Magellan Explorer 2.2: skvělá náhrada Průzkumníka

Tento program, který může posloužit jako náhrada standardního Průzkumníka, budou možná někteří z vás znát ještě pod názvem Voyager 98, ovšem jedná se o zcela přepracovanou verzi.
Tento program, který může posloužit jako náhrada standardního Průzkumníka, budou možná někteří z vás znát ještě pod názvem Voyager 98, ovšem jedná se o zcela přepracovanou verzi. Na první pohled je rozhraní Magellanu podobné mnoha jiným souborovým manažerům, ovšem ve skutečnosti toho umí mnohem více.

První věcí, která se bude líbit zejména těm uživatelům, kteří si rádi přizpůsobují vzhled aplikací svému vkusu, je možnost zvolit si, jak bude Magellan vypadat a jak se bude chovat - na výběr máte například styl Norton Commanderu, Průzkumníka či již zmíněného Voyageru 98. Prostředí programu je velmi pěkně provedené a snadno se v něm budete orientovat.

Příznivci ovládání myší si také přijdou na své - program podporuje metodu "táhni a pusť" všude, kde je to jen trochu možné, takže pomocí myši můžete například vytvářet zástupce na ploše, stahovat nebo nahrávat soubory z/na FTP, zálohovat data či rozbalovat zkomprimované soubory.

K prohlížení souborů jsou k dispozici dva integrované prohlížeče - první je určen pro práci s textem, druhý, založený na technologii ActiveX, si poradí s následujícími typy souborů: RTF, JPEG, GIF, TIFF, PNG, WMF, EMF, PCX, DCX, BMP, DIB, PIC, TARGA, dokumenty MS Office, HTML a PDF.

Zajímavá je také možnost provádět některé operace (konkrétně jde o kopírování, přesouvání, hledání, mazání, download, upload a operace s archivy) na pozadí, což je funkce známá nějaký ten pátek z populárního Windows Commanderu. Díky ní můžete současně v jednom okně například stahovat několik souborů z FTP, kopírovat a komprimovat, aniž byste museli čekat, než se dokončí právě probíhající operace.

Na některé funkce se podíváme podrobněji

Práce se zkomprimovanými soubory:
Integrovaný komprimační klient zvládá většinu používaných formátů a nabízí řadu užitečných vlastností:
 • může být asociován jako implicitní program pro práci se zkomprimovanými soubory.
 • podpora archivů ZIP, RAR, CAB, ARJ, ACE a LHA (komprimovat lze ale pouze do ZIP, RAR a ACE).
 • schopnost kopírovat soubory z jednoho archivu do druhého.
 • pracuje s archivy stejným způsobem, jako by se jednalo o složky.
 • automatický update souborů v archivu.
 • přejmenovávání, vytváření složek a editace souborů uložených v archivu.

Práce s FTP:
Ani klient pro práci s FTP není žádné ořezávátko a nabízí skutečně slušné schopnosti:
 • přímé kopírování souborů z jednoho FTP serveru na druhý.
 • prohlížení stromové struktury FTP serveru.
 • automatický update souborů na FTP serveru (provádí upload změněných souborů).
 • rychlé přihlášení.
 • automatický převod názvů souborů při nahrávání na FTP na velká nebo malá písmena.
 • podpora proxy serveru.
Funkcí má Magellan Explorer skutečně hodně a pokud byste jej chtěli porovnávat s Průzkumníkem, dospěli byste patrně k názoru, že se jedná o podobný rozdíl, jako je mezi nejnovějším modelem sportovního Ferrari a obstarožním "embéčkem". Jestliže jste ale přivykli výše zmiňovanému Windows Commanderu, budou vám chybět některé funkce, ovšem najdete zde i nemálo vylepšení, jimiž Windows Commander nedisponuje.

Pochvalu si zaslouží také odinstalace, která odstranila všechny nainstalované soubory a zápisy z registrů.

Sharewarovou verzi můžete používat 31 dnů, pokud se rozhodnete, že si tento program zaregistrujete, připravte si 30 dolarů.

Download, velikost: 2,08 MB

Váš názor Další článek: Diamond Viper II: diamantová zmije

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,