Apple | 5G | MacBook

MacBooky dostanou modemy pro sítě 5G. Už od příštího roku

Před pár měsíci se Apple dohodl s Qualcommem v oblasti 5G modemů, které od něj bude v nespecifikovaném množství odebírat dalších šest let. Na konci minulého měsíce Apple navíc oznámil odkoupení 5G divize vývoje modemů pro mobilní telefony od Intelu. Jak to tedy vypadá, Apple má s 5G velké plány a to napříč celým portfoliem vlastních zařízení.

Podle zdrojů Digitimes totiž Apple chystá ve druhé polovině roku 2020 představit MacBooky, které budou obsahovat integrovaný 5G modem. Je nutné poznamenat, že tyto modemy jsou obvykle zpětně kompatibilní, takže zvládnou i 4G/LTE, 3G a případně i další technologie mobilního připojení.

Oproti konkurenčním výrobcům notebooků, kteří chystají 5G už tento rok, má Apple nabídnout kvalitnější a výkonnější řešení. Především díky keramické desce, která je pětkrát dražší než kovová, jež se u antén běžně používá. Vzhledem k tomu, že 5G modem pro notebook vyžaduje 13 až 15 antén, má Apple jen několik možností, kam je v konstrukci umístit. MacBooky jsou totiž z jednoho kusu hliníku a částí, kde projde signál, je jen málo (kloub displeje, touchbar a podobně). Je tak otázkou, jak bude Apple kreativní při integraci.

Podle dalších informací se Apple snaží co nejrychleji dokončit a vyrábět vlastní 5G modem, k čemuž mu jistě pomůže 2 200 nových zaměstnanců od Intelu, kteří nyní nově pracují pro Apple. Už v roce 2021 by totiž měl Apple začít vlastní 5G modemy vyrábět u TSMC a používat je ve vybraných zařízeních, možná právě u MacBooků. Do iPhonů bude Apple montovat ještě několik let čipy od Qualcommu, ale dá se očekávat, že i tyto pak nahradí vlastními. 

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (3) Další článek: Asus už chystá upravené karty Radeon RX 5700 XT. Vyjdou v řadách Strix, TUF a Dual Evo

Témata článku: Notebooky, Apple, 5G, Intel, TSMC, iPhone, Qualcomm, MacBook, Síť, Modem, Anténa, NotebookVy a počítač: Jak používáte plochu na počítači?
Vladislav Kluska
Vy a počítačAnketyWindows
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Chtěli byste vyzkoušet Linux, ale nechce se vám nebezpečně laborovat s diskovými oddíly? Ukážeme vám, jak můžete spouštět tento alternativní operační systém z flashdisku nebo přenosného disku.

Karel Kilián
USBLinux