Apple | macOS

macOS Ventura těsněji spojí počítač s iPhonem, vylepšuje vyhledávač a myslí i na hráče

  • Další verze macOS má hromadu nových i upravených aplikací
  • Apple cílí na hráče, kancelářské krysy i fotografy
  • Zkouší také jiný pohled na multitasking a bezheslové přihlašování

Nový desktopový systém Applu nese název macOS (13) Ventura, jméno je přitom to nejméně podstatné a zajímavé. Tvůrci totiž našli dost funkční novinek, vyladili některé dřívější bolístky a lépe propojí Macy s dalšími produkty.

Ventura bohužel přestala podporovat některý dřívější hardware z let 2013 a 2016. Upgradovat z Monterey mohou jen ti, kteří mají:

  • Mac Mini 2018 a novější
  • Mac Pro 2019 a novější
  • MacBook 2017 a novější
  • MacBook Air 2018 a novější
  • MacBook Pro 2017 a novější
  • iMac 2017 a novější
  • iMac Pro 2017 a novější

Systém vychází dnes, 24. října 2022, v 19:00.

Upravený multitasking a lepší vyhledávání

Do iPadOS 16.1 zamířila funkce Stage Manager, díky níž je možné používat na jedné ploše více oken. Úplně stejnou funkci obdržela také Ventura, kde pochopitelně plnohodnotný multitasking není žádnou novinkou. Uživatelé ale získají novou možnost, jak pracovat s více aplikacemi.

Apple chce, aby lidé používali aplikace v menších oknech místo celoobrazového režimu. Na levém boku pak zobrazí malé a v reálném čase generované náhledy aplikací, které jsou na pozadí. Kliknutím na náhled se pak otevře jiná aplikace (či skupina více programů) a na pozadí se přesune ta dosud aktivní.

Klepněte pro větší obrázek
Stage Manager zavádí nový pohled na multitasking

Těžko říci, jak si na to uživatelé budou zvykat, protože dosud měli na multitasking a organizaci oken Mission Control, Spaces (virtuální plochy) a ještě zkratku Cmd+Tab. Teď mají ještě jednu možnost navíc, která starší metody kombinuje dohromady na cenu toho, že nový panel ukrojí další cenný kus místa na ploše.

Apple dále upravil vyhledávač Spotlight, který se funkčně přiblíží alternativám jako Alfred nebo Raycast. Nově umí vyhledávat i obrázky včetně textu, který se na nich nachází. Skrz Spotlight lze rovnou nastavit budík, zapnout režim soustředění, spouštět zkratky nebo třeba zjišťovat informace o kontaktech, filmech, hudebnících, sportu atd. A co je šikovné, při vyhledávání souborů je stejně jako ve Finder možné stisknout mezerník, čímž se rovnou ukáže náhled.

Po vzoru iPadOS nebo operačních systémů jiných tvůrců v Cupertinu upravili i nastavení. To již disponuje bočním panelem pro přesun mezi hlavními sekcemi. Konečně tak mizí zastaralá matice ikonek.

Novinkou jsou tiché bezpečnostní aktualizace systému, které proběhnou na pozadí a bez restartu. Apple tak může rychleji záplatovat díry.

V další kapitole si přečtete o nových herních funkcích a propojení s iPhonem…

Diskuze (81) Další článek: Tip: Jak ve Windows 11 22H2 vrátit Správce úloh na hlavní panel?

Témata článku: Software, Apple, Intel, iPhone, macOS, Safari, SSD, WWDC, MacBook, API, Matter, Ventura, Ike Dirigera, Stage Manažer, Facetime, Vyhledávač, MacOS Ventura, Cmd +, Mac App Storu, Aplikace, Cupertino, Mail, Multitasking, Počítač, Resident Evil Village, Pevné disky SSD na Heureka.cz