Mac mini - nejlevnější cesta k Applu

Recenze počítače Mac mini pro mě znamenala druhý výlet do světa počítačů Apple. Tento minipočítač je zřejmě nejlevnější cestou k počítači Apple. Co Mac mini umí a co mu naopak chybí? A jak si rozumí s Windows XP?
Mac mini - nejlevnější cesta k Applu

Po mém prvním bližším seznámení se světem počítačů Apple v recenzi na iMac, která vyšla koncem února, jsem si řekl, že se Macům musím podívat co nejdříve zase na zoubek. Nyní vám tedy předkládám mojí druhou návštěvu do světa Applu. Průvodcem mi tentokrát byl sympatický Mac mini. Zkušení uživatelé Maců nechť opět shovívavě prominou některé mé nepatřičné poznámky či postupy, které budou pramenit z neznalosti. Berte prosím tuto recenzi jako "druhý pohled do světa Maců očima PCčkáře".

Hardware

Nejprve se sluší povědět něco o samotném hardware. Než si povíme o vnitřku, nelze se nepozastavit nad samotným vzhledem a rozměry "Minimaca". Už krabice mě poněkud překvapila svými rozměry a o to větší překvapení na mě čekalo uvnitř, když jsem zjistil, že samotný Mac zabírá asi jen třetinu. Má čtvercový půdorys o rozměrech 16,5 x 16,5 centimetrů a výšku 5 centimetrů. Jedná se tedy o velmi sympatickou krabičku kompaktních rozměrů.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý a elegantní design

O vzhledu si můžete udělat obrázek z přiložených fotografií. Žádný extravagantní design a na první pohled prakticky není poznat, že se jedná o počítač. Subjektivně se mi tento vzhled líbí, kromě přední štěrbiny optické mechaniky nenajdete na přední ani bočních stěnách žádné ovládací prvky a o zapnutí přístroje informuje pouze malá bílá LEDka (bliká, pokud je Mac uspaný).

Klepněte pro větší obrázek

Velikostí připomíná CD/DVD mechaniku pro PC

Všechno podstatné se nachází na zadní straně. Zde najdete 4 USB 2.0 konektory, jeden port FireWire 400, gigabitový Ethernet, samozřejmě napájecí konektor, audio vstup a výstup, DVI konektor pro připojení monitoru (součástí balení je i redukce na VGA konektor) a konečně tlačítko pro zapnutí. Kromě manuálů, instalačních DVD pro Mac OS X a napájecího zdroje "notebookového" typu (který je v porovnání se samotným Macem nezvykle velký) už najdete v krabici "pouze" dálkový ovladač Apple Remote.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní stěna s konektory

Co v balení nenajdete (a je s tím při koupi potřeba počítat) je myš s klávesnicí a pochopitelně také monitor. Buď si můžete přikoupit originální myš a klávesnici pro Mac a nebo použít prakticky libovolnou USB klávesnici či myš. Mac mini pak můžete v ideálním případě připojit přes DVI konektor k LCD monitoru a nebo prostřednictvím redukce i analogově k monitoru klasickému. Můžete jej připojit i k televizoru, ale příslušná redukce již není součástí balení a je třeba ji dokoupit zvlášť.

Zbývá už jen detailněji popsat, jaký Mac mini jsem testoval, protože existuje několik typů dle použitého procesoru a dalších parametrů. Já měl k dispozici model s procesorem Intel Core Duo 1,66 GHz, s 512 MB paměti RAM, 80 GB pevným diskem a mechanikou SuperDrive (DVD+R DL/DVD+-RW/CD-RW). Grafickou kartou je Intel GMA950 s 64 MB sdílené paměti. Kromě již zmiňovaných USB, FW, audio a Ethernetového portu má Mac mini ještě BlueTooth 2.0 a také Wi-Fi standardu 802.11g (kterému Apple říká AirPort Extreme). Abych nezapomněl, Mac má také v sobě integrován reproduktor, který však nelze považovat za nic jiného, než za "nouzovku" a pro "kancelářské" účely. Pořádnou zábavu (včetně prostorového zvuku) si užijete jedině připojením externích (aktivních) reproduktorů.

První spuštění Maca, instalace

Po prvním spuštění "Malého Maca" jsem narazil na problém v podobě blikajícího otazníku uprostřed obrazovky. Naštěstí jsem již předem prolistoval manuál a věděl jsem, co otazník znamená. Počítač zkrátka nemohl nabootovat. Důvod byl jednoduchý, na disku ještě nebyl systém. S touto eventualitou jsem tak trochu nepočítal, při minulém testu iMacu jsem dostal počítač již s nainstalovaným systémem (a dalšími aplikacemi od kolegů, kteří jej testovali přede mnou).

Výborně, alespoň si tedy zkusím nainstalovat Mac OS X. Stačilo vložit instalační DVD (součástí dodávky každého počítače Apple) a instalační proces se spustil. Vše již poté probíhalo zcela automaticky s nutností minimálního zásahu prostřednictvím klasického průvodce v grafickém režimu, jako u všech běžných současných OS. Po 68 minutách bylo hotovo a já mohl poprvé spustit čistý systém. Ještě připomínám, že jsem prováděl instalaci kompletní, tedy včetně dodaného softwaru na druhém instalačním DVD. Možná i proto zabrala instalace poněkud delší dobu.

Ještě než se poprvé objevila pracovní plocha, zbývalo dokončit několik drobností, tedy registraci, vytvoření uživatelského účtu, volbu klávesnice a podobně. Poté se již zobrazila pracovní plocha.

Software

Jedním z prvních kroků po zobrazení pracovní plochy bylo detailnější nastavení. Zvolil jsem si vyšší rozlišení dle připojeného monitoru, upravil jsem si chování myši a doladil několik dalších detailů. Hned jsem také provětral Apple Remote a zkusil pustit koncert na DVD. Zde jsem narazil na první menší zádrhel. DVD mechanika totiž nebyla nastavena na evropský region a tak se DVD odmítlo přehrát. Rozhraní FrontRow mi bohužel jen suše oznámilo tuto skutečnost a doporučilo změnit nastavení u DVD mechaniky.

Jal jsem se tedy zkoumat položku CD/DVD v kategorii Hardware u systémového nastavení. Zde jsem však nic nenašel (pouze možnosti, co se má stát při vložení média). Nepomohlo ani vyhledávání. Nakonec jsem tedy spustil přímo DVD přehrávač (tedy ne přes dálkové ovládání), který mě rovněž upozornil na jiný region a umožnil zároveň nastavit ten správný. Výsledek se tedy dostavil, nicméně poněkud složitě. Věřím, že jistě existuje způsob, jak se k tomuto nastavení dostat a zkušenější uživatelé Maců by mi jistě dokázali poradit. Většina nováčků by se však zřejmě podívala na stejné místo nastavení jako já.

Dalším důležitým krokem byla aktualizace systému a to už kvůli tomu, k čemu jsem se chystal v zápětí (viz níže). Aktualizace se zapnula po prvním spuštění automaticky a zobrazil se mi seznam všech dostupných nových verzí na webu Applu. Celkem to bylo několik stovek megabajtů. Vybral jsem si jen to nejzajímavější - aktualizaci samotného systému, takže jsem povýšil na verzi 10.4.6, dále nový firmware pro Mac mini a několik dalších drobností.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovní plocha Mac OS X

Tentokrát se již nebudu věnovat samotnému systému tak dlouze jako v první recenzi, protože bych se již jen opakoval. Přesto musím opět připomenout a pochválit velmi rychlý start a bleskové probuzení z režimu spánku (hibernace) a prakticky bezhlučný provoz počítače. Systém samotný pak obsahuje veškerou základní výbavu pro práci s multimédii, práci s Internetem, ale i kancelářské aplikace. Pro počítače Mac lze zdarma stáhnout i balík OpenOffice.org, kdo dává přednost komerčnímu řešení od Microsoftu, může si koupit i MS Office. Z webu Microsoftu se dá stáhnout zdarma i kupříkladu Outlook Express a samozřejmě také Windows Media Player, který se může hodit pro přehrávání souborů WMV.

Klepněte pro větší obrázek

Webový prohlížeč Safari

Windows XP na Macu

Nemohl jsem odolat a nevyzkoušet nainstalovat pomocí Boot Camp na Mac mini i Windows XP. Dovedu si představit, co si teď asi říkají pravověrní uživatelé Applu ("Dostal do ruky Mac a první co se pokusí udělat je to, že tam cpe Windows."), nicméně tato možnost zde zkrátka existuje díky samotnému Applu, tak proč ji neotestovat.

Základní přípravu jsem již měl za sebou, protože jsem aktualizoval systém i firmware počítače. Zbývalo navštívit stránky Boot Camp, stáhnout zhruba 80 MB program a pustit se do instalace. Po krátké instalaci lze pak Boot Camp nalézt v podsložce Utilities.

Celý postup instalace je asi zbytečné znovu detailně popisovat. Průvodce nejprve připraví na prázdné CD ovladače macovského hardware pro budoucí systém Windows XP a také připraví na disku pro Windows zvláštní oddíl. Poté stačí vložit originální instalační CD s Windows XP SP2 a po restartu počítače se spustí instalace Windows. Tu není nutné blíže popisovat, její průběh se nijak neliší od instalace na běžné PC. Na začátku instalace je akorát třeba dát si pozor, na který oddíl Windows instalujete a musíte zvolit ten oddíl, který připravil Boot Camp. Řídit se můžete zejména velikostí. Po dokončení instalace Windows pak stačí vložit vytvořené CD s ovladači. Automaticky se spustí instalátor, který ovladače pro hardware Applu do Windows nainstaluje. Celý tento proces je tak velmi snadný a zvládne ho i méně zkušený uživatel. Podržením klávesy Alt při spouštění Mini Macu se zobrazí nabídka, ve které lze zvolit, který systém chcete nastartovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Příprava na instalaci Windows XP začíná  *  Nejprve se vytvoří CD s ovladači

Klepněte pro větší obrázek

Připravit se musí také diskový oddíl

Z Windows se na disk Mac OS nedostanete, systém ho vidí pouze jako neznámý oddíl. Opačně to však lze a z Mac OS se klidně dostanete k dokumentům na disku Windows. Boot Camp je stále ještě v betaverzi a tak některé věci ještě chybí vyladit. Nepodařilo se mi například zprovoznit zvukový výstup a veškeré zvuky hrají tvrdošíjně z integrovaného reproduktoru, který je opravdu spíše "kontrolní". Přesto lze Windows celkem běžně používat, fungují svižně a jsou tak použitelnou alternativou pro Mac OS X na Macu, pokud byste náhodou měli takovou potřebu.

Klepněte pro větší obrázek

Disk Windows je z Mac OS přístupný

Windows se lze i bez problému zbavit, k čemuž lze opět využít průvodce Boot Camp. Ten zlikviduje příslušný diskový oddíl a uvede počítač do původního stavu.

Závěrečné hodnocení

Přímo v názvu článku se píše, že Mac mini je nejlevnější cestou k počítačům Apple a je to pravda. Nejlevnější model se dá pořídit již pod 18 000 korun (včetně DPH), ale jedná se o model se starším procesorem PowerPC G4 1,25 GHz a s některými dalšími horšími parametry. Novější generace s procesory Intel se dá pak koupit za zhruba 21 500 za verzi s jednojádrovým procesorem. Testovaný model s Core Duo pak přijde na 28 000 korun s daní. Opět připomínám, že součástí balení není myš a klávesnice a pokud zatoužíte po značkovém kusu od Applu, nějakou tu tisícovku ještě musíte přihodit. Zda je to cena vysoká, to již nechám na vašem uvážení. V každém případě je to nejlevnější Mac, který si můžete pořídit (například minule testovaný iMac s 20" displejem a 2 GHz Core Duo přijde na zhruba 57 tisíc).

Přiznám se bez mučení, že se mi Mac mini líbí. Umím si ho představit jako malé multimediální centrum, připojené k TV a reprosoustavě, které však může zároveň sloužit k běžné práci, surfování po Internetu a podobně. Hodně tomu pomáhá především dálkové ovládání spolu s Front Row.

Malé rozměry si však berou i svou daň. Do Mac mini již těžko něco přikoupíte a zejména relativně malý disk (na dnešní poměry), který může v současné době dosahovat maximálně velikosti 120 GB (testovaný model pak měl 80 GB) může být pro větší množství multimediálních dat nedostačující. Spolehnout se tak musíte na možnosti externích zařízení, která k Macu připojíte přes USB či FireWire.

Diskuze (127) Další článek: Ke stažení: pryč s nepořádkem ve vaší filmotéce!

Témata článku: Hardware, Apple, Windows, CES, Zadní stěna, Testovaný model, Samotný hardware, Mučení, Instalační systém, Minimální zásah, Externí pevné disky nejlevnější, Instalační CD, Mini klávesnice, První monitor, Mac, Nejlevnější televizory, Dálkové ovladače, Mini USB, Dálkový ovladač, Mac Mini, Multimediální centra recenze, Aktualizace ovladače grafické karty, Mini, Pracovní plocha, Klávesnice k počítači


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 145

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu