Má smysl kupovat repasovaný počítač?

Také jste někde zahlédli inzerát na repasovaný počítač a přemýšleli jestli má smysl si ho pořizovat? Vždyť počítačové časopisy i reklamní letáky se dnes hemží novými „skládačkami“ v cenách pod 10 000 Kč. Může se ještě vyplatit kupovat použitou (repasovanou) techniku?

PC

(Placená inzerce) Může, ale jen někomu. Záleží na tom, k čemu počítač používáte a co od něj očekáváte. Pracujete s náročnými grafickými programy nebo hrajete nejnovější hry? Máte rádi technické novinky, nebo nevíte co s penězi? Tak to na něj rychle zapomeňte. Ale potřebujete levný počítač, který zvládne běžnou kancelářskou práci a rychlé připojení k internetu? Levný stroj, na kterém se naučíte základy práce na PC? Druhý počítač, třeba na vysokoškolské koleje? Vybavit počítačovou učebnu za rozumné peníze? Notebook do 10ti tisíc? Pak může být „repas“ zajímavou alternativou.

Počítače v konfiguraci cca Pentium III 733 MHz, pamětí 128 MB a 10 GB diskem se dnes pohybují v cenám kolem 3900 Kč včetně daně. A přitom Vám poskytnou dostatečný výkon pro práci s internetem, poštou, dokumenty nebo třeba účetnictvím. Většinou mají integrované grafické karty s pamětí 4 – 8 MB, ale obvykle je možné k nim později dokoupit výkonnější grafickou kartu do AGP slotu a pak se dají použít i ke hraní starších nebo méně náročných her. Notebooky s obdobnými parametry se dají koupit za cca 13 000 Kč s DPH.

Snad ještě důležitější než u nové techniky je rozhodnutí, kde takový počítač koupíte. V zastavárnách lze sice ušetřit, ale výběr je minimální a většinou se jedná o zboží nejasného původu, s minimem informací a bez záruky. Lepší jsou specializované PC bazary nebo prodejny, které prodávají jak novou, tak použitou techniku. Možnost největšího výběru pak nabízejí velké firmy specializované na repasování výpočetní techniky. Nabízejí desítky typů počítačů, monitorů i notebooků, mají jak internetové, tak kamenné obchody, zajišťují záruční i pozáruční servis. Nabízejí i celou škálu doplňkových služeb, např. repasování baterií do notebooků, zasíťování nakoupených počítačů, atd. Mezi největší firmy s dlouhou tradicí nejen na našem trhu patří např. VT Data a.s. www.vtdata.cz nebo Device Automation Czech spol. s r.o. www.device.cz.

Jaké hlavní výhody repasované počítače nabízejí:

  1. Samozřejmě cena. Repasovaný počítač s procesorem PII a odpovídající pamětí i diskem lze pořídit už od cca. 1900 Kč s DPH. Počítače PIII kolem 1 GHz se pohybují kolem 4900 Kč s daní. Úspora se násobí, pokud potřebujete více počítačů do firmy, nebo třeba vybavit učebnu ve škole. U notebooků, kdy typy s procesory PIII začínají v cenách od 10 000 Kč, je pak úspora ještě výraznější.
  2. Značka. Mezi repasy obvykle najdete počítače předních výrobců IBM, Dell, Hewlett-Packard nebo Compaq. Tito výrobci poskytují na svoji techniku kvalitní podporu a díky tomu je snadné kdykoliv v budoucnu najít všechny ovladače, rady v potížích a veškeré informace o produktu vůbec.
  3. Dostupnost. Ceny nových komponent padají velmi rychle, proto se prodejci snaží držet minimální zásoby a zboží obvykle montují nebo objednávají až po závazné objednávce ze strany zákazníka. Trh s použitým zbožím funguje jinak a není problém si počítač objednat a druhý den už na něm pracovat.
  4. Software. Obvykle sice k repasovanému počítači nedostanete bohatou softwarovou výbavu, ale často mají alespoň OEM licence operačních systémů MS Windows 98, ME nebo 2000. A v poslední době se už objevují první kusy s Windows XP Home nebo Professional. Nejlevnější nové počítače i notebooky jsou ještě pořád nabízeny bez operačního systému.

Samozřejmě je nutné být při výběru použité techniky opatrný. Je rozdíl mezi skutečně repasovaným počítačem, který byl otestován, vyčištěn a je prodáván se zárukou a případně i ovladači a OS. A strojem ze zastavárny, který tam byl prodán o půlnoci, s nejasným původem a bez záruky. Při koupi na prodejně je dobré si počítač či monitor nechat předvést, při koupi přes internet máte ze zákona možnost zboží do 14ti dnů bez udání důvodu vrátit.

Je dobré zkontrolovat i záruční lhůtu. Podle § 626 odst. 3 občanského zákoníku může prodejce použitého zboží zkrátit záruku na 12 měsíců, ne však méně. Přesto je možné narazit na obchody, které takovou techniku nabízejí s kratší záruční lhůtou. Už to Vám o serióznosti takového obchodníka a kvalitě zboží v jeho prodejně hodně napoví.

Diskuze (114) Další článek: Opera 8 způsobila větší rozruch než Firefox

Témata článku: Notebooky, Doplňková výbava, Levné monitory k počítači, Použité zboží, Repasované notebooky dell, Levný stroj, Smysl, Levný monitor, Kup, Levné monitory k pc, Levný notebook, PC monitory, Škola paměti, Repasované notebooky, Bazar notebooky, Náročné použití, Dlouhá záruka, Monitory k pc, Levné zboží, Repasovaný počítač, Levná alternativa, Dobrý den, M/s, Použitý ovladač


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 26

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF