Mac mini je elegantní zvenku i zevnitř, možnosti upgradu jsou ale značně omezené

Známý web iFixit se kromě rozboru nového MacBooku Air pustil i do nového Mac mini, což je poměrně výkonný počítač ukrytý v krabičce. Apple si potrpí na design, ale jaké jsou možnosti upgradu? Není to žádná sláva.

Nový Mac mini je k dispozici až s šestijádrovým procesorem, až s 64 GB operační paměti DDR4 a maximálně 2TB rychlým SSD (NVMe, PCI Express). Jak je to ale s případnou dostupností vnitřních komponent, opravou a upgradem?

Základním negativem je, že procesor ani úložiště (SSD) nelze vyměnit, respektive obě tyto součástky jsou pevně na základní desce, konfiguraci tak musíte hodně zvážit i z pohledu budoucnosti. NAND flash paměti jsou od Toshiby, což je rozdíl oproti MacBooku Air, kde Apple používá moduly od SanDisku. Pozitivem ale je, že vyměnit lze operační paměti (so-dimm), pro které jsou k dispozici dva sloty pro dvoukanálové zapojení.

Po rozebrání je vidět přepracované chlazení, které je řešené jedním velkým ventilátorem, který vyfukuje teplý vzduch ven ze šasi počítače. Samotný chladič kombinuje hliníkové žebrování a extrémně tenké heatpipe trubice. Všechny komponenty se nachází na jednom kusu základní desky, na které nechybí ani bezpečnostní čip Apple T2.

Řadič ethernetu je od Broadcomu a celkem čtyři porty Thunderbolt 3 (USB-C, až 40 Gb/s) obstarává řadič od Intelu. Na desce je také čip pro konverzi Displayportu 1.4 na HDMI 2.0 nebo modul pro Wi-Fi a Bluetooth 5.0 od společnosti Murato. Různé napájecí čipy jsou převážně od Texas Instruments, ale i zde má jeden vlastní čip Apple (PMIC).

Mac mini dostal hodnocení náročnosti opravy 6 z 10, především díky tomu, že všechny části jsou poměrně snadno dostupné. Negativní body dostal za integrovaný procesor a úložiště a nutnost vyměnit celou základní desku, pokud dojde k poškození jakéhokoli portu.

Diskuze (42) Další článek: Jedna z nevýhod nadějných hliníkových akumulátorů padla. Už je nesžírá koroze

Témata článku: Apple, Počítače, Intel, macOS, SSD, Toshiba, Mac Min, Paměť, Mac, Komponenta, MacBook Air, Dvoukanálové zapojení, Vnitřní komponenta, SanDisk, Procesor, Známý web, Integrovaný procesor, Hliníkové žebrování, Přepracované chlazení, MINI +, Bezpečnostní čip, Velký ventilátor, Murat, Teplý vzduch, Výkonný počítač, Apple macbook air 11 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle