Facebook | Výzkum | Ukrajina | Dezinformace

Lži o Buči se Facebookem šíří rychleji než fakta. Česko a Slovensko jsou dezinformační ráje

foto: Shutterstock
Lži o Buči se Facebookem šíří rychleji než fakta. Česko a Slovensko jsou dezinformační ráje | foto: Shutterstock

Dlouhodobě je kritizován za to, že se přes něj šíří dezinformace. Pravidelně se Facebook brání tím, jaká opatření zavádí. Jenže čerstvá studie od organizace Institute for Strategic Dialogue (ISD) ukazuje, že dezinformace jsou na síti opět populárnější než fakta.

ISD zanalyzoval deset nejšířenějších příspěvků na Facebooku, které obsahovaly výraz Buča, tj. ukrajinské město, kde ruské vojsko během března masakrovalo civilní obyvatelstvo.

Zanalyzovány byly příspěvky ve dvaceti státech, z nichž čtrnáct patří do Evropské unie. Jmenovitě Rakousko, Kypr, Česko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Španělsko, Velká Británie, Argentina, Brazílie, Kanada, Spojené státy a Venezuela.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad příspěvku šířícího kremelskou propagandu,
který Facebook nijak neoznačil (foto: ISD)

Česko patří k nejhorším

Deset nejšířenějších příspěvků zmiňujících Buču organizace analyzovala v období od 30. března do 6. dubna, kdy město opouštěla ruská armáda. V součtu prošla 200 příspěvků a publikovala následující zjištění:

  • Ve prospěch Kremlu bylo zaujatých 44 příspěvků.
  • Šest jich zveřejnily stránky spojené s ruskými ambasádami nebo státními médii.
  • Legitimitu snímků z Bučy zpochybnilo 55 příspěvků. Zatímco byly sdíleny 208 416×, zbývajících 145 příspěvků lidé sdíleli 172 063×. Dezinformace tedy byly šířeny výrazně častěji než ověřené informace.
  • Žádný ze dvou stovek příspěvků neobsahoval štítek označující fact‑checking. Pouze u dvou příspěvků Facebook uvedl, že odkazují na zdroje, které podle jeho názoru mohou být pod editoriální kontrolou ruské vlády.
Klepněte pro větší obrázek
Počet příspěvků šířících kremelské narativy z 10 nejvíce
šířených příspěvků o masakru v Buči (graf: ISD)

Pro tuzemsko report nepřináší dobrou zprávu. Prokremelské narativy byly v Česku sdíleny ve velkém měřítku, specificky šlo o polovinu nejsdílenějších příspěvků. Bezpečnostní informační služba na šířením ruských dezinformací ostatně dlouhodobě upozorňuje. Před námi jsou podle studie jen Rakousko a na prvním místě Slovensko.

Kremelský výklad událostí v Buče předložilo sedm z deseti nejsdílenějších příspěvků na sociálních sítích u našeho východního souseda. Až na jednu výjimku byly navíc všechny příspěvky šířené ze známých stránek proti establishmentu, extremistických nebo populistických.

Již dřívější výzkum odhalil, že šíření nepravdivých informací může být rychlejší než šíření ověřených zpráv.

ISD upozorňuje na nebezpečnou skutečnost – nelegitimní zdroje šíří informace mnohem rychleji než ty legitimní. Facebook i přes deklarovanou snahu o omezení šíření informací selhává a působí jako zesilovač dezinformací.

Zdroje: BIS (1, 2) | ISD

Diskuze (115) Další článek: Nově objevení červení obři procházejí programem pro hubnutí

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Výzkum, USA, Válka, Ukrajina, Velká Británie, Německo, Evropská unie, Meta, Fake News, Francie, Itálie, Brazílie, Slovensko, Hoaxy, Dezinformace, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Kanada, Nizozemsko, Řecko, Španělsko, IrskoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA