Macromedia chystá .NET Framework, říká mu ale jinak

Zatímco Microsoft již delší dobu mluví o aplikacích, které pomocí webových služeb komunikují přes internet s okolním světem, Macromedia chystá na léto něco podobného – Macromedia Central.
Macromedia Central je prostředím pro novou kategorii aplikací, které mohou intenzivně využívat Internet, ale ke svému provozu jej nutně nevyžadují. Klade se u nich důraz na data v XML a nezávislost na trvalém připojení k Internetu.

Macromedia Flash 6 již nyní obsahuje možnost instalace jiné aplikace pomocí Action Scriptu, přičemž se případně doinstaluje i samotný Central, pokud již na počítači není. Central je pak jakýmsi kontejnerem pro všechny takové internetové aplikace a současně zajišťuje jejich průběžnou aktualizaci. Integrován je také systém pro časově omezené verze programů, pokud se přesáhne zkušební limit a vy nezaplatíte, aplikace se mohou odinstalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Základními prvky Central jsou konzole, aplikační okno a samotné aplikace. Konzole ukazuje sadu nainstalovaných aplikací a lze ji využít ke spouštění aplikací. Aplikační okno obsahuje právě spuštěnou flashovou aplikaci, lze mít otevřeno více aplikačních oken s více aplikacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Samotné aplikace mohou využívat standardní knihovny komponent pro zachování stejného vzhledu a ovládání. Tato sada ovládacích prvků (tlačítka, posuvníky, zaškrtávací políčka, …) má kódové označení Halo a vypadá jako něco mezi MacOS a Windows. Central přitom nepoběží pouze na stolních počítačích, počítá se i s kapesními počítači. Proto aplikace musí být navrženy pro různá prostředí.

Central aplikacím dává pomocí událostí na vědomí připojení či odpojení k Internetu a tak mohou aplikace řídit například aktualizaci dat. K dispozici je i cache na obrázky či dokumenty, aby byly k dispozici i v offline režimu.

Protože aplikace pracují v jednom prostředí, mohou mezi sebou i lépe spolupracovat pomocí vzájemného posílání dat. Ta jsou posílána v XML formátu a mohou být posílána i automaticky při změně. Takže například změna ve výběru restaurace změní i pohled v aplikaci s mapou města. Samotná komunikace mezi aplikacemi podléhá schválení od uživatele, aplikace si tedy nemohou vykládat bez vašeho vědomí. Central také podporuje webové služby pomocí protokolů SOAP a WSDL. Komunikace může probíhat i šifrovaně přes SSL s HTTPS. Lze jej tedy napojit na webové služby i jiných stran.

V souhrnu se tedy přibližně jedná o Flash variantu .NET Frameworku. Také se jedná o prostředí umožňující chod webových aplikací s podporou webových služeb. K programovacím jazykům, které lze využít pro tvorbu webových aplikací si tak brzy budeme moci přidat i Macromedia Flash.

Diskuze (33) Další článek: DirectX 9.0a v češtině

Témata článku: Microsoft, Internet, Macromedia, Soap, Central, Frame

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost