Lucent jede: zisk šel čtyřnásobně nahoru

Bellovy laboratoře se po pomalejším startu naučily prodávat výsledky práce svých inženýrů.
Po vynuceném rozbití firmy AT&T (jejíž pozice i vystupování ve své době docela připomínaly Microsoft a stejně jako u Microsoftu její dominance vyvrcholila zuřivým soudním sporem s antimonopolním úřadem) vznikla kromě „Baby Bells“ i firma Lucent Technologies coby technologická část firmy – firma nenabízející přímé telekomunikační služby, ale produkty. Po počátečním trošku váhavém startu je dnes Lucent zářivou hvězdou, jak potvrzuje rostoucí obrat i zisk firmy.

Lucent ohlásil za poslední čtvrtletí zisk ve výši 948 mil. dolarů, čtyřnásobek čísla z předchozího roku. Kromě zisku poskočily nahoru i příjmy, které činily 10,6 miliard (před rokem 8,57 mld, tj. +23 %). Lucentu se v jeho branži daří lépe než kterémukoli z jeho konkurentů – zejména proto, že mu daří připravovat produkty pro dnes velice atraktivní oblasti, jako jsou zařízení pro datový přenos po optice. Miliardový čtvrtletní zisk v lecčems připomíná pozici Cisca: obě firmy jsou v určitých tržních oblastech natolik dominantní, že si mohou směle říci o vysoké částky za svá zařízení a dostanou je, protože není konkurence, která by je donutila ke skromnějšímu chování. Ovšem jedna i druhá firma si samozřejmě tyto pozice poctivě vybojovaly díky lepším inženýrům a lepším vizionářům. Lucent připomíná Cisco v poslední době i díky tomu, že je skoro stále „na nákupech“ – loni pohtil například významnou firmou Ascend Communications a několik méně významných společností, a tvrdí, že bude pokračovat. Je zajímavé, že v růstu obratu je Lucent daleko lepší v Evropě a Asii než v USA; mimo Spojené státy je trh přece jen daleko méně nasycený.

Firma má pro budoucnost velmi dobrou pozici: chce být předním dodavatelem zařízení pro internetovou telefonii (Voice over IP) a mohla by se jím stát; dnes je jasné, že v příštích pár letech bude probíhat masové upgradování či nahrazování telefonních ústředen a spřízněných zařízení právě těmito produkty. Lucent ale ještě čeká poměrně komplikovaná reorganizace; firma se přeskupuje do čtyř velkých divizí (a mimochodem propouští 1 500 zaměstnanců v USA, především techniků, což je zajímavé). I proto je burza maličko opatrná; přes skvělé výsledky letos vzrostla cena akcií jen asi o 12 %. Kapitalizace firmy ale dosahuje skoro 200 miliard dolarů.

Váš názor Další článek: Macom F70: Máchnutím ruky

Témata článku: Microsoft, Skvělá budoucnost, Baby, Dominance, Atraktivní oblast, Dominantní pozice, Skvělé spojení, Pozice, Skvělý inženýr, Druhá firma, Jed, Skvělá pozice, Zisk, Technologická část, CTY, Poslední dobaRecenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Procesory AMD s výkonnou integrovanou grafikou využívaly letitou architekturu Zen+. Výkonný nástupce se Zen 3 přichází v době, kdy je ho zapotřebí nejvíce.

Adam Vágner
RyzenTestyAMD
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Futuristický taktický dron V-BAT má za sebou letové testy

Futuristický taktický dron V-BAT má za sebou letové testy

** Společnosti Northrop Grumman a Martin UAV úspěšně završily letové testy vylepšené verze dronu V-BAT ** Ta je odvozená od řady dronů V-BAT s kolmým startem a přistáním ** Tento dron se ve vzduchu udrží až 8 hodin a může nést rozmanitý náklad a příslušenství

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony