Pěkné čtení, ale matematicky tady něco nehraje: "Pro takto detailní výpočet bylo totiž zapotřebí nahradit kruh pravidelným mnohoúhelníkem s 262 vrcholy, což je obrazec, který má 1 073 741 284 stran." 2 na 62 má jednak na začátku čtyřku, a to ať by se již jednalo o počet stran či počet vrcholů (pravidelný n-úhelník má obého stejně), a za druhé jsou úplně blbě řády, bo 2 na 62 bude něco kolem 4x10^18, tedy 4miliardkrát víc...
To by mě zajímalo, jestli existuje vesmír, kde je tohle číslo třeba 2,5...Nebo kde jsou jinak v té řadě rozložená prvočísla
Ludolfovo číslo zatím vyhovělo všem statistickým analýzám a považuje se za náhodně rozložené. Proto se vypočítává na velký počet desetinných míst neboť slouží jako zdroj pseudonáhodné sekvence čísel.
kdyby se matematika omezila na důležité věci a ne na blbosti, byla by mnohem přívětivější a užitečnější a hlavně pro každého, ne jen pro matematické masochisty libující si v týrání mozku. Nevím proč je nutné pojmenovávat konstanty, funkce nebo definice jmény objevitelů? Název má vypovídat účel, názvy jako Ludolfovo číslo nebo Pythagorova věta, jsou dobré maximálně tak do křížovek. Přitom jediná krátká věta by stačila na pochopení konstanty Pí i pro matematického analfabeta, například: obvod kruhu je 3,14 krát větší než průměr. A panu Ludolfovi postavte raději sochu.
Toto je nejzábavnější a zároveň nejhloupější příspěvek za posledních 3,14 roků.
Poslyste, pane Tronnere, co si predstavujete pod vetou "Jak spocitat kruh?" Je to neco jako "Jak spocitat fotbalove hriste?"? Pripadne "Jak spocitat zelenou?"?A co si predstavujete pod vetou "Pokud bychom hodlali spočítat obvod naší galaxie s přesností na nanometry (což je miliontina milimetru), stačilo by nám asi třicet desetinných míst…" Vam to dava nejaky smysl? Aby vam 30 desetinnych mist davalo presnost na nanometry, tak byste musel merit vzdalenost v 10^21 metru (kilometr je 10^3 m). Nemate pocit, ze to je trochu zvlastni volba jednotky delky?
No vytrvalý rozhodně byl a uměl. Vida co stačí, aby se člověk stal nesmrtelný.
bylo by vubec zajimave napsat clanek kdy o nejakem matematickem fenomenu staci pouzit nejakou metodu aproximace (s jakou presnosti) jejiz metoda vypoctu je radove jednodussi a pro praxi dostacujici nez se snazit o exaktni presne vycisleni ktere v praxi treba vubec neni potrebne
Proto se dříve používalo logaritmické pravítko. V běžné praxi zcela postačí přesnost pravítka na 2-3 desetinná místa. Důležité je hlídat si řádová místa.
Je otázka co nazýváte "běžnou praxí"?V době logaritmického pravítka neexistovaly technologie, jako dnes. Bez přesného počítače by se astronauti netrefili na Měsíc, letadla by v takovém provozu nemohla létat, lodě plout. Co se stále dá počítat na dvě místa je výplata a daně.😁 Když si budu chtít na chatě postavit nový krov, také by stačilo pravítko, nebo tužka a papír. K tomu opravdu nepotřebujete AutoCAD. Ale jinak mne napadá mnoho oborů, kde je potřebná přesnost čím dál větší.
Astronauti bezne pouzivali logaritmicke pravitko. A verim tomu, ze spousta vypoctu v programu Appolo byla provedena na logaritmickem pravitku.
Tomu nevěřte, kvůli Apollu vymysleli přenosný počítač, protože bez něj by to nezvládli. Pokud vím, jako vedlejší produkt tak vznikly kalkulačky.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 6. 2018 17:54
No a potřebujete na kalkulačce skutečně 8 nebo 12 desetinných míst?
Jak kdy. Většinou ne. Ale těch číslic je tolik potřeba. Např. moje mzda 120 254,50 Kč 😀 ( to neberte vážně ) a máte tam těch číslic hnedle 8. Pravda desetinná místa jsou jen dvě, jenže to jde jen o ten nejbanálnější příklad. Při výpočtu např. kolik procent lidí v ČR je miliardářů byste potřeboval těch desetinných míst mnohem více. Jen si to spočítejte. Z 10 000 000 lidí je jich řekněme tak cca 50 tzn. 0.000005%. I když uznávám, že na papíře je to jen o málo pomalejší než to vyťukat na kalkulačce, zvláště když ji máte v telefonu.
No a tady šlo o ta desetinná místa ...
Jenže i podle toho mého ( dost stupidního ) příkladu je jasné, že když se budete pohybovat např. v oblasti statistiky, tak se vám těch 8 desetinných míst bude hodit každý den. A to se jedná jenom o obyčejnou statistiku, kde si vymýšlejí ještě stupidnější příklady.😁
A vzhledem k nepravidelnostem ve výplatě (např. náhrada za dovolenou, nemocenskou apod) . Všimnete si při svém nanicovatém platu pokud by vám účetní omylem přidala či ubrala oněch 254,50?😉
No to bych si určitě všiml. Po zaplacení všech alimentů mi zbývá na živobytí právě těch 254,50.
Zkuste to třeba s GPS a uvidíte jak moc bude přesná
Ona taky GPS moc přesná není, pokud se nepoužijí opravné algoritmy.GPS musí vidět nejméně 4 satelity a pak ještě mnohokrát synchronizuje své se satelitními atomovými hodinami, až dosáhne shody v prostoru a čase.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.