Apple | Operační systémy | macOS

macOS 12 Monterey: Propojené plochy různých zařízení, pokročilá automatizace a přepracované Safari

  • Apple na WWDC 2021 představil novou verzi operačního systému macOS 12 Monterey
  • Nová verze macOS piluje zavedený směr k většímu propojení a jednotnosti na různých zařízeních
  • macOS 12 dostane spoustu novinek, které dorazí i na iOS a iPadOS

Na letošním WWDC si vzal Craig Federighy slovo k nové verzi operačního systému macOS 12, který dostal přízvisko Monterey. Tentokrát nedošlo k žádnému přepracování designu systému, naopak dochází k dalšímu doladění a spíše sloučení řady věcí s designem iOS a iPadOS 15.

Universal Control jako pokročilé Continuity

Jednou z větších novinek je funkce Universal Control, která automaticky propojuje grafické plochy zařízení Applu, které jsou poblíž. Například pokud si vedle notebooku položíte iPad nebo třeba iMac, můžete na plochy těchto zařízení z MacBooku ihned přejet myší, pracovat na nich a hlavně přesouvat mezi nimi vše potřebné.

Klepněte pro větší obrázek

To vše probíhá zcela automaticky – nikde se nic nezapíná ani nenastavuje. Zařízení se automaticky spojí do jakési virtuální propojené plochy, nad kterou vládnete jednou myší či touchpadem a klávesnicí, kterou zrovna používáte třeba na zmíněném MacBooku.

Klepněte pro větší obrázek

Co je zajímavé, že funkce nějakým způsobem pozná, i na jaké straně se nachází a pokud máte iPad vpravo od MacBooku a myší pojedete doprava, dostanete se na plochu iPadu přesně tam, kde byste to čekali.

Klepněte pro větší obrázek

Tato funkce je skvělá pro ty, kdo často používají více zařízení od Applu, přenáší je na jeden stůl a podobně. Všechny plochy jsou dostupné pro produktivní práci z jednoho místa a vstupních zařízeních.

Zkratky konečně i pro macOS

Na macOS už sice spoustu let funguje pokročilý nástroj Automator, pomocí kterého lze vytvořit funkční aplikace a skripty relativně jednoduše pro spoustu úloh. Vytvoření takových aplikací přitom lze zvládnout jak snadno, tak i pokročile pomocí kódu.

Klepněte pro větší obrázek

Na iOS a iPadOS ale Apple už nějakou dobu provozuje Zkratky, které jsou sice omezenější z pohledu uživatele-programátora, ale jsou zcela jednoduše graficky programovatelné a mají stále větší podporu napříč různými aplikacemi z App Storu. Zkratky se nyní objeví i v macOS 12, avšak Apple uvedl, že Automator stále zůstane k dispozici pro pokročilé uživatele.

AirPlay na macOS zařízení

Technologie AirPlay je základem nejen Apple TV, ale v nejnovější podobě i moderních televizí vybraných značek a modelů. Tato funkce snadného a rychlého sdílení obrazovky, zvuku a dalšího obsahu z iPhonu nebo i iPadu však nikdy nebyla dostupná v rámci macOS.

Klepněte pro větší obrázek

Bylo sice možné z macOS vysílat na nějaké podporované zařízení, ale nikoli vysílat do macOS, například z telefonu do iMacu či MacBooku. Tato funkčnost bude ale nově dostupná právě v macOS 12.

Přepracované Safari

Apple horlivě pracuje na prohlížeči Safari a tvrdí, že se jedná o nejrychlejší browser na světě, který má i nejnižší spotřebu prostředků. Dle měření Applu je možné procházet internet až 17 hodin na nejnovějších MacBoocích s čipy M1 na jedno nabití.

Klepněte pro větší obrázek

Nová generace Safari dostane opět trochu optimalizovaný a hlavně zjednodušený design, který bude preferovat to, abyste viděli co nejvíce obsahu dané stránky. Celé okno se automaticky zbarví dle dané stránky, což má být lepší pro celkový vjem obsahu.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici bude nový systém synchronizovaných tabů, které budou dostupné i na ostatních zařízeních, včetně iPhonů a iPadů. Ty mimo jiné dostanou v rámci Safari podporu rozšíření třetích stran.

Klepněte pro větší obrázek

Xcode Cloud

Apple vývojářům nabídne zjednodušení procesu vývoje aplikaci v rámci služby Xcode Cloud. Samotný build aplikací probíhá v cloudu, kde dochází i ke spojování kódu a následného rozesílání betaverzí přes Testflight.

Klepněte pro větší obrázek

Apple zároveň dodržuje soukromí a bezpečnost, takže samotné zdrojové kódy se na serverech uloží jen na nezbytnou dobu pro buildování, poté se smažou a uloží se pouze binárky.

Novinky jako u iOS a iPadOS

Systém macOS 12 dostane spousty novinek, které se objeví i v rámci mobilních operačních systému iPadOS a iOS. Jedná se například o funkce Sharing API (sdílení okamžiků, obrazovky, společné sledování filmů a podobně), izolace hlasu z mikrofonu pomocí umělé inteligence (Facetime) nebo Object Capture (zpracování reálných objektů pomocí kamery v iPhonu/iPadu do 3D modelu).

Klepněte pro větší obrázek

Dále nebude chybět podpora Spatial Audio pro Airpody Pro, Memoji na přihlašovací obrazovce, nový typ úsporného režimu a jistě se objeví i řada dalších menších vychytávek.

Klepněte pro větší obrázek

Betaverze už dnes

Betaverze macOS 12 je dostupná pro vývojáře již dnes, veřejná beta bude k dispozici příští měsíc. Na podzim se pak dočkáme finální verze, včetně iOS 15 a iPad 15.

Klepněte pro větší obrázek

Celá prezentace WWDC 2021

Diskuze (7) Další článek: Apple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek

Témata článku: Apple, Operační systémy, macOS, WWDC, Monterey