Lustrace studentských e-mailů: problém je jinde

Vysoké školy nedělají to, co dělat mají – a občas dělají to, co dělat nemají.
Kolegové na Lupě měli šťastnou ruku s volbou jednoho z posledních témat – zda pracovníci našich škol čtou či nečtou maily studentů, zda to smějí či nesmějí dělat, či případně, zda z toho smějí či nesmějí něco vyvozovat. Zřejmě nejvíc reakcí vzbudil popis jednoho příběhu ze života, ke kterému cítím skoro povinnost se vyjádřit – minimálně proto, že původcem té hrůzné části signatury v mailu (valasek@cpress.cz), která vyvolala v pracovnících fakulty reakci vedoucí bezprostředně vedla k odchodu studenta ze školy, byla naše firma. Neboť díky neexistenci schopných programátorů dospělého věku jsme požádali studenta, aby pro nás připravil internetovou aplikaci, a abych si nemusel pamatovat nějakou šílenou a nekulturní adresu typu xvalas54@ucs.mcs.gcs.fi.muni.cz, nechal jsem mu zřídit účet u nás. A opět není podstatné, že z pohledu fakulty byl spáchán skoro zločin už tím, že si výše uvedený inteligentní mail dal student do signature, který vedl k jeho odstřižení od základních komunikačních prostředků (bez výstrahy, prosím: výstraha se dává i vrahům na útěku). Fakulta má taková pravidla a hotovo, třebaže mohlo jít o mailovou adresu, která nikdy neměla s žádnou komerční činností nic společného (v tomto případě měla), třeba by byl pan Valášek příbuzným někoho z naší firmy a chtěl u něj brát třeba dálkové hodiny matematiky nebo tak. I blbý předpis je předpisem; nesouhlasím-li, musím jít tam, kde tento předpis neplatí.

Myslím, že jádro problému je úplně jinde, a to v onom podnikání studentů. Předpokládám, že student studuje školu proto, aby se pak uplatnil v praxi; ne proto, aby udělal státnice. Aby se o něj zaměstnavatel porval a dal mu hned ze začátku vysoký plat coby člověku kvalifikovanému. Nikoli proto, aby když skončí školu, přišel k zaměstnavateli a řekl, že sice nic neumí, ale že se to naučí.

Jenomže takového člověka – přesněji řečeno, takovou školu – jsem ještě neviděl. Pro naše časopisy přijímáme ročně mnoho redaktorů, přičemž by se zdálo, že k účelům zásobování vydavatelů periodik redaktory někdo vyrobil Žurnalistickou fakultu. Jenomže žádný absolvent této školy u nás nepracuje; co škola produkuje, nevím. Asi nezaměstnané.

Vzhledem k tomu, že se motáme okolo počítačů a Internetu, dalo by se tušit, že zdrojem našich talentů bude – protože hlavně působíme v Brně – právě zmíněná fakulta informatiky Masarykovy univerzity, čili FI MU. Je to pravda! Jenomže trošku jinak, než by tomu být mělo – v naprosto drtivé většině k nám jdou pracovat kluci, kteří se o to, co později u nás uplatnili ke prospěchu svému i našemu, zajímali mimo školu, ve svém volném čase. Nemohu zde samozřejmě význam školy úplně popřít, to bych byl zaslepený – škola učí se učit, učí a cvičí například i ukázněnosti v myšlení i jednání, což jsou věci pro praxi úplně nezbytné, ale nepřipravuje studenty pro praxi, a na tom stoprocentně trvám. Dokreslením je i známý fakt, že v praxi se nejbryskněji zorientují a nejlépe uplatní zpravidla studenti, kteří na škole příliš neexcelovali (měli hodně vedlejších zájmů, kterým se věnovali a díky nimž se stali rychleji dospělejšími), zatímco s jedničkáři to bývá často těžší.

Předpokládejme, že fakulta informatiky by mohla vychovávat například budoucí programátory a síťové administrátory; přesněji řečeno kdo, ne-li ona. Co se na fakultě učí, je možné si prohlédnout třeba tady. Nechci s tím polemizovat; ale taky by se studenti mohli – aspoň v závěrečných ročnících – učit něco, co je přiblíží praxi. Domnívám se, že takto by měl fungovat moderní stát – přinutí své podnikatele, aby mu platili daně, a naopak z části těchto daní připraví pro své podnikatele kvalifikované zaměstnance, kteří rychle vydělají na další daně, za které vzniknou ještě kvalifikovanější pracovníci; a tak to půjde hezky dokola.

Předpokládejme vůbec ne hypotetického, ale naopak žijícího člověka jménem Valášek (zmíněná osoba z příběhu), který chce být úspěšným programátorem a chce se tím dobře živit. On se domnívá, že se stane špičkovým programátorem, když vystuduje fakultu informatiky, ale brzy zjistí omyl – že jej tato škola sice naučí spoustu výborných věcí, ale nestane se tam programátorem, který by mohl z fleku jít a programovat komerční aplikace, například u nás. Tudíž jde problematiku samostudovat (za své peníze kupuje knížky, věnuje tomu svůj čas, na svém počítači) a aby získal zpětnou vazbu, jde programovat komerční aplikaci. Protože salónním programováním se nikdo nestal programátorem, stejně jako se nikdo nestal skokanem o tyči, když disciplínu trénoval v posteli z brožurky. Zejména internetové programování, které se může stát jedním z hnacích motorů naší budoucí ekonomiky, a to vůbec nepřeháním, se musí zkoušet, ladit a testovat na ryze praktických příkladech.

Škola za tuto činnost svého studenta poškozuje a zdůvodňuje to neoprávněným využíváním prostředků fakulty. Student by se samozřejmě neměl obohacovat za státní peníze, ale právě zde je to úplně směšné – jediná „škoda“, která vznikla státu, spočívá v tom, že fakultní sítí neoprávněně proteklo pár set tisíc bajtů dat, hlavně v mailech mezi námi a studentem. Tedy cosi, co vůbec nelze nazývat škodou, ani s tou nejbujnější fantazií. (Mimochodem, což je zvlášť smutné, je tato situace horší než za komunistů. Za mého studia nebylo problém využít prostředky fakulty k práci pro svého budoucího zaměstnavatele, dokonce k práci komerční. Stačilo požádat; profesorovi obvykle spadly brýle, ne však kvůli drzosti studenta, ale z údivu nad tím, že se na strojárně objevil vůbec někdo, kdo je tam z jiného důvodu, než aby se vyhnul vojně).

Na zahraničních univerzitách bývá obvyklé, že student musí ukázat, že je schopen udělat komerční projekt; něco, co ocení a ohodnotí jeho budoucí zaměstnavatel. Což by u nás jaksi mělo také platit, ale dobře víme, jak vypadá většina diplomek.

Problém je tedy zcela s jistotou jednak v českém tereziánském školství, které učí studenta až do posledního dne studia akorát memorovat (načež následující den v příchodu do praxe nastává šok), jednak ale také v pedagozích, kteří jsou předpisy svázání pouze zčásti, ale zbývající volnosti nevyužívají, protože je to nepohodlné.

K celému případu ještě dva dovětky. První je ten, že když jsem s onou osobou v našem příběhu poté, co jsme začali spolupracovat, hovořil na téma „čím chceš být“ a dozvěděl jsem se, že výborným programátorem, autorem významných internetových projektů, tak jsem mu nemohl dát jinou radu, než aby ihned odešel ze školy a věnoval se samostudiu a praxi (je-li naživu, potvrdí má slova jakož i to, že mně zpočátku nevěřil a na fakultě zůstal). Nemyslím, že je pro naše školství dobrá vizitka, když to nejlepší, co mladý člověk pro svůj profesní úspěch může udělat, je, že z ní ihned odejde.

Druhý dovětek je ale ještě horší. To, že velmi mnoho pedagogů při své práci na školách, v čase, který jim platí stát, a z prostředků, které jim platí stát (telefony, kancelář!), soukromě podniká, je veřejným tajemstvím, stejně nezpochybnitelným, jako že premiér Zeman pije. Mzdy pedagogů na školách jsou tak mizerné a ubohé, že sám nevím, jestli je jim to možné vyčítat – kdyby šel kdokoli z těch aspoň trošku šikovnějších do soukromé sféry, vydělá si dvojnásobek. Jenomže když už piji víno, nesmím kázat vodu. Když jsem pedagogem na škole a nepovoleně soukromničím, neměl bych postihovat studenty za to, že dělají něco podobného.

Diskuze (86) Další článek: Jaká je situace rok po bojkotu Telecomu?

Témata článku: Programování, Problém, Komerční činnost, Příběh, Vysoký plat, Postel, Studenti, Budoucí zaměstnavatel, Mladý člověk, Soukromníci, Státní peníze, Žijící člověk, Kody, Stud, Jediná škoda, Lustr, KlukLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy