Macromedia chystá .NET Framework, říká mu ale jinak

Zatímco Microsoft již delší dobu mluví o aplikacích, které pomocí webových služeb komunikují přes internet s okolním světem, Macromedia chystá na léto něco podobného – Macromedia Central.
Macromedia Central je prostředím pro novou kategorii aplikací, které mohou intenzivně využívat Internet, ale ke svému provozu jej nutně nevyžadují. Klade se u nich důraz na data v XML a nezávislost na trvalém připojení k Internetu.

Macromedia Flash 6 již nyní obsahuje možnost instalace jiné aplikace pomocí Action Scriptu, přičemž se případně doinstaluje i samotný Central, pokud již na počítači není. Central je pak jakýmsi kontejnerem pro všechny takové internetové aplikace a současně zajišťuje jejich průběžnou aktualizaci. Integrován je také systém pro časově omezené verze programů, pokud se přesáhne zkušební limit a vy nezaplatíte, aplikace se mohou odinstalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Základními prvky Central jsou konzole, aplikační okno a samotné aplikace. Konzole ukazuje sadu nainstalovaných aplikací a lze ji využít ke spouštění aplikací. Aplikační okno obsahuje právě spuštěnou flashovou aplikaci, lze mít otevřeno více aplikačních oken s více aplikacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Samotné aplikace mohou využívat standardní knihovny komponent pro zachování stejného vzhledu a ovládání. Tato sada ovládacích prvků (tlačítka, posuvníky, zaškrtávací políčka, …) má kódové označení Halo a vypadá jako něco mezi MacOS a Windows. Central přitom nepoběží pouze na stolních počítačích, počítá se i s kapesními počítači. Proto aplikace musí být navrženy pro různá prostředí.

Central aplikacím dává pomocí událostí na vědomí připojení či odpojení k Internetu a tak mohou aplikace řídit například aktualizaci dat. K dispozici je i cache na obrázky či dokumenty, aby byly k dispozici i v offline režimu.

Protože aplikace pracují v jednom prostředí, mohou mezi sebou i lépe spolupracovat pomocí vzájemného posílání dat. Ta jsou posílána v XML formátu a mohou být posílána i automaticky při změně. Takže například změna ve výběru restaurace změní i pohled v aplikaci s mapou města. Samotná komunikace mezi aplikacemi podléhá schválení od uživatele, aplikace si tedy nemohou vykládat bez vašeho vědomí. Central také podporuje webové služby pomocí protokolů SOAP a WSDL. Komunikace může probíhat i šifrovaně přes SSL s HTTPS. Lze jej tedy napojit na webové služby i jiných stran.

V souhrnu se tedy přibližně jedná o Flash variantu .NET Frameworku. Také se jedná o prostředí umožňující chod webových aplikací s podporou webových služeb. K programovacím jazykům, které lze využít pro tvorbu webových aplikací si tak brzy budeme moci přidat i Macromedia Flash.

Diskuze (33) Další článek: DirectX 9.0a v češtině

Témata článku: Microsoft, Internet, Macromedia, Soap, Frame, Central


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku