MainStage 2: živé hraní na Macu

MainStage je druhá nejdůležitější aplikace z balíku Logic Studio. Slouží pro živé koncertní hraní, kdy zvuky vytváří přímo počítač Apple.
MainStage 2: živé hraní na Macu
Kapitoly článku

MainStage pro kytaristy

Kytara se k počítači připojí přes linkový vstup, MainStage v tomto případě přidává různé efekty. Zvuk vedený přímo z elektrické kytary je ale poměrně slabý, myslím, že by se zde hodil nějaký předzesilovač. Ale i bez něj se nakonec dalo žít. MainStage po připojení nástroje přes zvukový konektor radě vždy stáhne hlavní hlasitost na nulu, aby to v případě výkonnějších zdrojů zvuku nebo silných efektů neodnesly uši.

Co potřebuje kytarista, než začne hrát? Samozřejmě ladičku. V MainStage se v grafické podobě zobrazí přes celý displej, je jednoduchá, a přitom dokonalá.

Klepněte pro větší obrázek
Obrázek ladičky jsem bohužel nesejmul, když jsem měl v ruce kytaru. Na kruhovém panelu se barevně zvýrazní políčko, cílem je dostat se na nulu uprostřed

MainStage kytaristům nabízí množství nejrůznějších efektů roztříděných do tematických sekcí. Ideální dělení je podle stylu: Blues, Country, Jazz, Metal, R&B, Rock a kategorie opravdu ošklivě zdeformovaných zvuků Warped. Jednotlivé položky nejsou popsány tak jasně jako nástroje u MIDI, musíte si poslechnout, co od nich čekat. Názvy jako High Octane Stack asi nikomu nic neřeknou.

Klepněte pro větší obrázek
Kytarový koncert po otevření

Pro kytaru má MainStage dvě základní skupiny efektů. Amp Designer emuluje zvuk nejrůznějších kytarových reprosoustav. Kdo pohrdne připravenými položkami, může si postupně vybrat typ zesilovače, reproduktorů a snímajícího mikrofonu. Zřejmě kvůli ochranným známkám zde nenajdeme konkrétní názvy, ale mám pocit, že applovský Logic velmi silně připomíná zesilovač Marshall a podobně. Každý model je graficky dokonale zpracován.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázky jsem si vypůjčil s recenze Logic Studia. Ukázka několika z mnoha kytarových zesilovačů
Klepněte pro větší obrázek
Je jich opravdu hodně, u každého navíc můžete sami podrobně nastavit mnoho parametrů

Zapomněl jsem napsat, že na každém zesilovači jsou všechny obvyklé ovladače? Gain, Bass, Mids, Treble, nastavení Reverb, efekty, rozdělení efektů a čistého zvuku… Se třemi typy mikrofonu – kondenzátorový, dynamický, ribbon (neznám český termín) – je možné pohybovat a volit přesnou polohu vůči reproduktorům. Každá změna určitým způsobem ovlivní výsledný zvuk.

Další hračkou je Pedalboard, neboli deska plná kytarových efektových krabiček. Opět jsou pěkné na pohled, se všemi obvyklými ovladači. Krabičky se dají spřáhnout do série, každou nastavovat. Nemá smysl připomínat, že se zde ještě více než u klavíru hodí nožní ovladač. Na kytaru jsou potřeba dvě ruce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Efektové krabičky sestavené do řady za sebe, vpravo je v okně panel, z něhož lze krabičky vybírat

Praktická ukázka je tentokrát jen jedna, a opět raději vnímejte jen zvuk, protože s kytarou už nejsem tak dobrý kamarád jako s klavírem. Podívejte se také na ukázky na webu Applu.

Pro zpěváky přes mikrofon

Stejně jako kytaru lze k počítači s MainStage zapojit i mikrofon – buď přímo do audiovstupu, nebo přes USB. Možností, jak pracovat s hlasem, je mnohem méně než u předchozích dvou případů. I tak můžete využít celou řadu efektů, z nichž některé jsou připraveny přímo pro hlas. Ten se v reálném čase zpracuje, a výstup potom bude znít úplně jinak, než zvuk na vstupu.

Klepněte pro větší obrázek
Když začnete zpívat, nepoznáte se

I z hlasu, který by jinak zněl hrozně nebo nudně, lze pomocí ekvalizéru, dozvuku a dalších efektů udělat poslouchatelný výstup. Hlas lze zdvojit, v reálném čase posunout o nastavený interval, anebo také doladit. Pomocí tohoto efektu se nastaví stupnice skladby, a když se zrovna netrefíte, MainStage frekvenci doladí k nejbližšímu správnému tónu.

Ukázky tentokrát nebudou, opravdu ne. Velmi krátce zmíním také MainStage pro bubeníky, protože tyto možnosti jsem nedokázal rozumně vyzkoušet. Program opět obsahuje mnoho drum kitů, připravených vzorků a zvuků. Rytmy lze připravovat na obrazovce Macu, nebo prostřednictvím externích MIDI kontrolerů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MainStage pro elektronické bubeníky • jednou z možností využití je i softwarový mixpult, kterým se řídí vstupy a výstupy (v takovém případě je potřeba ještě dodatečný hardware)

A další

Vedle nejdůležitější aplikace, hudebního studia Logic Pro, a programu pro živé hraní MainStage, obsahuje balík Logic Studio ještě několik spíše doplňkových programů.

Aplikace Soundtrack Pro byla vyvinuta pro přípravu videoklipů, případně i celých krátkých nebo delších filmů. Je to pokročilý editor zvukových souborů, které lze vrstvit, přidávat jim efekty, synchronizovat s videem.

Klepněte pro větší obrázek
Soundtrack Pro je editor audionahrávek

Prostřednictvím WaveBurneru se skladby poskládají za sebe, nastaví se mezery mezi nimi, prolínání, pojmenují sekce a stopy… a vypálí se cédéčko. Poslouží jako master pro lisovnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skladby se pro vydání na CD připraví v aplikaci WaveBurner • tohle je další doplněk Compressor určený pro optimalizaci videa

Jak tohle ovládnout?

Myslím, že většina uživatelů si Logic Studio koupí kvůli hlavní aplikaci Logic Pro. MainStage může být také důležitá, pro někoho třeba i nejdůležitější, takoví muzikanti ale stejně budou používat i Logic Pro. Ostatní programy jsou už jen doplňky, bez kterých by se dalo snadno žít.

Ovládání MainStage se nemohlo inspirovat jinými aplikacemi. Je to naprosto netypický program s netypickými uživateli, Apple musel uživatelské prostředí vymyslet od začátku. Ale povedlo se mu. Přestože pro živé složitější se velmi budou hodit externí hardwarové ovladače, v nouzi se dá použít i samotný Mac.

Je možné, že hudební balík Logic Studio pro mě bude jedním z nejdůležitějších argumentů, proč si někdy v budoucnu pořídit počítač Apple. Nakonec bych asi asi sáhnul po levnější verzi Logic Express, která by mému muzicírování nejspíš stačila.

Témata článku: Software, Apple, Drum, Nejdůležitější aplikace, Zesilovače, Funkce, Silný efekt, Trubka, Živě, Stupnice, Treble, Nejrůznější parametr, Kytarista, Hraní, Dozvuk, Logic, Play, Zdroj zvuku, Orchestra, Split, Nastavený interval, Logo, Syntezátor, Playback, Efekt, Počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky