Magic Mouse a další novinky Applu naživo

Prohlédli jsme si nové produkty od Applu: nejlevnější notebook, největší iMac a kouzelnou myš. K tomu iPod s teniskami, který vás motivuje běhat. 2× video!

Koncem října představil Apple pár nových produktů. Bylo to překvapení, které se obešlo bez dlouhého očekávání plného spekulací. Výrobce inovoval výbavu řady svých počítačů, největšími hvězdami však byly nový bílý MacBook, 27palcový iMac a beztlačítková myš Magic Mouse.

Zakulacený bílý základ

Základní model notebooku značky Apple dostal po třech letech nový design. Je stále plastový a bílý, ovšem zpracování plastového těla bylo zcela přepracováno. Tělo je vyrobeno po vzoru svých hliníkových sourozenců z vyšší řady Pro z jednoho kusu, v tomto případě plastu. Nutno uznat, že notebook působí skutečně pevně a robustně. Hrany byly vkusně zakulaceny.

MacBook 01.JPG MacBook 02.JPG MacBook 07.JPG
Nový bílý MacBook je kulatější a základ je vyroben z jednoho kusu plastu.

Horní strana notebooku je hladká a lesklá, přímo si říká o škrábance. Odolnost použitého plastu však prověří až čas a použití v praxi. Spodní strana byla obdařena deskou z měkčího plastu, který má zamezit klouzání notebooku po stole. Estetický dojem tu ovšem kazí příliš nápadné šroubky, které desku drží. Sympatické ovšem je, že zespodu nejsou žádné nasávací otvory pro přívod chladícího vzduchu, bez obav tedy můžete pracovat s notebookem na klíně.

MacBook 03.JPG MacBook 06.JPGMacBook 09.JPG
Nechybí DVD mechanika • nabídka konektorů je trochu chudá, za všimnutí ale stojí praktický napájecí konektor • tradiční „macovská“ klávesnice nezklame, u základního modelu však chybí podsvícení známé z modelů Pro

Šroubky také naznačují, že akumulátor nového MacBooku není vyměnitelný. Chlubí se však velmi solidní, sedmihodinovou výdrží. Vylepšen byl displej, nyní je podsvícen LED technologií a má antireflexní úpravu. Rozlišení má 1280×800 bodů.

MacBook 08.JPG MacBook 04.JPG MacBook 05.JPG 
Zadní strana notebooku má protiskluzovou úpravu a řadu výrazných šroubků

Výkon také narostl. V základu najdete 2,26GHz procesor a 250GB disk, karta je GeForce 9400M s 256 MB sdílené paměti, nechybí mechanika, Wi-Fi, Bluetooth a sada portů. Zde oproti starší verzi chybí FireWire a pro výstup na monitor byl použit nestandardní Mini DisplayPort. USB konektory jsou jen dva. Cena je jako u předchůdce, tedy cca 25 000 Kč.

Apple 01.JPG
Nový MacBook vlevo, následuje řada MacBooků Pro od třináctky, přes patnáctku, až po sedmnáctku

Sedmadvacet palců na noze

Prohlédnout jsme si mohli také dva nové iMacy ve velikostech 21,5 a 27 palců, které doplní 20 a 24palcové modely. Od každé velikosti jsou k dispozici dva modely rozdílných konfigurací. Nově si můžete dopřát procesory Core i5 či Core i7.

iMac 01.JPG iMac 02.JPG iMac 03.JPG
Nový 27palcový iMac je veliký • srovnání velikostí s 21,5palcovým modelem a se mnou

Design se změnil jen v detailech. Dříve černá záda byla přebarvena na stříbrno/šedo a díky displejům s poměrem stran 16:9 se iMacy opticky natáhly do šířky. Displeje jsou kvalitní IPS s LED podsvícením a perfektním podáním obrazu z každého úhlu. Úhlopříčka 27 palců disponuje rozlišením 2560 × 1440 bodů, 21,5 palců dá klasické FullHD.

Sedmadvacítka startuje cenou kolem 40 000 Kč. Ta zahrnuje procesor Core 2 Duo 3,06 GHz, 4 GB DDR3 RAM, 1TB 7200ot/min disk, kartu ATI Radeon HD 4670, Wi-Fi, Bluetootha další výbavu. Menší model bude k dostání přibližně od 30 000 Kč.

Apple 02.JPG
Time Capsule a vnitřně trochu vylepšený Mac Mini

Tip: technické parametry všech dostupných konfigurací najdete zde

Kouzelná Magic Mouse

Nová myš Applu vzbudila velký rozruch. Výrobce ji totiž nevybavil žádným tlačítkem, ale senzorovou plochou fungující podobně jako multidotekový touchpad na noteboocích. Je to řešení nezvyklé, ale zvyknout se dá velmi rychle. Zkrátka vždy klepnete jen tak zlehka. Hodně praktické je všesměrové scrolování.

Magic Mouse 02.JPG Magic Mouse 03.JPG Magic Mouse 01.JPG 
Nová Magic Mouse • po stole neklouže tak lehce jako běžná konkurence, protože je vybavena dvěma dlouhými třecími plochami • a takto nějak se s ní pracuje...

Myš ale nevyniká žádným výrazným ergonomickým tvarováním, je to jen nízká boule na stole. Ruka je tím pádem jakoby volně ložená na stole, ale chybí pevný úchop, což se při aplikaci pohybů prstů na senzorové plošce hodí. Chce to proto pevnější stisk mezi palcem a prsteníčkem, resp. malíčkem.

VIDEO:

VIDEO: 2365 'Apple Magic Mouse'

Dále mi na myši vadí, že je poměrně krátká a pokud mám bouli pohodlně v dlani, prsty přesahují daleko před myš. Počítá se tu spíše s méně pohodlným ovládáním pod prsty. Z ergonomického hlediska tedy není Magic Mouse žádný zázrak, na druhou stranu je ovládání s ní velmi přirozené a přesné.

iPod a Nike motivují k běhání

Součástí prezentace byla ukázka nových iPodů (prohlédnout si je můžete na našem videu) a ukázka příslušenství Nike+. Je to sada bezdrátového čipu určeného do kompatibilní běžecké obuvi značky Nike a přijímače pro iPod, který díky tomu může zaznamenávat vaše běžecké výkony.

iPod 02.JPG iPod 01.JPG
Petr Mára předvádí nové iPody 

Nike+ je v základu tedy něco jako přesnější krokoměr. iPod ze získaných dat dokáže určit přibližnou vzdálenost vašeho běhu, průměrnou rychlost nebo spálené kalorie. Své výkony pak můžete nahrát na web www.nikerunning.com a porovnávat své výkony s ostatními běžci z celého světa.

Nike 01.JPG Nike 02.JPGNike 06.JPG
Připraveno k běhu • boty mají speciální „vaničku“ ro čip

Zatímco si profesionální běžci pořídí hodinky s GPS, které umožní sledovat výškový profil trati a vzdálenost určí zcela přesně, pro kondiční sportovce může být Nike+ povzbuzujícím doplňkem. Pokud máte nový iPod a kompatibilní boty značky Nike, stačí si dokoupit sadu čipu a bezdrátového přijímače za cca 800 Kč. Čip ovšem nemá vyměnitelnou baterii a jeho životnost je přibližně rok. Proto se rovnou připravte na investici 500 Kč do čipu v příštím roce.

VIDEO:

VIDEO: 2366 'Apple iPod a Nike Plus'

Osobně jsem od propojení čekal, že se bude hudba v iPodu generovat třeba podle rytmu běhu, ale tak to nefunguje. Playlist si můžete sami poskládat před během a určit si jednu skladbu, která je tzv. motivační. Při delším stisku tlačítka se běžný playlist přeruší a začne hrát právě motivační skladba, která by vás měla vyburcovat k vyššímu výkonu. Po jejím přehrání se iPod vrátí k původnímu playlistu.

Nike 03.JPGNike 04.JPG Nike 07.JPG
Nike+ v akci • prezentace naběhaných výsledků
Diskuze (74) Další článek: Google utratil 750 miliónů dolarů za firmu na mobilní reklamu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,