Operační systémy | Aktualizace | macOS

MacOS 10.15 Catalina: Podívejte se na hlavní novinky nového systému od Applu

Konec iTunes

Apple téměř se třítýdenním zpožděním vypustil novou verzi systému macOS 10.15 Catalina. Novinek je spousta, ač je většina nenápadná. Mezi ty nejdůležitější patří hlavně zrušení aplikace iTunes. Jednotlivé funkcionality nyní naleznete v samostatných aplikacích Hudba, Podcasty a nově i Apple TV, která bude vstupní branou pro streamovací službu TV+.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Catalina ruší letité iTunes a jeho funkce rozdělila do samostatných aplikací.

Pokud jste iTunes dosud používali jako nástroj ke komunikaci s iPhonem, udělá vám radost, že tato funkcionalita byla konečně integrována přímo do Finderu. IPhone se pak objeví vlevo mezi připojenými zařízeními podobně jako flash disk či externí disky. V případě obchodu AppStore pro změnu přibyla sekce Apple Arcade, kde za předplatné získáte přístup k desítkám herních titulů. Víceméně však jde o mobilní hry, jelikož služba je dostupná napříč platformami Applu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple Music se konečně dočkalo samostatné aplikace, správa iPhonu je nyní součástí Finderu, kde už měla být dávno. Novinkou je také Apple Arcade integrované do AppStoru.

Ze systému iOS se do macOS dostala také funkce Čas u obrazovky, která zobrazí detailní přehledy o tom, kolik času trávíte u počítače nebo v konkrétních aplikacích. Kdo bojuje se závislostí na počítači, má možnost si k daným aplikacím dokonce nastavit denní limit. Šikovná je také funkce Klidový čas, kdy si pro určitou část dne povolíte jen nutné aplikace, aby vás ty ostatní nerozptylovaly při práci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skrze macOS můžete nově sledovat a omezit čas strávený u konkrétních aplikací.

V případě ztráty některého Apple zařízení potěší aplikace Najít, která nově sdružuje funkce Najít Mac a Najít Přátele. S ní si tak můžete na mapě zobrazit polohu svých zařízení či přátel, kteří s vámi sdílí polohu. V první případě je možné dané zařízení na dálku i zablokovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V aplikaci Najít najdete sdruženou možnost vyhledání vašich zařízení či přátel, a to i offline.

Klíčové však je, že pokud ztracené zařízení mělo nainstalovaný iOS 13, iPadOS 13 nebo macOS 10.15 Catalina, je možné vyhledat ztracené zařízení dokonce offline, pokud má zapnutou alespoň Bluetooth konektivitu. Touto funkcí se podrobněji zabývali na MobilManii.

Nenaplněná očekávání

Přestože se na systém čekalo nezvykle dlouhou dobu, je zde stále několik klíčových funkcí, které Apple nestihl dodělat, případně ve výsledku nenaplnila naše očekávání.

Typickým příkladem je například Apple SideCar, tedy schopnost použít iPad jako rozšířenou plochu pro Mac, což se hodí při práci s náročnými programy nebo při souběžném používání více webových stránek. Škoda jen, že Apple neoznámil, že se této funkce dočkají pouze vybrané počítače Mac, zbytek má smůlu.

Podle informací MacRumors, jde o modely:

  • 27“ iMac 2015 (podzim) a novější
  • iMac Pro (2017)
  • MacBook Pro 2016 a novější
  • Mac mini 2018 (podzim) a novější
  • MacBook Air 2018 (podzim) a novější
  • MacBook 2016 (Jaro) a novější
  • Mac Pro 2019

Dalším klíčovým prvkem je funkce Apple Catalyst, tedy možnost spouštění iPad aplikací přímo na Macu. Applu se totiž podařilo z velké části sjednotit klíčové nástroje pro obě platformy, takže vývojářům stačí pro převod na počítačovou verzi naprogramovat jen minimum věcí. Tak zjednodušeně zní teorie od Applu. V praxi to ovšem tak snadné nebude, jelikož při vypuštění systému je podporovaných aplikací pouhá hrstka. Pokud jste se jako my těšili, jak si na Macu zahrajete na WWDC demonstrovanou hru Asphalt 9, máte zatím smůlu.

Ty aplikace, které už jsou k dispozici teď pak viditelně nejsou stále plně přizpůsobené na velkou obrazovku. Zde je tedy třeba ještě chvíli počkat, než se vývojáři adaptují.

Užitečnou novinkou macOS Catalina měly být také sdílené složky na iCloud Drive, čímž by Apple konečně dohnal konkurenci jako je Google Disk či DropBox a další. S vypuštěním systému však Applu toto funkci odložil až na jaro 2020. Na stejné datum byla odložena také funkce Limity komunikace s níž mohou rodiče dětem nastavit, s kým jejich ratolesti smí skrze FaceTime či iMessages komunikovat.

Spousta drobností

Předělána byly rovněž aplikace Poznámky s lepším náhledem jednotlivých příspěvků a obdobné změny se dočkala také Fotogalerie, s jejíž novým zobrazením lépe vyniknou ty oblíbené zážitky. Aplikace navíc dokáže připomenout výročí některých zážitků a fotky umožní lépe filtrovat podle dnů, měsíců či let. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vylepšený vzhled Fotogalerie, Poznámek, ale také nové Připomínky se hodně povedly.

Dlouhou očekávanou změnou byly kompletně přepracované Připomínky, které mají konečně moderní podobu a umožňují lepší organizaci úkolů podle dní, vlastního značení či zařazení dle seznamů na iCloudu (soukromé, rodinné atd.). K připomínkám navíc konečně lze vkládat i přílohy včetně fotografií.

Nenápadnou novinkou v macOS 10.15 Catalina je také hlasové ovládání. Ačkoliv již dřív bylo možné některé funkce vyvolat pomocí Siri, nyní hlasem obsloužíte na počítači prakticky vše. Apple tímto krokem jde naproti zejména lidem s tělesným postižením. Díky očíslovaným prvkům na obrazovce tak hlasem může počítač plnohodnotně ovládat každý. Funkce navíc překvapivě reaguje i na české příkazy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Počítač lze v rámci systému ale i webu snadněji ovládat hlasem. Překvapivě zde fungují i hlasové povely v češtině.

Kromě výše  zmíněného macOS 10.15 Catalina přináší stovky dalších drobností, kterých si na první pohled ani nevšimnete. Kompletní seznam novinek naleznete zde.

Diskuze (44) Další článek: MSV 2019 v galerii: Roboti, neuvěřitelně přesné 3D tiskárny a digitální fabriky

Témata článku: Apple, Operační systémy, iPhone, Aktualizace, macOS, iMac, iPad, Siri, Dropbox, Škoda, Apple Music, Apple TV, Mac Pro, iTunes, MacBook, Mac Rumors, Catalyst, Čas u obrazovky, AppStoru, Novinky, Mac, Funkce, Počítač, Google Disk, NovinkaJe to oficiální. LG už nebude vyrábět mobily
Lukáš Václavík
LG ThinQByznysSmartphony
Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Společným jmenovatelem březnových snímků je fotografování jako sdělování. V centru zájmu stojí otázka, jak skrze fotografii předat divákovi myšlenku, situaci, emoci.

Michal Černý
Kultura
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Pokud jsou hry vaší opravdovou vášní, pak není 29 tisíc korun za tu nejdůležitější část až tak moc. Současně jde o cenu, kdy máte právo být nároční na kvalitu a dodatečnou výbavu. Splní to AOC?

Jiří Kuruc
Články z ComputeruMonitoryTesty