Má smysl modem na paralelní port?

Recenze modemu Compaq Microcom DeskPorte 28.8 P
Modemů, ať již interních či externích, je na trhu spousta a už dávno se neliší rychlostí, ale jinými, nadstandardními funkcemi. Ačkoliv i v rychlosti se pořád dá nějak trumfovat konkurence. Fyzický strop telefonních linek se pohybuje okolo 33,6 kb/s směrem od uživatele, do počítače za vhodného stavu telefonní sítě a pěkného počasí mohou někde (a jednou budou možná moci i všude) data proudit rychlostí až 56 kb/s. To jsou ovšem fyzické rychlosti, kterými proudí data mezi jednotlivými modemy.

Mezi porty počítače a modemu však lze dosahovat rychlosti až o řád vyšší. Na sériovém portu, kam je obvykle modem připojován, obvykle dosahuje rychlosti až 115 200 b/s. Protože i člověk méně matematicky vzdělaný pochopí, že tu nějaké bity přebývají, je třeba se jich nějak zbavit. A to ne tak, že se zahodí, ale data se zkomprimují. Tím je možno dosáhnout přenosu vyššího objemu dat, než by se zdálo při pohledu na fyzickou rychlost modemu. Společnost Compaq/ Microcom, tradiční výrobce modemů, nabízí své modemy vybavené čímsi, co se nazývá Advanced Parallel Technology. Takové modemy lze připojit i na paralelní port počítače (obvykle tam už bývá tiskárna, ovšem je možné použít přepínač) a díky tomu dosahovat vyšších přenosových rychlostí mezi počítačem a modemem. Tou vyšší rychlostí má být až 300 000 b/s. Je to způsobeno rozdílnou technologií přenosu mezi sériovým a paralelním portem (jak je zřejmé už z názvu portů), kdy po sériovém portu je možno posílat jen jednotlivé bity za sebou, tj. v jednom cyklu jen jeden bit, zatímco paralelní port umožňuje posílat 4 nebo 8 bitů najednou. Tak jednoduché to ovšem stejně není, protože modem po telefonní lince komunikuje také sériově, takže je nutné sériovou komunikaci simulovat i na paralelním portu. Ale je jasné, že pomocí 8 bitů se sériová komunikace simuluje o dost rychleji. Protože je technologie APT integrována přímo do Windows 95, software nic nepozná a komunikuje s modemem, jako by byl zapojen na sériovém portu. Samozřejmě, že rychlosti 300 kb/s nedosáhnete vždy, jedná se pouze o maximální propustnost.

V modemu se však ve skutečnosti data komprimují a v tom je hlavní zádrhel. Pokud jsou posílána data, která se zkomprimovat nedají, nepomůže ani deset paralelních portů a maximální rychlost mezi modemem a počítačem se bude pohybovat okolo maximální fyzické přenosové rychlosti. To byla teorie, a jaká je praxe?

Teorie aplikovaná v praxi
Právě externí modem Compaq Microcom DeskPorte 28.8 P je vybaven technologií APT. Umožňuje komunikovat dnes už standardní rychlostí 33,6 kb/s, umí faxovat až do skupiny III, ovládá protokoly V.34/V.FC, kompresi V.42bis, korekci chyb MNP 2–4 a V.42. A navíc jako všechny modely od Microcomu je vybaven protokolem MNP 10 pro nekvalitní (analogové) linky a MNP 10 EC pro celulární spojení. Samozřejmostí je homologace, přiložené rozhodnutí o homologaci, ohlašovací list a kvalitní dokumentace, faxový software a utility, software pro Internet a 14denní přístup k Internetu (CzCom).

Nejvíce mě samozřejmě zajímalo, jak provoz modemu ovlivní použitá APT. Pokud čekáte, že se vaše práce s Internetem zrychlí, zchlaďte na chvíli hlavu. Rychlost přenosu dat v Internetu totiž vůbec (bohužel) nezáleží na propustnosti modemu a ani na jeho maximální fyzické rychlosti. Protože DeskPorte je možné zapojit do sériového i paralelního portu, mohl jsem srovnávat. Rychlost práce s Internetem byla u obou způsobů přibližně stejná, ovšem u paralelního zapojení jsem vypozoroval větší stabilitu a odezvy byly o něco svižnější. Technologie APT podle mého názoru rozhodně na komfortu práce trochu přidá, revoluční převrat však samozřejmě neznamená. Maximální propustnost až 300 kb/s je sice pěkná, ale pro práci s Internetem je její využití sporné (podle utilitky NetMedic se modem v některých chvílích této rychlosti přiblížil, ovšem byly to jen chvilky a šlo o odesílaná data), na druhou stranu k zahození také není. Vše totiž záleží také na druhé straně. Pokud však budete chtít používat tento modem pro vzdálené připojení např. na pracoviště a budete se připojovat ke stejně propustnému modemu, můžete zajásat. Zde se už vyšší propustnost projeví a podepíše se na rychlejší práci.

Odhlédnuto od speciality jménem APT, která znamená pouze drobné plus, modem DeskPorte 28.8 P je tak jako tak kvalitní model, který je stabilní a výkonný i na špatných linkách. Kromě toho i dobře vypadá, zvláště v noci, když do okolního ticha něžně poblikávají ledky v čelním panelu.

modem Compaq Microcom DeskPorte 28.8 P
Zdroj: Fincom, s. r. o., Hradec Králové
Telefon: 049–541 01 90
Cena: 7 490 Kč bez DPH
Záruka: 5 let

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Chyby ochrany u Motivů pracovní plochy ve Windows 98 a co s nimi

Témata článku: Software, Modem, Sériová komunikace, Maximální rychlost, Port, Teorie, Rychlost, Mode, Špatná stabilita, Paralelní port, Paralelní, Porta, Pěkné počasí, Smysl, M/s, Modemy


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk