečně eliminovat problém počítačového ovládání. Například pedálu, který je běžně určen pro prodloužení doznívání, jsem zkušebně namapoval chování ovladače pitch pro změnu výšky tónu. Navíc lze jednomu ovladači přiřadit více funkcí, a tak jedním pohybem ovlivnit zvuk několika parametry.

Klepněte pro větší obrázek
Editor rozložení a ovládacích prvků, v panelu mohou být různé typy ovladačů, kterým se přiřadí změny nejrůznějších parametrů zvuku. Softwarové ovladače je možné namapovat na hardwarové kontrolery

I bez těchto fyzických ovladačů je ale možné ovlivňovat zvuk prvky zobrazenými na displeji – otočnými knoflíky, tahovými ovladači a tlačítky.

Nahrávání stisknutím tlačítka

MainStage mohou výhodně využít umělci bez doprovodné skupiny. Nahraný doprovod spustí z počítače, a sami mohou do playbacku pouze sólovat. Podobně lze použít i smyčky, u kterých se ale hraje do živě nahraného podkladu.

Mac se mi bohužel nepodařilo přesvědčit, aby při hraní v MainStage nahrával výsledek do Logic Pro. Určitě to ale je možné, ostatně na obrázcích na webu Applu je tato kombinace vidět. Proč bych to dělal, když Logic Pro i MainStage používá stejné zvuky? Právě kvůli možnostem ovlivňování parametrů zvuku během hraní, pro snadné přepínání nástrojů.

Také přímo z MainStage se ale dá nahrávat. Je to jen velmi jednoduché, na stisknutí tlačítka, přičemž výsledek se uloží rovnou do hudebního souboru. Tímto způsobem jsem také nahrával ukázky do tohoto článku.

Klepněte pro větší obrázek
Když není k dispozici MIDI nástroj, lze zvuky testovat i prostřednictvím klávesnice počítače

Témata článku: Software, Apple, Zvuk, Vybraný nástroj, Výsledný zvuk, HTTP, Zesilovače, Nástroj, Split, Play, Soundtrack, Funkce, Logo, Hraní, Menu, Playback, Efekt, File, Midi, Logic, Orchestra, Loop, Mikrofony, Různé typy, Silný efekt

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • whiterabbit 15. 10. 2009 22:01:46
    "ale mám pocit, že applovský Logic velmi silně připomíná zesilovač...
  • johnnym 15. 10. 2009 18:55:38
    Děkuji za kvalitní pokračování prvního článku.
  • Afterglow 14. 10. 2009 19:11:10
    Myslím, že člověk s aspoň nějakým hudebním vzděláním to má o poznání...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky