Má Linux své místo v kapesních počítačích?

Zřejmě každý musí souhlasit se skutečností, se operační systém Linux je především serverovým systémem. Může být konkurenceschopný na kapesních počítačích? Zvládnou jej běžní uživatelé?

Klepněte pro větší obrázekSoučasné kapesní počítače již nejsou pouhými elektronickými organizéry, ale plnohodnotnými výpočetními zařízeními. Vždyť jejich procesory tepou na frekvencích několika stovek MHz a výjimkou nejsou ani operační paměti přesahující hodnoty šedesáti čtyř megabajtů. Ano, ještě před nedávnem jsme podobnou konfiguraci chtěli mít ve svých stolních počítačích.

Není tedy divu, že se do kapesních počítačů začínají stěhovat operační systémy, které bychom tam rádi viděli, ale u kterých nás to zatím příliš nenapadlo. Dobrým příkladem za všechny je nejen stále více oblíbený Linux, ale například také realtimový systém QNX, který lze provozovat například na kapesních počítačích iPAQ od Compaqu.

Měl jsem možnost po nějakou dobu pracovat se dvěma kapesními počítači běžícími na Linuxu. Prvním z nich byl Yopy, druhým byl nový Sharp Zaurus. Musím se přiznat ke skutečnosti, že Linux je mi poměrně sympatický, avšak jeho provedení v těchto kapesních drobečcích mne skutečně překvapilo.

Obě společnosti totiž pochopili základní problém Linuxových operačních systémů – drtivá většina běžných počítačových uživatelů je považují za něco složitého. Za něco, co se bez znalosti desítek textových příkazů a věčné kompilace nedá úspěšně používat. Běžný laik však při práci s kterýmkoli z těchto kapesních počítačů nikdy nepozná, že pracuje s Linuxem – žádný textový režim, bezproblémové ovládání prostřednictvím vestavěné klávesnice či dotykového pera.

Mám-li trochu srovnávat, je Sharp Zaurus proveden daleko profesionálněji. Systém je rychlý a práce s ním je svižná. Překvapí však jednotný vzhled všech aplikací i ovládacích prvků i kompletní podpora všech přídavných modulů – od rozšiřujících paměťových karet přes čtečky čárového kódu až třeba po infračervenou komunikaci (pokud používáte Linux na stolním počítači s podobnými hardwarovými zvláštnostmi, jistě dobře víte, o čem mluvím).

Yopy také není zřízením k zahození a dá se bez problémů používat – systém však nedosahuje takové čistoty provedení jako jeho konkurenční kolega. Co však může u obou přístrojů překvapit, je bezchybná synchronizace se stolním počítačem – a to nejen s Linuxem, ale také například s Microsoft Outlookem běžícím pod systémem Windows. Komunikace se stolním počítačem probíhá prostřednictvím rychlého USB portu.

O obou zařízeních jsme na Živě již psali, proto nebudu zabíjat příliš do podrobností a raději rovnou odpovím na úvodní otázku: Linux na kapesních počítačích je určitě použitelný a nemusí se jej bát ani skutečně neznalí uživatelé. Každý, kdo je schopen zvládnou organizérů třídy Palm, zvládne i kapesní počítač s Linuxem.

Otázka do diskuse: chtěli byste Linux na kapesních počítači?

Diskuze (16) Další článek: Finální KDE 3.0

Témata článku: Linux, Sharp, Kapesní počítač, Běžná komunikace, Věčný problém, Kompletní klávesnice, Laika, Stolní počítač, Stolní počítače, Čtečky čárových kódů, Výpočetní zařízení, Textový příkaz, Lin


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory