Macromedia uvádí Flash 5

Nové vlastnosti pomáhají především vývojářům, takže upgrade přehrávačů u klientů nebude v drtivé většině nutný.
Macromedia Flash je de facto standardem pro animovanou interaktivní vektorovou grafiku na webu. Flashové animace na nás vyskakují pomalu na každém rohu a již i u nás se postupně začínají objevovat Flash animace, například v reklamních bannerech.

Verze 4 rozšířila výrazně možnosti Flashe co do interaktivity a verze 5 tvorbu této interaktivity usnadňuje i jejím tvůrcům. Novými vlastnostmi jsou zejména:

  • Sjednocené uživatelské rozhraní s jinými aplikacemi Macromedie, jako je Fireworks, Freehand či Dreamweaver. Byly zabudovány standardní prvky uživatelského rozhraní jako palety se záložkami, předefinovatelné klávesové zkratky a podobně.
  • Verze Flash 5 importuje grafiku z Freehandu 9 a umožňuje tak využít pro primární tvorbu grafiky propracovaný Freehand a pro interaktivitu později Flash.
  • Vlastnosti Freehandu se ale objevují i ve Flash 5. Nové nástroje pro kreslení pomocí Bézierových křivek pomohou k přesnějšímu kreslení.
  • Novinkou je týmové sdílení knihoven s často používanými bloky. Tyto bloky se při nahrávání z webu nahrají jen jednou a další klipy již nemusí obsahovat kompletní sadu, takže mohou být výrazně menší. To se dá nejčastěji předpokládat u navigačních prvků, jako jsou menu a tlačítka.
  • Dokumenty Flashe mohou mít odlišnou obrazovkovou a tisknutelnou podobu. Prezentována je ukázka běžného reklamního banneru, který umí vytisknout podrobnou specifikaci výrobku na celou stranu.
  • Zabudována je podpora formátů QuickTime a RealPlayer. Z obou formátů lze importovat a stejně do nich exportovat výslednou grafiku.
Výrazným vylepšením je zabudování programátorské podoby ActionScriptů. Již předchozí verze podporovala skriptování, tradiční programátoři, kteří programují v souvislém zdrojovém kódu, si však přijdou na své až u verze 5. ActionScript má podobnou syntaxi a strukturu jako JavaScript, editor podporuje barevné odlišení klíčových slov a také je možné skripty editovat v externím programu a do Flashe je později opět importovat. Pro lepší ladění tu je i debugger skriptů. Spolu s přidanou podporou XML nebo HTML dat se stává z Flashe velmi silný nástroj na prezentaci dynamických dat, ke kterému najdou cestu i tradiční programátoři.
Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek
Macromedia Flash 5 bude v prodeji od září 2000 pro platformy Windows a Macintosh. Flash 5 se bude dodávat jako samostatný produkt nebo v rámci specializovaných balíků Flash 5 FreeHand 9 Studio a Flash 5 Generator 2 Developer Edition. Pro uživatele starších verzí bude k dispozici příslušný upgrade, do konce roku 2000 navíc budou mít možnost upgrade na Flash 5 Generator 2 Developer Edition za speciální cenu.
Diskuze (10) Další článek: Hudba: Napster napomáhá prodeji CD

Témata článku: Flash, Reklamní platforma, Tradiční nástroj, Tradiční prvek, Primární data, Reklamní balík, MMU, Kompletní editor, Podrobné ladění, Generator, Specializovaný web, Macromedia, Developer


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF