Lotus Symphony: Luxusní šnek do každé kanceláře

Kancelářský balík IBM Lotus Symphony 1.0 nabízí neotřelé uživatelské rozhraní, ve srovnání s ostatními je ale jednoznačně nejpomalejší a nejnáročnější na systémové prostředky.

Původní recenzi kancelářského balíku IBM Lotus Symphony 1.0 najdete společně s dalšími zajímavými články v příštím Computeru 11/08.

Společnost IBM nedávno uvolnila finální verzi svého kancelářského balíku Lotus Symphony 1.0. Ten se už na první pohled liší prakticky od všech podobných programů, za zajímavé uživatelské rozhraní ale zaplatíte poměrně velkou daň – i v klidovém stavu totiž Symphony umí spolykat více než 100 MB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek
IBM Lotus Symphony 1.0

Balík Lotus Symphony je z licenčních důvodů postavený na starší verzi oblíbené komunitní kanceláře OpenOffice.org, nabízí však pouze textový procesor Documents, tabulkový procesor Spreadsheets a editor prezentací Presentations. S OpenOffice.org pak má společné pouze jádro, které se ke všemu velmi liší od současných stabilních verzí, lokalizaci a cenu, je totiž zadarmo. Lotus Symphony s vámi bude mluvit od prvního instalačního kroku po produktivní práci v češtině, nepřeložená zůstala pouze nápověda.

Text, tabulky i prezentace v jednom okně

Symphony se chová podobně jako moderní webový prohlížeč. Okna otevřených dokumentů se neotvírají samostatně, ale pouze v podobě záložek. V hlavním okně tak můžete mít otevřené libovolné množství podporovaných dokumentů.Kancelářský balík umí otevřít dokumenty z rodiny standardu ODF, Lotus dokumenty a starší binární formáty z konkurenčního balíku Microsoft Office. Na podporu Office 2007 zatím zapomeňte, takové dokumenty Lotus neumí číst ani ukládat. Stejně jako v OpenOffice.org lze jakýkoliv dokument exportovat do snadno přenositelného formátu PDF a pomocí dostupných doplňků pak třeba i do animace Adobe Flash.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Textový a tabulkový procesor a editor prezentací

Možnosti Lotus Symphony lze poměrně široce rozšířit pomocí doplňků, jejich seznam je však zatím velmi krátký, protože nejsou kompatibilní s těmi, které jsou určeny pro OpenOffice.org. V nabídce tedy najdete podporu pro export prezentací do animace Adobe Flash a nástroj pro napojení databáze s tabulkovým procesorem. Zbývající doplňky jsou pro běžného uživatele naprosto okrajové.

Vše najdete v postranní liště

Pokud začnete editovat nový dokument, k dispozici máte hlavní lištu s ikonami a celkem efektivní postranní lištu, kde nastavíte vlastnosti třeba vybraného textu, buňky, objektů v editoru prezentací, ale obecně jakéhokoliv výběru. Vzhledem k tomu, že se do postranní lišty vlezou prakticky všechny vlastnosti, nemusíte je jako v ostatních kancelářských programech hledat na nástrojové liště nebo v hlavním menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Různé podoby postranní lišty

Na druhou stranu u tvorby prezentací je postranní lišta poměrně nevyužitá, určitě by nebylo na škodu, kdyby v ní měl uživatel neustále po ruce možnost nastavení přechodových efektů mezi stránkami atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý dialog pro export do PDF v Symphony a tentýž v OpenOffice.org 3.0 Beta

Lotus Symphony nabízí prakticky totožné funkce jako OpenOffice.org včetně jednoduchého jazyka pro makra, která ale nejsou kompatibilní s Microsoft Office. Druhou ránou je skutečnost, že je aplikace postavená na dnes již poměrně archaické verzi OpenOffice.org 1.4. V Symphony tedy snadno uložíte jakýkoliv dokument do PDF, chybí ale prakticky jakékoliv pokročilejší nastavení.

Achillova pata aneb jak zničit dobrý nápad

Lotus Symphony svým vzhledem jasně vybočuje z řady ostatních klonů OpenOffice.org a ergonomií má co nabídnout i majiteli Microsoft Office 2007. Cena za alternativní vzhled je však obrovská. Symphony využívá pro uživatelské rozhraní prostředí Eclipse, které zná každý programátor a které je díky Javě velmi náročné na systémové prostředky. Na avizovaných 512 MB RAM rovnou zapomeňte a budete-li se chtít z hlediska výkonu vyrovnat alespoň současným verzím OpenOffice.org 2.4, pořiďte si přinejmenším 1 GB RAM.

Díky společnému rozhraní vás svou rychlostí neoslní ani samotný start aplikace, který nejen že je nesrovnatelný s kancelářským balíkem od Microsoftu, ale nemůže se rovnat ani OpenOffice.org, který je pro svůj pomalý start kritizován již od svého počátku. Lotus Symphony sice nabízí možnost nahrání potřebných dat do paměti po spuštění počítače, čímž by se měl výrazně urychlit, i tak ale zůstane na konci řady. Preloader nabízí také OpenOffice.org a skrytě i Microsoft Office. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Společný spouštěč Lotus Expeditor a miniatury otevřených dokumentů
I když žádný dokument neotevřete, samotný Expeditor spotřebuje okolo 70 MB operační paměti 

Za vše nakonec mluví srovnání rychlosti startu Microsoft Office 2007, OpenOffice.org 3.0 Beta a Lotus Symphony 1.0. Změřili jsme horký start, tedy spuštění programu, kdy jsme s ním už dříve během dne pracovali. Pokud by se Office od Microsoftu spouštěl jednu sekundu, pak OO.org 3.0 by to zvládl za 2,5 sekundy a na Symphony 1.0 s textovým procesorem byste si museli počkat celých šest sekund. U studeného startu, tedy po spuštění počítače, jsou pak rozdíly ještě markantnější.

Pokud vás slabší výkon neodradí a naopak vás zaujalo nesporně zajímavé a opravdu produktivní uživatelské rozhraní, připravte si na pevném disku asi 500 MB volného místa. Lotus Symphony 1.0 je multiplatformní kancelářský balík, dorozumí se s Windows (XP a novější) a s Linuxem. Na své by si měli v budoucnu přijít i majitelé Mac OS X.

Pokud ovšem hledáte bezplatný kancelářský balík s mnohem větší nabídkou funkcí,
raději počkejte pár měsíců na finální verzi OpenOffice.org 3.0.

IBM Lotus Symphony 1.0
Kancelářský balík
Zdarma
http://symphony.lotus.com
Klepněte pro větší obrázek

- zajímavé uživatelské rozhraní
- čeština
- cena

Klepněte pro větší obrázek

- velké systémové nároky
- postaveno na starší verzi OpenOffice.org

 

Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

Diskuze (7) Další článek: Firefox 3 přichází, má konkurence důvod k obavám?

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Linux, Open source, Luxus, KANCELAR, Lux, Klidový stav, Lotus Symphony, Společné rozhraní, Kancelářský balík, Pomalý start, Area 51, Otevřený dokument, Achillova pata, Kancelář, Horký objekt, Lotus, Otevřené okno, Kazde, Krátká animace, Alternativní vzhled, Konkurenční balík, Šnek, Nejprodávanější pracovní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa