Apple | macOS

macOS Ventura těsněji propojí počítač s iPhonem, vylepší vyhledávač a myslí i na hráče

  • Další verze macOS má hromadu nových i upravených aplikací
  • Apple cílí na hráče, kancelářské krysy i fotografy
  • Zkouší také jiný pohled na multitasking a bezheslové přihlašování

Nový desktopový systém Applu ponese název macOS (13) Ventura, jméno je přitom to nejméně podstatné a zajímavé. Tvůrci totiž našli dost funkční novinek, vyladili některé dřívější bolístky a lépe propojí Macy s dalšími produkty.

Ventura bohužel přestane podporovat některý dřívější hardware z let 2013 a 2016. Upgradovat z Monterey budou moci jen ti, kteří mají:

  • Mac Mini 2018 a novější
  • Mac Pro 2019 a novější
  • MacBook 2017 a novější
  • MacBook Air 2018 a novější
  • MacBook Pro 2017 a novější
  • iMac 2017 a novější
  • iMac Pro 2017 a novější

Systém bude prozatím dostupný jen v betaverzi, finální sestavení dorazí tradičně na podzim. A na co se tedy těšit?

Upravený multitasking a lepší vyhledávání

Do iPadOS 16 míří funkce Stage Manager, díky níž bude možné používat na jedné ploše více oken. Úplně stejnou funkci obdrží také Ventura, kde pochopitelně plnohodnotný multitasking není žádnou novinkou. Uživatelé ale získají novou možnost, jak pracovat s více aplikacemi.

Apple chce, aby lidé používali aplikace v menších oknech místo celoobrazového režimu. Na levém boku pak zobrazí malé a v reálném čase generované náhledy aplikací, které jsou na pozadí. Kliknutím na náhled se pak otevře jiná aplikace (či skupina více programů) a na pozadí se přesune ta dosud aktivní.

Klepněte pro větší obrázek
Stage Manager zavádí nový pohled na multitasking

Těžko říci, jak si na to uživatelé budou zvykat, protože dosud měli na multitasking a organizaci oken Mission Control, Spaces (virtuální plochy) a ještě zkratku Cmd+Tab. Teď mají ještě jednu možnost navíc, která starší metody kombinuje dohromady na cenu toho, že nový panel ukrojí další cenný kus místa na ploše.

Apple dále upravil vyhledávač Spotlight, který se funkčně přiblíží alternativám jako Alfred nebo Raycast. Nově umí vyhledávat i obrázky včetně textu, který se na nich nachází. Skrz Spotlight lze rovnou nastavit budík, zapnout režim soustředění, spouštět zkratky nebo třeba zjišťovat informace o kontaktech, filmech, hudebnících, sportu atd. A co je šikovné, při vyhledávání souborů je stejně jako ve Finder možné stisknout mezerník, čímž se rovnou ukáže náhled.

Po vzoru iPadOS nebo operačních systémů jiných tvůrců v Cupertinu upravili i nastavení. To již disponuje bočním panelem pro přesun mezi hlavními sekcemi. Konečně tak mizí zastaralá matice ikonek.

Novinkou budou tiché bezpečnostní aktualizace systému, které proběhnou na pozadí a bez restartu. Apple tak může rychleji záplatovat díry.

V další kapitole si přečtete o nových herních funkcích a propojení s iPhonem…

Diskuze (5) Další článek: Co vy na to: Kolik mobilních dat obvykle spotřebujete za měsíc?

Témata článku: Software, Apple, Intel, macOS, iPhone, Safari, SSD, WWDC, API, MacBook, AMD FSR, Alfréd, Živý text, Fotograf, GPU, Game Center, Monterey, Matter, Finder, Aplikace, Mail, Touch ID, IPhone XR, Finderem, Facetime, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování