Má březen coby měsíc internetu ještě smysl?

Z nadšenecké akce na podporu internetu – „protože tu je“ – se stává lobbing pro rychle rostoucí hospodářské odvětví. Ale na tom přece není nic špatného.
Má březen coby měsíc internetu ještě smysl?

Za posledních osm let „český internet“ urazil cestu jako jiné odvětví za celé století. Ostatně i sám pojem český internet, který nám kdysi připadal tak výstižný, v sobě obsahuje hned několik rozporů – dost na to, že se jedná o dvě slůvka. Internet, ať pod ním vidíme cokoli (médium, prostředí, technickou stránku…), je svou podstatou nadnárodní a zůstává jedním z mála pojmů, kde přívlastek globální je jen a pouze pozitivní.

Sám internet ztrácí zřetelný, ohraničený význam, což lze jasně ilustrovat například na tzv. internetovém obchodování. Stav, kdy na jedné straně existují kamenné a na straně druhé čistě internetové obchody, se postupně zamlžuje a oba světy se prostupují – dobře to ukazuje třeba Dell. Moderní obchodník zpravidla obchoduje jak na internetu, tak mimo něj a usiluje o to, aby zákazník nakoupil právě u něho; jestli na internetu, v kamenné prodejně nebo přes tištěný katalog, je mu jedno.

Svátek internetu

Při zrodu akce Březen - měsíc internetu se jednalo hlavně o „šíření popularity“ samotného internetu; ten byl v roce 1997 objeven a nadšeně prozkoumán nepočetnou skupinou lidí, z nichž někteří se chtěli o kouzlo tohoto zázraku podělit i s ostatními. Dnes považujeme internet za jakousi spojovací nitku několika hospodářských odvětví - médií, prostředí pro obchodování a nakupování, rozsáhlé skupiny služeb… a samozřejmě je to i významný trh sám o sobě, trh s připojením k internetu.

I přes tuto vyzrálost a mnohotvárnost má stále smysl šířit popularitu internetu tak jako před sedmi lety – nízká penetrace v domácnostech ukazuje, že dílo není ani zdaleka za námi. Tomu, kdo letos slaví své desáté narozeniny strávené ve společnosti internetu, se může zdát nepochopitelné, že nemalá část české populace dosud neví, co to je internet. A ještě více zarážející je, že podstatně větší procento našich obyvatel připojení nejenže nemá, ale ani o to příliš nestojí, neboť netuší, k čemu taková divná věc vůbec slouží.

Kvůli tomu, že internet je na jedné straně už dospělým hospodářským odvětvím, ale na druhé straně o něm půlka národa pomalu nic neví, je Březen - měsíc internetu v poněkud schizofrenní situaci (ostatně už několikátý rok). Sice usiluje tak jako ze začátku o základní propagaci a popularizaci internetu, avšak zároveň mocně propaguje komerci, i když s předponou „e“. Nicméně nejde to jinak – „hrnout“ je potřeba na všech frontách, u začátečníků i u těch, kteří už se trošku osmělili (tj. již navštívili Seznam.cz), ale ještě neskočili do vody (nic přes internet nekoupili).

Cenné na akci je pak to, že se její pořadatelé nenechali komercí příliš „přemoci“ a do středu své pozornosti směřují např. podporu užívání internetu tělesně postiženými; i sebemenší snaha v tomto směru si zaslouží velké díky. Podobně hodnotná je i letitá juniorská akce, na které se „vyloupl“ už nejeden budoucí informatický talent.

Především přilákat pozornost

Otázkou jistě zůstává, zda už nepatří do starého železa samotné omezení akce na jeden měsíc v roce (navíc ukradený knihám…). Vždyť, má-li se podporovat internet, je třeba tak činit stále, nejen v březnu... Soustředěná akce ale svůj smysl má, neboť přiláká pozornost ostatních médií, dokonce i televizí, které v internetu vidí zcela správně svého budoucího konkurenta, možná i smrtícího. V březnu se zkrátka koncentrace slova internet v ovzduší prudce zvýší, takže si jej všimnou i ti, kteří toto slůvko zatím nezařadili do své jazykové výbavy.

Mohli bychom určitě k desítce pořádaných akcí přidat dalších sto deset, které se nekonaly, ale konat měly. Jenomže toto je cesta, kterou si sdružení dobrovolně vybralo: být spíše určitým obecným zastřešovatelem (vlastní akce nechť organizují jiní) než nějakou mocnou lobbistickou organizací se štábem lidí a velkým rozpočtem, která do podpory internetu mocně buší celý rok. Internetoví podnikatelé by si možná raději přáli tuto druhou možnost. To ovšem nejde právě vzhledem k různorodosti cílů: někdo by chtěl zlevnit připojení, jiný podporu obchodování, … další by požadoval snížení cen domén nebo všeobecné rozšíření e-podpisu a podobně.

Březen coby měsíc internetu má v dnešní době význam zrovna tak velký jako před osmi lety. Je sice možné, že jednotlivá hospodářská odvětví působící na internetu si postupně založí vlastní sdružení a uspořádají vlastní akce (některé tak již činí), ale i přesto březnový svátek internetu svůj smysl ještě řadu let neztratí.

Diskuze (30) Další článek: Nová verze kompilátoru GCC má urychlit linuxové jádro i OpenOffice.org

Témata článku: Internet, Měsíc, Lobbistická organizace, Velký smysl, Smysl, Televize akce, Velká popularita, Březen, Druhá strana, Celé století, Významný trh, Velká fronta, Rozsáhlá snaha


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11