Mac Mini: ještě menší nejmenší počítač od Applu (video)

Mac Mini je malá hliníková krabička, do které se vešel celý počítač. Vyzkoušeli jsme ho v praxi a ve videotestu se dozvíte, jak je výkonný, zda nemá problém s chlazením a kolik udělá hluku.
Mac Mini: ještě menší nejmenší počítač od Applu (video)

Nabídka počítačů od Applu není nijak široká. Máme tu pár notebooků, stolní all-in-one počítač, profesionální skříňový a pak jednu malou škatulku s názvem Mac Mini. Ten je nejdostupnějším počítačem od Applu a skvěle poslouží jako náhrada běžného stolního PC. Monitor a periferie si můžete nechat, jen je připojíte k jiné krabičce.

Mac Mini je počítač dosti unikátní. Applu se podařilo vměstnat součástky běžného stolního počítače do malé krabičky, která navíc bude ozdobou stolu. Přitom má v sobě výkonný procesor, rozšiřitelnou paměť, slušnou grafickou kartu, velký disk i optickou mechaniku. Co se dovnitř doposud nevešlo, to byl napájecí zdroj, který byl podobně jako u notebooků řešen externím adaptérem. To už je ale minulostí, dnes vám totiž ve videu představíme nejnovější verzi počítače Mac Mini, která je ještě menší než ta dosavadní a vešel se přitom do ní i ten zdroj.

Ve videu se nepřesně zmiňuji o cenách – nový Mac Mini je možné u některých českých prodejců získat za cenu lehce přes 21 tisíc, u oficiálních českých distributorů přesahuje 22 tisíc korun. Dále jsem ve videu zapomněl důrazněji doporučit nákup výprodejového loňského modelu s nižší konfigurací, který lze sehnat za čtrnáct a půl tisíce.

Benchmarky

Zkoušený Mac Mini jsme podrobili tradičním benchmarkům pro měření výkonu počítačů Apple. Výsledky můžete v grafech porovnat s tím, co jsme naměřili u současných přenosných počítačů Apple.Z obou měření je patrné, že Mac Mini je výkonově prakticky totožný se základním MacBookem. Není se čemu divit, výbava je tu prakticky identická.

Klepněte pro větší obrázek

Výkon Macu Mini je sice identický s MacBookem, ale pokud nepotřebujete přenosný počítač, nemá MacBook smysl. Mini je skladnější, úspornější a hlavně o pět tisíc lacinější. Za ušetřené peníze si můžete dopřát pěkný velký monitor a i na klávesnici vám zbude (pokud nebudete vybírat u Applu).

Klepněte pro větší obrázek

Výkon počítače pochopitelně plně dostačuje provozu operačního systému Windows 7, a to v 32bitové i 64bitové verzi. K počítači dostanete instalační DVD se systémem Snow Leopard, ovšem najdete na něm i potřebné drivery pro Windows, které snadno nainstalujete na druhý diskový oddíl prostřednictvím aplikace Bootcamp. Takže i pro zarputilé vyznavače PC platformy může být Mac Mini zajímavý, třeba jako tiché a úsporné HTPC. 

Technická specifikace

  • rozměry a hmotnost: 3,6 × 19,7 × 19,7 cm, 1,37 kg
  • procesor: Intel Core 2 Duo, 2,4 GHz, 3 MB L2 cache
  • paměť: 2 GB (2× 1 GB) DDR3, 1066 MHz (možnost rozšíření až na 8 GB)
  • disk: 320 GB, SATA, 5400 ot/min
  • grafická karta: nVidia GeForce 320M, 256 MB DD3 SDRAM
  • grafické výstupy: HDMI (až 1920 × 1200 bodů), Mini DisplayPort (až 2560 × 1600 vodů)
  • porty: 4× USB, 1× FireWire 800, audio, LAN
  • konektivita: Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth
  • další výbava: DVD vypalovačka, slot na SD kartu
  • software: systém Mac OS X Snow Leopard, iLife

  

Diskuze (124) Další článek: Ekopísmo od Greenpeace: font, který ušetří životní prostředí (oživeno)

Témata článku: Video, Apple, Počítače, Leopard, HTPC, APP, Ušetřené peníze, Malá krabička, Nejmenší počítač, Mac Mini, Mini počítač, Menší, Mini PC, Mini, Mac, Český distributor, Napájecí zdroje a adaptéry, Snow, Vid, Slušná výbava, All In One Pc, Základní MacBook, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF