MacBook Air dorazil do ČR: první představení

První dva MacBooky Air dorazily do České republiky. Byli jsme u toho a krátce jsme je vyzkoušeli. Živé fotky a VIDEO!

Na lednovém Macworldu měl premiéru MacBook Air, nový notebook od Applu. Jak už to u novinek Applu bývá zvykem, hned po představení se do sebe pustily dva tábory – fandové jablečných produktů a kritikové. Tentokrát jsou spory na místě. Nový Apple MacBook Air je sice tenoučký a lehký notebook se zajímavým designem, ale není zde až příliš praktických ústupků?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tramtadadá • i vybalování z krabice je u MacBooku Air stylové (více na videu níže)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MacBook Air – první seznámení

Včera jsme si měli možnost MacBook Air poprvé prohlédnout. Distributor produktů Apple na český trh, společnost Quentin, připravil malou českou premiéru tohoto produktu k příležitosti zahájení prodeje. Musíme uznat, že design je famózní. I když je počítač už tak velmi tenký, zaoblené okraje jej opticky ještě zeštíhlují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jak může být tak tenký?

 

Počítač je i přes své vyhublé tělo celkem pevný, nabízí pohodlnou klávesnici a 13,3" displej. Ten je vybaven LED podsvícením, které zajišťuje sytý obraz a okamžitý náběh plného jasu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory jsou schované ve výklopné šachtě

Vyzkoušeli jsme nový touchpad, který umožňuje ovládání funkcí více prsty, podobně jako u iPhonu. Bude to chtít cvik a zvyk, ale funguje to docela dobře. Snadno lze pracovat s obrázky, nový rozměr získá prohlížení webu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový touchpad využívá stejnou technologii vícedotykového ovládání, jaká je v iPhonu

Po první vlně okouzlení jsme vystřízlivěli a podívali se na již známé nedostatky. Jediné tři výstupní konektory jsou schované v odklopném panýlku, a tak se může stát, že například některé tlustší USB flash disky z důvodu omezeného prostoru ani nepřipojíte. Pro připojení monitoru se budou hodit dodávané redukce z Micro-DVI na běžné DVI nebo VGA. Pro internetové připojení zase redukce z USB na Ethernet. Redukce, redukce…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Napájecí konektor je standardní, ale se standardním napájecím kabelem budete muset MacBook Air používat jen na okraji stolu • počítač vyžaduje zúžený konektor, abyste jej mohli položit na stůl

Předveden nám byl také vzdálený přístup ke sdílené DVD mechanice. Tu totiž MacBook Air nemá, a tak si na ni může prostřednictvím tohoto řešení „sáhnout“ do jiného počítače. A nemusí to být jen Mac, Apple poskytuje potřebný software i pro počítače s Windows. Tímto způsobem lze provádět běžné operace s CD nebo DVD disky, ale provedete tak například i reinstalaci systému v MacBooku. Dalším řešením absence mechaniky je dokoupení mechaniky externí, která se připojuje do USB konektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 MacBook, MacBook Pro a nový Air pohromadě • srovnání velikosti

MacBook Air lze doporučit jako druhý počítač na cestování. Obzvlášť v případě, že vaším „prvním“ počítačem je nějaký Mac. Při domácím nebo kancelářském využití lze očekávat, že bude jeden USB konektor nedostačující a při jeho rozměrech by byl skoro hřích nechávat MacBook Air delší dobu na stole. Každopádně je to designový „špek“, za který si musíte řádně připlatit. Cena začíná těsně pod padesáti tisíci a při nejvyšší konfiguraci překročí 85 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lehký cestovní notebook, který můžete nosit stále s sebou

Zeptali jsme se...

...Martina Léra ze společnosti Qentin, produktového manažera Applu

Jaký očekáváte zájem o MacBook Air a jací zákazníci si ho budou kupovat?

Myslím si, že zákaznická skupina se tu určitě najde. Za prvé to budou fandové, kteří musí mít cokoli, za druhé to budou uživatelé, kteří potřebují být opravdu mobilní a chtějí mít svůj notebook stále po ruce. Zajímavé by to mohlo být i pro studenty, ale je mi jasné, že u nás to pro většinu z nich nebude ekonomicky realizovatelné.

Je to každopádně prémiový produkt. Podobně jako Apple Power Mac G4 Cube je určen pro specifickou skupinu zákazníků a neočekává se, že se bude prodávat nějak masově, třeba podobně jako klasické MacBooky.

Jak je to s dodávkami pro český trh?

Zákazníci se aktivně zajímali a objednávali MacBook Air už od prvního dne, kdy byl uveden. Dnes tu máme první dva kousky, které se dostaly do České republiky k prodeji. Máme na cestě další, a to nejen základní modely, ale i výkonnější varianty s rychlejším procesorem a SSD, plus příslušenství, jako je externí mechanika, ethernetový konektor a podobně.

Technická specifikace

 • rozměry a hmotnost: 19 × 325 × 227 mm, 1,36 kg
 • displej: úhlopříčka 13,3", LED podsvícení, rozlišení 1280 × 800 bodů
 • konektivita: Wi-Fi (IEEE 802.11n, kompatibilní 802.11a/b/g), Bluetooth 2.1 + EDR
 • porty: 1× USB, 1× Micro-DVI, 1× Audio out
 • procesor: Intel Core 2 Duo, 4 MB cache, 1,6 GHz nebo 1,8 GHz za příplatek
 • paměť: 2 GB, DDR2 SDRAM 667 MHz
 • pevný disk: 80 GB, 4200 ot/min, ATA nebo 64GB SSD za příplatek
 • výdrž na baterie: až 5 hodin
 • další zvláštní výbava: vestavěná kamera iSight, podsvícená klávesnice
 • dodávané příslušenství: redukce z Micro-DVI na DVI a VGA, napájecí adapter, hadřík na otírání, DVD pro instalaci nebo obnovu systému
 • dokoupitelné příslušenství: externí mechanika (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW) do USB portu, redukce USB-ethernet, redukce z Micro-DVI na S-video
 • cena (včetně DPH): 49 861 Kč až 86 509 Kč (v závislosti na konfiguraci) - koupit můžete zde
Diskuze (81) Další článek: Linuxu a open source: Google chce v Linuxu Photoshop

Témata článku: Video, Apple, MacBook, Externí SSD, Nový Air, MacBook Air, Nové příslušenství, Cube, Česká klávesnice, Kancelářské využití, Dodávané příslušenství, Cestovní notebook, Micro USB, Představení, Hadřík, Kabely konektory redukce audio, MacBook Air 13, Apple Macbook Air, První iPhone, Air, iPhone 6 Plus, Lehký notebook pro studenty na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači