Časopis Computer

Magistrát jde s dobou. Pražská radnice se rozhodla vybavit technikou #Computer25

Foto: giggelCC BY 3.0
Magistrát jde s dobou. Pražská radnice se rozhodla vybavit technikou #Computer25 | Foto: giggel, CC BY 3.0

Slavíme 25 let časopisu Computer a tímto článkem z prvního čísla si připomínáme rok 1994.

Magistrát hlavního města Prahy (MHMP) hodil rukavici mnoha dalším institucím a úřadům státní správy. Dne 30. 5. 1994 zde byly do užívání slavnostně předány nové kabelové rozvody datové sítě, nová telefonní ústředna a počítačová síť.

Záměrem, schváleným v říjnu roku 1992, bylo vybudovat kabelové rozvody v budovách MHMP a IMIP (Institut městské informatiky hl. m. Prahy), propojit tyto budovy a zajistit poskytování moderních komunikačních služeb. V konkursu na tuto zakázku zvítězila firma Expert Partner Engineering a jejími subdodavateli se staly firmy Schrack Ericsson a Computer Systems Engineering. Práce byly zahájeny v listopadu 1993.

Sedm měsíců lopoty

A co je výsledkem sedmiměsíční práce, která přišla bratru (my všichni daňoví poplatníci máme zřejmě jednoho společného bratra) na 50 mil. korun? Optické propojení Nové radnice, Nové úřední budovy a IMIP s přenosovou rychlostí 100 Mbit/s, v budově IMIP databázový server s diskovou kapacitou 4 GB, grafický a mapový server ALTOS 7000 a komunikační server ACER MP 3000.

V budově Nové radnice pak hlavní databázový server SUN SPARC 1000 s pevnými disky 10,3 GB a operačním systémem Solaris 2.3 a spolu s tímto centrálním počítačem další UNIXové servery SUN, které budou zajišťovat vnitřní síťové služby – zejména služby pro všechny připojené osobní počítače.

Telefonní ústředna firmy Schrack Ericsson MD 110 má kapacitu 1300 poboček a po staré nespolehlivé ústředně, která se rozkládala na ploše 220 m2, je tato nová se svými 16m2 opravdu pozoruhodná. A jak nadšeně potvrdili i pracovníci magistrátu, zatím bezvadně funguje. Nyní na ní probíhá měsíční zkušební provoz a je dálkově diagnostikována pomocí modemu.

A jaké aplikace budou provozovány?

Na centrálním počítači, v databázovém prostředí INFORMIX On—Line v.5.0 bude uložena databáze živnostenského odboru (Rejstřík živností), evidence nemovitého majetku hl. m. Prahy (tzv. ESOM), Komplexní spisová služba a Automatizovaný systém právních informací (ASPI). Na ostatních, méně výkonných serverech pak např. mapa Prahy a ČR, telefonní seznam, účetní evidence Prahy a další aplikace pro efektivní chod magistrátu.

Našinec teď již jistě začíná reptat nad osudem svých daňových odvodů, ale v blízkém výhledu jsou i služby, které budou veřejně dostupné. Budou to např. informace o životním prostředí, multimediální databáze kulturních památek Prahy ap.

Během několika týdnů by měla být zřízena BBS, na které snad prázdno nebude. Důležitých informací, které by Pražany a nejen je zajímaly, je mnoho a nezbývá než doufat, že budou v maximální míře zpřístupněny.

Na závěr, prosím, přijměte nepatrný informační závdavek a poznamenejte si alespoň nové číslo ústředny magistrátu: 02-2448. Na úplný konec vám přeji, abyste toto číslo potřebovali jen v záležitostech pro vás příjemných.

 


Časopis Computer slaví 25 let od založení. Úplně první číslo jsme nechali vytisknout znovu a přibalili k aktuálnímu květnovému vydání. K tomu jsme se rozhodli na Živě vydat několik dalších článků z nejstarších vydání.

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (11) Další článek: Proč už na hraní nejnovějších her nebudou potřeba výkonné počítače

Témata článku: Časopis Computer, Historie, Praha, Poskytování, Kabelový rozvod, Ústředna, Sun, Česká republika, Budova, Telefonní ústředna, ASPI, Centrální počítač


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch