Mac OS X Snow Leopard: co přinese nová šelma

S novými obrázky operačního systému Mac OS X Snow Leopard vám zároveň prozradíme, čeho všeho bychom se v novém operačním systému od Apple měli dočkat. Video!

Na webu World of Apple se včera objevily nové screenshoty chystaného operačního systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard, konkrétně buildu 10A261. Co se vlastně zatím o novém systému ví? Není toho mnoho, ale informací pomalu přibývá.

Klepněte pro větší obrázek
Okno "About This Mac" zmiňující build 10A261

Snow Leopard se nemá od současné verze 10.5 Leopard nijak zvlášť odlišovat po vzhledové stránce, to nejdůležitější bude totiž “pod kapotou”. Má se jednat o systém přepsaný od základů, u kterého se největší důraz klade na stabilitu a bezpečnost.

Cenné gigabajty

Nová šelma by měla výrazně zhubnout, co se požadovaného místa na disku týče. Toho vývojáři dosáhnou zrušením podpory starších Maců s procesory PPC a také pomocí nového způsobu instalace ovladačů. Právě třeba ovladače k tiskárnám zabírají v současné verzi zbytečně několik gigabajtů diskového prostoru.

Klepněte pro větší obrázek
Integrované programy mají ve Snow Leopardu výrazně menší velikost

Po dlouhou dobu se jak Apple, tak Microsoft snažili s výrobci periferií držet krok a ovladače pro všemožné zařízení zahrnovat do svých operačních systémů. Ačkoli doinstalovávání ovladačů pro nové kusy hardware také není nějakou revoluční novinkou, měl by nyní být konečně konec dobám, kdy bylo snahou mít veškeré ovladače integrovány v operačním systému.

Snow Leopard by tak měl obsahovat pouze nejnutnější soubory pro rozpoznání hardware a samotné ovladače pak budou prostřednictvím aktualizační služby Software Update doinstalovány, což je v dnešní době, kdy můžeme předpokládat, že každý nový počítač je připojen k internetu, logickým krokem.

Klepněte pro větší obrázek
Také motto nového Mac OS X se nese ve znamení změn od základů

Kromě hardwarových součástí by i další součásti systému měly být volitelné. Za všechny jmenujme například lokalizační soubory. Uživatel si nyní v předinstalovaném systému volí jemu nejvíce vyhovující jazyk, ovšem zbylé jazykové verze na disku zůstávají, takže opět dochází ke zbytečnému plýtvání místem, čemuž se bude v nové verzi předcházet.

K čemu v době disků o kapacitách v řádech stovek gigabajtů šetřit místo, ptáte se? Kromě celkového zrychlení a zpřehlednění systému by díky nižším nárokům na diskový prostor mohly získat výhodu SSD disky, jenž se prozatím drží hlavně z cenových důvodů na menších kapacitách než klasické disky s pohyblivými částmi.

QuickTime Pro nebo QuickTime X?

Nový systém od Apple bude pravděpodobně obsahovat také QuickTime Player s funkcemi známými z placené verze Pro, která je v současnosti k dostání za $29,99. V současné základní verzi přehrávače je značná část nabídek zašedlá s nenápadnou ikonkou “PRO”. Ze screenshotu aktuálního buildu Snow Leopardu však vidíme, že tyto možnosti už nejsou tímto způsobem označeny a jsou plně přístupné. Mezi těmito funkcemi najdeme například export videa do jiných formátů a různé editační prvky.

QuickTime X, jak se má nová verze multimediálního přehrávače od Apple nazývat, by měl, stejně jako celý systém, být od základů přepracovaný a vývojáři chtějí využít zkušeností, které získali při předělávání QuickTimu pro iPhone. Pro účely iPhonu byl totiž tento multimediální balík očesán o nepotřebný kód, který se na něj za léta vývoje nabalil. Zpětným přenosem na Mac mohli vývojáři oproti aktuální verzi výrazně zjednodušit programový kód a tím zajistit, že QuickTime ukousne méně výkonu a přehrávač bude celkově svižnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání nabídky "File" v současné a nadcházející verze QuickTimu

Ve znamení mírného (designového) pokroku

Obnovení by se měla dočkat funkce “Put Back”, již známe z Windows a která se v Mac OS objevila naposledy ve verzi 9. Jde o úplně obyčejné vrácení souborů z koše na jejich původní místo. V Mac OS X lze totiž soubory dostat z koše pouze tak, že je ručně přesunete, kam chcete, nebo v případě, kdy chcete soubory vrátit na místo záhy po jejich přesunutí do koše, lze využít funkce “zpět”.

Klepněte pro větší obrázek
Funkce "Put Back" se vrací na své místo

Důležitým prvkem z hlediska přímočarosti je také nový způsob ovládání Stacks. Jde o způsob zobrazení obsahu složky, která se nachází v docku, kdy se po kliknutí všechny soubory a složky v ní nacházející vysunou do mřížkového uspořádání (viz obrázek). V aktuálním Leopardu dochází k menšímu problému v případě, kdy kliknete ve Stacks na složku. Ta se totiž otevře běžným způsobem ve Finderu.

Na nové ovládání Stacks se můžete podívat na tomto videu:

To by se mělo ve verzi 10.6 změnit a po kliknutí na kýženou složku se obsah původního adresáře plynule zmenší do levého horního rohu a ve Stacks se zobrazí soubory z nové složky. Tímto způsobem by mělo jít procházet do libovolné podúrovně a kliknutím na miniaturu v levém rohu se vracet o úroveň výše.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové ovládání Stacks

Vyždímat hardware naplno

Snow Leopard bude plně 64-bitovým systémem, čímž by teoreticky měl podporovat až 16TB operační paměti RAM. Dále si Apple od nového systému slibuje efektivnější využití potenciálu vícejádrových procesorů a grafických karet. Výkon grafické karty kupříkladu dosahuje výkonu stovek gigaflopů. To je markantní rozdíl oproti několika málo desítkám gigaflopů, které poskytují současné dvou- a čtyřjádrové procesory.

Systém bude tedy na grafickou kartu přenášet část procesů a tím se výrazně ušetří výpočetní výkon procesoru. I z tohoto důvodu přešel nedávno Apple s celou svojí modelovou řadou laptopů z původních integrovaných grafických karet Intel na současné nVidie GeForce 9400M.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mírně odlišný panel System Preferences  •  značně upravený panel Keyboard Shortcuts

Na finální verzi si ještě budeme muset nějaký ten pátek počkat, ale snaha Applu ušetřit diskový prostor, celkově systém urychlit a naplno využít potenciálu, který dnešní počítače mají, je mi velmi sympatická, a pokud bude alespoň polovina slibů splněna, bude Snow Leopard představovat příjemnou evoluci, která je u operačních systémů potřeba a která dle mého názoru přesvědčí uživatele k přechodu na nový systém lépe než grafické pozlátko na tisíc a jeden způsob, které nám předvádí Microsoft se svými Windows.

Diskuze (133) Další článek: Rampage II Gene: microATX deska pro Core i7

Témata článku: Software, Apple, macOS, Mac OS, Snow, Největší důraz, Apple software update, Zbylý prostor, Mac OS X, Zbytečné plýtvání, Celkové zrychlení, Nový způsob, Mac, Apple Mac, Současný systém, QuickTime, Nová verze, Finder, Leopard, OS X, Nový systém, Minor, Původní funkce


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji