Má se platit i za hudbu streamovanou přes Internet

Další pokus o kontrolu ze strany „majors“? Není to tak zřejmé: dělení s hudebníky je půl na půl.
Na Internetu se často uvádí názor, že nejhorším nepřítelem „svobodné hudby“ jsou vydavatelé, kořen veškerého zla, a že k nejhorším vydavatelům patří tzv. velká pětka, která dusí všechny malé, kontroluje hudbu i umělce. Citují se pak tlaky vydavatelů proti Napsteru, MP3.com či kapelám samotným, které se rozhodnou na Internetu zveřejnit svoje nahrávky.

Situace je ale složitější, protože i když uznáme, že vydavatelé mají většinu až velkou většinu příjmů z hudby a umělec dostává menší část, jsou zatím vydavatelé jedinou cestou, jak vůbec nějaký peníz k umělcům dostat: to si ostatně uvědomili i ti, kteří zkusili na Internetu nějakým způsobem prodávat přímo a zjistili, že si tak na chleba nevydělají. A i kdybychom chtěli vydavatelům upřít právo na haléř příjmů, nemůžeme jej upřít muzikantům samotným, to uznají i největší příznivci svobodné hudby.

Co však s hudbou „streamovanou“, pouštěnou přes Internet v různých internetových rádiích nebo kdekoli „odklikem“ přes soubor ve formátu (obvykle) RealAudio? Za hudbu hranou v rádiích (normálních) provozovatelé stanic platí, i když poměrně málo – jak je ale ohlídáno streamování? Pravidla jsou zatím stejná jako u rozhlasu (platí se centrálním organizacím k tomu účelu zřízeným, jakými je v USA organizace ASCAP, cosi jako česká OSA (mimochodem stránky české organizace OSA jsou tradičně ostudné), která platila poplatky přímo hudebníkům. To by se mělo změnit. Pověstná velká pětka se spojila s dalšími (cca 300) vydavateli a vznikla služba zvaná SoundExchange, která má být centrálou pro platby právě u streamingu.

Opět další pokus „majors“ o kontrolu hudby v Internetu? Zčásti ano, ale ne docela: rozdělení příjmů je totiž nečekaně férové, půl na půl, padesát procent získává vydavatel a druhou půlku hudebník. To je podstatně více než při prodeji hudebních děl, kdy hudebník dostal pár procent a mohl být rád, i když je nutné uznat, že vydavatel samozřejmě hradí veškeré náklady na vznik díla. Stránky SoundExchange jsou zatím značně mlhavé a nedá se z nich vyčíst, kolik vlastně budou muset internetová rádia platit – někteří analytici vyjadřují obavu, že poplatky budou hodně vysoké a řada internetových rádií či dalších streamovacích webů na to existenčně doplatí, jiní zase oceňují, že konečně vzniká jakýsi centrální systém, který může internetovým rádiím naopak zjednodušit život. Vznik SoundExchange se pochopitelně nelíbí organizacím, jako je ASCAP (stejně jako se organizaci OSA nelíbí, že autoři už nemusí jako v minulosti povinně „fungovat“ přes ni a odvádět jí tučné a naprosto zbytečné výpalné), a poslední slovo v tomto ohledu musí mít americký parlament, konkrétně jeho „Patentová kancelář“ („Copyright Office“). Internetová rádia v současné době prožívají značný boom – jen v USA je jich napočítáno okolo čtyř tisíc (!), nicméně stejně jako ostatní internetové podnikatelské subjekty se těžko prodírají k profitu.

Diskuze (1) Další článek: Sáhněme si do schématu NDSky

Témata článku: Internet, Velká pětka, Plát, Streamovaná hudba, Vznik, Malé rádio, Str, M/s, Rozdělená stránka, Hudba, Velký vydavatel, Hud, Real, Nutné zlo


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky