Apple | MacBook | 5G

MacBooky dostanou modemy pro sítě 5G. Už od příštího roku

Před pár měsíci se Apple dohodl s Qualcommem v oblasti 5G modemů, které od něj bude v nespecifikovaném množství odebírat dalších šest let. Na konci minulého měsíce Apple navíc oznámil odkoupení 5G divize vývoje modemů pro mobilní telefony od Intelu. Jak to tedy vypadá, Apple má s 5G velké plány a to napříč celým portfoliem vlastních zařízení.

Podle zdrojů Digitimes totiž Apple chystá ve druhé polovině roku 2020 představit MacBooky, které budou obsahovat integrovaný 5G modem. Je nutné poznamenat, že tyto modemy jsou obvykle zpětně kompatibilní, takže zvládnou i 4G/LTE, 3G a případně i další technologie mobilního připojení.

Oproti konkurenčním výrobcům notebooků, kteří chystají 5G už tento rok, má Apple nabídnout kvalitnější a výkonnější řešení. Především díky keramické desce, která je pětkrát dražší než kovová, jež se u antén běžně používá. Vzhledem k tomu, že 5G modem pro notebook vyžaduje 13 až 15 antén, má Apple jen několik možností, kam je v konstrukci umístit. MacBooky jsou totiž z jednoho kusu hliníku a částí, kde projde signál, je jen málo (kloub displeje, touchbar a podobně). Je tak otázkou, jak bude Apple kreativní při integraci.

Podle dalších informací se Apple snaží co nejrychleji dokončit a vyrábět vlastní 5G modem, k čemuž mu jistě pomůže 2 200 nových zaměstnanců od Intelu, kteří nyní nově pracují pro Apple. Už v roce 2021 by totiž měl Apple začít vlastní 5G modemy vyrábět u TSMC a používat je ve vybraných zařízeních, možná právě u MacBooků. Do iPhonů bude Apple montovat ještě několik let čipy od Qualcommu, ale dá se očekávat, že i tyto pak nahradí vlastními. 

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (3) Další článek: Asus už chystá upravené karty Radeon RX 5700 XT. Vyjdou v řadách Strix, TUF a Dual Evo

Témata článku: Notebooky, Apple, Intel, iPhone, MacBook, Qualcomm, 5G, TSMC, Síť, Modem, Notebook, Anténa


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 226

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11