Mailserver pro Windows a zdarma: hMailServer

Při zřizování vlastního webserveru, potřebě mít vlastní spolehlivý SMTP server jen tak doma na desktopu, či přípravě specializovaného mailserveru pro jiný projekt jste jistě na platformě Windows narazili na velmi malý výběr kloudně fungujících bezplatných mailserverů. Jeden takový můžeme poradit. Jmenuje se hMailServer.

hMailServer je open-source produkt šířený pod licencí GPL. Podporuje standardní trojici protokolů - POP3, IMAP4 a SMTP. Jako databázový backend standardně přichází v balení integrovaná miniaturní instalace MySQL serveru, možné je i použití MS SQL Serveru, kde se přímo nabízí nasazení bezplatného Microsoft SQL Serveru 2005 Express Edition. hMailServer umí potřebnou databázi sám vytvořit, konfigurace před samotným spuštěním je tedy velmi snadná. Jediné, co se po uživateli chce, je výběr databázového serveru. Pokud by se vyskytly jakékoli problémy, na domovských stránkách programu je k dispozici rozsáhlá dokumentace a živé diskuzní fórum.

Výbava

Vedle instalace MySQL je standardně v instalaci hMailServeru přibalena i aplikace pro administraci serveru prostřednictvím webového rozhraní nazvaná PHPWebAdmin. Z názvu plyne, že je naprogramována v jazyce PHP, k běhu tedy potřebuje server, který je schopen PHP skripty zpracovat. Jako alternativa PHPWebAdmina se jeví v ASP.NET vytvořený projekt hASPMin, za nímž stojí jeden z uživatelů hMailServeru. Pro komunikaci s externími aplikacemi je využito COM rozhraní.

Zklamáním může být chybějící webové rozhraní pro klientský přístup k serveru, webmail. Autor hMailServeru sice doporučuje použít SquirrelMail, avšak přímo do instalace jej nepřidává. Vzhledem k tomu, že hmailServer je produktem pro Windows, bylo by logičtější, aby se předešlo zbytečné instalaci PHP, použít webmail (jakýkoli, který umí komunikovat s POP3/IMAP a SMTP serverem) vytvořený v ASP či ASP.NET. To bohužel není nic jednoduchého, mezi bezplatnými produkty je výběr velmi malý a aplikace jsou většinou funkčně primitivní. Mezi uživateli hMailServeru čas od času vyvstane jedinec, který se pustí do tvorby ASP/.NET webmailu. Takové pokusy však končí obvykle stejně rychle jako začínají a tak je zatím vhodnou alternativou SharpWebMail.

Po instalaci

hMailServer standardně běží jako služba. Administrovat jej lze lokálně i vzdáleně prostřednictvím přiložené aplikace hMailServer Administrator. Na úvodní obrazovce administrační rozhraní uživateli sděluje stav serveru a napojení na databázi. Prvním krokem po instalaci (za předpokladu, že MX záznamy domén již na server odkazují) je nastavení domén, které má mailserver obsluhovat. Pro každou doménu je možno nastavit automatické přeposílání e-mailů, maximální velikost schránek v této doméně i maximální velikost jednotlivých zpráv. Na úrovni domény lze rovněž definovat automatický podpis.

Klepněte pro větší obrázek

Přihlášení k administračnímu rozhraní hMailServer Administrator
Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka hMailServer Administratora
Klepněte pro větší obrázek
Přidání nové domény

Dalším krokem je tvorba uživatelských účtů. Velikosti schránky a zpráv lze definovat i pro jednotlivé uživatele. Pro ověření přihlášení může být použita služba Active Directory. Pro každý účet lze nastavit úroveň oprávnění (server, doména, účet), s níž poté může uživatel oblast dané úrovně spravovat například prostřednictvím některého z webových administračních rozhraní. Každému účtu lze z pozice administrátora nastavovat automatické odpovědi, přesměrování i podpisy.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení účtů

Protokoly

U každého z protokolů (POP3, IMAP, SMTP) lze regulovat zátěž serveru prostřednictvím nastavení maxima souběžných připojení. Definovat rovněž lze vlastní uvítací zprávy. Lepší možnosti konfigurace nabízí protokol SMTP, který vyžaduje vyplnění názvu hostitele serveru, nabízí možnost využití SMTP překladače (relay) či volby počtu opakování pokusů o zaslání a jejich rozestupů.

Bezpečnost

Bezpečnost lze zajistit jak po stránce antispamové, tak i antivirové. Primární ochranou proti nevyžádané poště je administrátorsky plně konfigurovatelná možnost blacklistingu DNS. Dále lze využít SURBL (Spam URI Realtime BlockLists) - online seznamy serverů podezřelých z rozesílání spamu. K dispozici je i Greylisting, tedy metoda spočívající v záměrném odkladu přijetí e-mailu a kalkulující s pokusem o jeho opětovné zaslání, které však obvykle servery šířící spam již neprovádějí. Konečně nechybí ani možnost explicitně povolené odesílatele zařadit do whitelistu.

Klepněte pro větší obrázek

Blokování specifických přípon u příloh e-mailů

hMailServer umožňuje spolupráci s antiviry. Sám o sobě umí přímo spolupracovat se stále oblíbenějším GNU GPL programem ClamWin. Problém není ani v použití jiných firewallů, ty je však třeba ručně nakonfigurovat. I bez nasazení antiviru lze automaticky blokovat libovolnou zadanou příponu přílohy e-mailu.

Drobnosti a potřebnosti

Z dalších voleb a nástrojů zaujme možnost detailního nastavení logování. Změnit lze samozřejmě standardní porty POP3, IMAP a SMTP služeb. Pro naslouchání lze zvolit všechny či specifickou IP adresu serveru. Doručování zpráv mezi libovolnými kombinacemi lokálních a externích účtů lze včetně povinnosti autentizovaného přístupu ke službě SMTP či antispamové ochrany konfigurovat pro libovolné rozsahy IP adres. Veškerá nastavení serveru i obsah uživatelských schránek lze jednoduše na dvě kliknutí zálohovat. záloha se vytvoří v podobě ZIP archívu a může být obdobně jednoduchým procesem opět obnovena. Administrační rozhraní dále obsahuje nástroj na překlad e-mailových adres na MX záznamy domén a rovněž na masovou korespondenci administrátora uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek

Detailní nastavení IP zón pro jednotlivé služby

Chcete jej?

hMailServer je velmi dobrou bezplatnou volbou pro každého, kdo chce provozovat mailserver na platformě Windows. Podporována jsou Windows 2000, XP a Server 2003. Program tak dobře poslouží jako doplněk webserveru tam, kde nechceme provozovat kvůli poště další fyzický server, stejně dobře ale samozřejmě i na zcela vyhrazeném stroji. Těm z nás, kteří vlastní server neprovozují, může na domácím počítači bez obtíží plnit roli pouze SMTP serveru, který však řada poskytovatelů internetového připojení standardně nenabízí.

Diskuze (18) Další článek: Fujitsu chystá sub-notebooky s Windows Vista

Témata článku: Windows, Automatický překlad, IMAP, Bezplatná možnost, Jednotlivá adresa, Uvítací program, Webmail, Libovolná aplikace, Potřebné povolení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů