Magixký zvuk

23. října 1999
Slunce nad NetBeans SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Recenze softwarového zvukového studia Magix.
Radek Kramář: Pokud se v dnešní době rozhodnete dělat hudbu na počítači, můžete se ke svému cíli vydat několika odlišnými cestami. Od FM-syntézy a trackerů přes nepřeberné množství dobře zvládnutých softwarových syntezátorů až po softwarem kompletně vybavená zvuková studia. Kdo to myslí s hudbou skutečně vážně, volí poslední variantu. Ovšem i zde platí, že nic není zadarmo. Cena „studiového“ vybavení, ve které se domácí počítač může proměnit, mnohdy šplhá až do výšek několikanásobně převyšujících průměrný roční příjem nejen u nás.

Proto se většina nemajetných, talentovaných, hudbymilovných poloprofesionálů uchyluje k pirátskému řešení. Megabajty a megabajty toho nejkvalitnějšího a velmi nákladného hudebního softwaru se doslova válí na „černých serverech“ Internetu. „Stop! Takhle to přece dál nejde!“ řekla si pravděpodobně německá firma Magix.

Neukradneš
Magix Music Studio V2000 se zdá být řešením pro ty, kteří chtějí produkovat kvalitní muziku a mít veškerý software legálně a za příznivou cenu. Studio tvoří dva samostatné programy: Audio Studio pro editaci zvuků a Midi Studio pro skládání.

Audio Studio je určeno pro základní úpravy vzorků (samplů). Rozumí se tím samplování, time-stretching (možnost prodloužení nebo zkrácení bez transpozic), základní efekty jako odraz, echo, změna samplovací frekvence, změna rychlosti přehrávání apod.

Znamená to, že se vám do rukou dostane základní nástroj pro digitální zpracování zvuku, který je zároveň vstupní branou pro syrový materiál, tedy například nahrávku vaší rockové kytary. Celé vzorky pak můžete svazovat nebo řadit do sekvencí, nastavovat úrovně hlasitosti pomocí obálek, a to až pro osm nezávislých kanálů, které můžete neustále „za chodu“ modifikovat, případně samplovat další stopy, kdy vám předešlá sekvence slouží jako doprovod. V praxi to znamená, že máte důstojnou náhradu za studiový osmistopý magnetofon, s tou výhodou, že veškeré efekty se nalézají přímo v něm a neustále pracujete se zvukem v digitálním prostředí – bez šumů a s možností vracet se v případě chyb o několik kroků zpět.

Celkovým vzhledem a nabízenou paletou funkcí a efektů je Audio Studio podobné programům Cool Edit, Gold Wave, Sound Forge a SF Acid.

Skoro profi
V Audio Studiu vznikají základní stavební kameny větších hudebních projektů, k jejichž realizaci je určeno Midi Studio. To nám umožňuje skloubit digitální audio s mocnými výhodami formátu MIDI a to v prostředí, které je svou koncepcí velice blízké profesionálnímu studiovému softwaru. Vytvořit hit s pomocí Midi Studia je pak otázka trpělivosti a kreativity.

Kdyby vám snad náhodou došla inspirace, jistě oceníte fakt, že Midi Studio nabízí ve své standardní verzi celkem padesát různých stylů a doprovodů, podobně jak to známe z elektronických kláves. Samozřejmostí je „inteligentní doprovod“ – stačí znát jen akord nebo tóninu a počítač tvoří za vás.

Příjemným překvapením je samotná podpora MIDI ve standardech GM, GS a dokonce i oblíbený Yamaha-XG (pro laiky: to znamená, že možnosti MIDI jsou využity opravdu naplno).

Celý design potěší spíše ty, kterým stačí ke spokojenosti pouze myš – bez problémů zde můžete zkoušet metodu „táhni a pusť“ téměř na všem a s myší zároveň vystačíte i při psaní not. Dobrým nápadem je možnost zobrazit si noty v klasické osnově, a to dokonce i s textem.

Téměř neslyšitelná disharmonie
To jsou všechna velká esa z rukávu Magix Music Studia, existuje však i pár drobných much. Program je bohužel nestabilní – (poprvé mi spadla už instalace), takže se vyplatí neustále ukládat a zálohovat. Pokud na to zapomenete, může se stát, že o svá data přijdete.

Možná bude také vhodné zmínit se o instalačním procesu, který je sám o sobě specialitou … Před samotnou instalací výkonného jádra programu vám bude doslova vnucen předinstalátor – neboli jedna velká reklama s průvodcem v podobě dívky létající na velmi kompaktním disku.

Pokud vás pár chybek neodradí a rozhodnete se tento program zakoupit, pak se vám do rukou dostane všestranný nástroj k výrobě a úpravě zvuku.

softwarové zvukové studio Magix
Music Studio V2000
Zdroj: TOP Distributor, s. r. o., Ostrava
Telefon: (069) 662 27 24
Cena: 1 990 Kč vč. DPH
Parametry: 16 stop audio, 128 stop MIDI, 50 stylů, audio efekty a editace v reálném čase, editace MIDI, mixér audio a MIDI ad.
Zdroj: Computer
Diskuze (1) Další článek: Slunce nad NetBeans

Témata článku: Software, Zvuk, SF, Magix, Velká reklama, Studio, Yamaha, Forge, Editace, Mag, Celý design, Pro a Studio, Audio, Základní efekt, Blízký parametr, Stop, Zvuková stopa, Základní program, Midi, Základní možnost, GM, Nota, Výroba obálky, Mág, Základní úprava


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 57

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 74Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky