Apple | Nvidia | Grafické karty

M1 Ultra je rychlejší než GeForce RTX 3090, říká Apple. Tak to ani omylem, ukazují testy

Zdroj: Apple
M1 Ultra je rychlejší než GeForce RTX 3090, říká Apple. Tak to ani omylem, ukazují testy | Zdroj: Apple

Když Apple začátkem měsíc představil svůj dvojčip M1 Ultra, sliboval výkon nejrychlejší současné grafiky při třetinové spotřebě. V grafu se pyšnil, že M1 Ultra bude ještě o něco výkonnější než GeForce RTX 3090, ale zatímco Applu na to stačí okolo 100 W energie, karta od Nvidie jde přes 300 W.

Na konci minulého týden začaly vycházet první recenze nejvyšší konfigurace Mac Studia a tvrzení jablečné společnosti vyvrátily. Několik různých výsledků pro přehlednost shrneme v tabulce. Jde o mix výpočetních i herních testů.

MSI GeForce RTX 3090 GAMING X TRIO 24G MSI GeForce RTX 3090 GAMING X TRIO 24G
nabízí 3 obchody za ceny od 49 190 Kč
Srovnat ceny na Živě
Testy M1 Ultra zaměřené na GPU
Test M1 Ultra RTX 3090 Výkon
Applu
Zdroj
Geekbench 5 GPU 102 156 bodů 215 034 bodů 48 % The Verge
Shadow of the Tomb Raider 4K 125 fps 142 fps 88 % The Verge
Total War: Warhammer II 108 fps 167 fps 65 % Gizmodo
Pugetbench GPU 118 bodů 181 bodů 65 % Petapixel
Blender (GPU) 1081 bodů 3060 bodů 30 % Blender
Blender (GPU + RT jádra) 1081 bodů 5710 bodů 19 % Blender

Recenzí, které by srovnávaly oba GPU, bohužel moc není, na trhu ostatně nenajdeme ani tolik univerzálních benchmarků, které by dokázaly univerzálně a věrohodně měřit rozdíly mezi různými platformami. Uvedené výsledky ale ukazují, že M1 Ultra dosahuje přinejlepším 88 % výkonu RTX 3090, a to v jednom herním testu. Což je paradoxní, protože Mac Studio si na hry nikdo kupovat nebude.

V GPU výpočtech Geekbenche měl M1 Ultra jen poloviční skóre a v 3D renderingu v Blenderu dokonce jen třetinové, případně pětinové, pokud se na RTX 3090 vyuřijí raytracingová jádra. Je možné, že programy nejsou pro M1 Ultra dobře optimalizované, nicméně čipy M1 jsou na trhu už dva roky a model Ultra nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Klepněte pro větší obrázekGraf Applu je sám o sobě nepřehledný, ale navíc evidetně také lže

Odkud tedy pramení slova Applu, že M1 Ultra se může rovnat RTX 3090? Nevíme. Každopádně rozdíl je už v teoretickém výkonu. Nvidia uvádí, že její nejlepší karta zvládá až 36 TFLOPs s přesností FP32. Apple u svého top modelu uvádí 21 TFLOPs, na papíru tedy zvládne 58 % toho co rival. Papírové hodnoty srovnávající množství výpočtů v plovoucí desetinné čárce sice obvykle o reálném výkonu nic neříkají, ale tady jsou blízko tomu, co naměřili testeři v praxi.

M1 Ultra by mohl teoreticky překonat RTX 3090. Sice o tom zatím nemáme důkaz, ale pokud by se našla úloha vyžadující více než 24 GB videopaměti (limit GeForce), tak Apple může těžit z toho, že používá s CPU sdílenou paměť o velikosti 64 či 128 GB. Mac Studio také bude mít velký náskok při práci s videem, jenže na tohle má speciální akcelerátory, takže nejde o srovnání výkonu GPU.

Diskuze (100) Další článek: Windows jsou přeplněné reklamou a možná bude hůř (komentář)

Témata článku: Apple, Hardware, Nvidia, Grafické karty, GeForce RTX 3000, Mac Studio, Graf, Blender, Warhammer, GeForce, GPU, Ultra, Grafika, GeekBench, FPS, Test, Mac Studium, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Snem každého motoristy je jezdit zadarmo. Víme, že to v důsledku zcela nelze, místo tankování drahého benzínu či nafty ale můžete do auta ládovat elektřinu vyrobenou na vlastní střeše. Jak to funguje v praxi a jaká jsou úskalí?

Jiří Kuruc
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

** Bezpečnost je skvělá, ale nesmí se přehánět ** Roboti Googlu si posvítili na Total Commander ** Aplikace už nesmí umožnit instalaci APK souborů!

Martin Chroust
Mobilní aplikaceBezpečnostKuriozita
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch